DeFi platforma Aave oznámila spuštění Lens Protocol, decentralizované platformy sociálních médií postavené na blockchainu Polygon. 

Název protokolu vychází z latinského jména pro čočku jedlou, Lens culinaris, která žije v symbióze s půdními bakteriemi. Mělo by se jednat o open-source web3 sociální graf založený na ekosystému NFTéček.

Uživatelé si vytváří NFT profily nesoucí „historii všech příspěvků, komentářů a dalšího obsahu, který vytvoří“. Veškerý obsah a vzájemné odběry na platformě jsou v NFT časem zaznamenány.

Svá data na Lens uživatelé vlastní, další aplikace se mohou připojit k otevřenému sociálnímu grafu. Sledování někoho na platformě generuje „follow NFT“. Uživatelé mohou shromažďovat publikovaná díla tvůrců na platformě a znovu je sdílet prostřednictvím funkce „mirror“. Ta funguje jako doporučení a sdílejícím uživatelům může něco málo i vydělat.

V současné době Lens přemýšlí nad způsobem zapojení decentralizovaných autonomních organizací (DAO).

Cesta Aave k sociálním médiím

Proniknutí společnosti Aave do oblasti sociálních médií byl plánován již delší dobu. V červenci 2021 zakladatel společnosti Aave Stani Kulechov naznačil, že gigant DeFi plánuje alternativu k Twitteru (ironicky na Twitteru).

Podle původního plánu měla platforma běžet na blockchainu Etherea. Ukázalo se, že běží na layer-2 Etherea, Polygonu. Layer-2 představuje protokol vybudovaný na existující síti, často za účelem navýšení škálovatelnosti (transakcí) na původní síti.

Kulechov se v té době vyjádřil: „Věříme, že by tvůrci obsahu měli svým způsobem vlastnit své publikum. Každý tak může vytvořit nové uživatelské zkušenosti.“ Dodal, že uživatelé Twitteru nevlastní své publikum. „Twitter má veškeré příjmy z vašich tweetů a obsahu, který sdílíte. Twitter rozhoduje o tom, které z vašich tweetů se prostřednictvím algoritmu prosadí.“

Kulechov tvrdil, že Twitter neumožňuje svým uživatelům zpeněžit jejich tweety a retweety a že pokud uživatel přejde na jinou platformu, musí „začít od nuly“.

Zdá se, že tyto zásady byly přeneseny i do protokolu Lens. V otevřeném dopise, který oznámení doprovází, se píše: „My, světoví tvůrci obsahu, si zasloužíme mít moc a kontrolu nad tím, co publikujeme“.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x