Kanadský premiér Justin Trudeau vyhlásil stav nouze. Učinil tak poprvé od roku 1988, kdy byl zákon o stavu nouze schválen. Reaguje na probíhající protivládní protesty řidičů kamionů, the Freedom Truckers Convoy. Zákon definuje stav nouze jako „naléhavou a kritickou situaci dočasné povahy, kterou nelze účinně řešit podle žádného jiného kanadského zákona“.

Trudeau na pondělní tiskové konferenci řekl: „Jde o zajištění bezpečnosti Kanaďanů, ochranu pracovních míst a obnovení důvěry v naše instituce.“

Ačkoli zákon umožňuje vojenský zásah, Trudeau trval na tom, že vláda nemá v plánu možnost využít. Místo toho se vláda soustředí na to, aby zastavila tok finančních darů pro demonstranty. Vedle Trudeaua byla na konferenci přítomna i ministryně financí Chrystia Freelandová. Ta dodala, že banky budou mít pravomoc okamžitě zmrazit podezřelé bankovní účty na základě soudního příkazu a bez obav z občanskoprávní odpovědnosti.

„Tyto změny provádíme, protože víme, že tyto platformy jsou využívány k podpoře nelegální činnosti, což poškozuje kanadskou ekonomiku,“ vyjádřila se ministryně.

Kanadská vláda proti crowdfundingu

Kanada zakročila proti crowdfundingovým stránkám a poskytovatelům plateb, prostřednictvím nichž Freedom Truckers přijímali finanční dary. Vláda totiž rozšířila škálu platnosti kanadských zákonů proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Nyní se po crowdfundingových stránkách požaduje, aby se registrovaly u Kanadského centra pro analýzu finančních transakcí a zpráv (FINTRAC). Vláda také trvá na tom, aby dárcovské platformy hlásily veškeré velké podezřelé dary. Změny se týkají všech typů transakcí, včetně kryptografických.

Na platformě GoFundMe se kampani Freedom Truckers podařilo vybrat přes 9 milionů dolarů. Platforma však nedávno oznámila, že kampaň porušuje pravidla GoFundMe a proto bude ukončena. Protestujícím tedy zbyla poslední možnost – Bitcoin.

Pomocí platformy Tallycoin získali Freedom Truckers již přes 21 Bitcoinů (téměř jeden milion dolarů), Organizátoři byli nuceni sbírku ukončit a stránku zrušit.Pomocí Tallycoinu mohli účastníci kampaně přijímat všechny dary přímo do svých bitcoinových peněženek. Kampaň sice byla stažena, ale narozdíl od GoFundMe nemá Tallycoin pravomoc zadržet jakékoli vybrané prostředky. 

Tah na Bitcoin

Nicméně Freedom Truckers narazili na další potíže. Celkem 34 kryptoměnových peněženek údajně spojených s kampaní bylo údajně zablokováno.

Kanadská národní policejní složka Královská kanadská jízdní policie (RCMP) vydala příkaz cílený na tyto peněženky. V něm žádá, aby všechny organizace regulované FINTRAC přestaly komunikovat s 34 kryptopeněženkami. Zatím není známo, zda tento požadavek policie povede k výpadku vyplácení finančních prostředků. 

Nejméně jedna peněženka obsahuje více než 1 milion dolarů v Bitcoinu. Byla spojena s HonkHonkHodl (výše zmíněný Tallycoin), finančními podporovateli hnutí Freedom Truckers.

Úřady mají zájem zabavit veškeré finance spojené s Freedom Truckers Convoy. Za předpokladu, že jsou prostředky umístěny mimo autorizovanou kanadskou kryptoburzu, je digitální měna mimo dosah kanadské vlády.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x