Co jsou to stablecoiny?

Stablecoiny jsou třídou kryptoměn, které byly vytvořeny kvůli udržení cenové stability a jsou kryté vnějšími aktivy mimo stablecoiny algoritmické. 

Jsou vybudované tak, aby cena nekolísala a přitom uživatelům poskytovala to nejlepší z obou světů – okamžité zpracování a bezpečnost či soukromí plateb kryptoměn a stabilní hodnotu bez veliké volatility.  

V praxi se nejčastěji cena stablecoinu váže na cenu dolaru, nejznámějším a největším stablecoinem je Tether ($USDT) s tržní kapitalizací okolo 78 miliard dolarů. Následuje USD coin($USDC) s 52 miliardami dolarů a existuje mnoho dalších (uvedená tržní kapitalizace je v době psaní článku).

Jak tomu tedy rozumět?

Zatímco bitcoin ($BTC) zůstává nejpopulárnější kryptoměnou, jeho cena má tendenci vysoké volatility. Například v březnu 2020, kde vrcholil výprodej v důsledku pandemie koronaviru, vzrostla cena z úrovně kolem 4 000 dolarů na momentálních 44 400 dolarů (10/2/2022).

I její denní cenové výkyvy mohou být divoké, běžně se stává, že se tato kryptoměna během několika hodin pohybuje o více než 10 % oběma směry.

Tento druh krátkodobé volatility činí bitcoin a další populární kryptoměny ne úplně vhodnými pro každodenní používání jako platební systém.

Měna by v zásadě měla fungovat jako prostředek peněžní směny a způsob uchování peněžní hodnoty a její hodnota by měla zůstat relativně stabilní v delším časovém horizontu. 

Stablecoiny tedy poskytují kryptoměnovým investorům, obchodníkům a burzám stejnou hodnotu jako běžné fiat měny účastníkům nekryptoměnových finančních trhů – stabilitu. Zatímco nekryptoměnoví investoři budou při rostoucí volatilitě alokovat část svých portfolií do fiat měny, kryptoměnoví investoři se přesunou do stablecoinů.

Příklady stablecoinů

DAI – DAI je decentralizovaný “stablecoin” vydávaný skrz Maker DAO protokol na Ethereu. Pro vytištění DAI, vložíte Ethereum do rezervního “trezoru” Makeru DAO. Cena DAI následuje cenu dolaru. Za svou existenci cena DAI statečně držela svou stabilní cenu po dobu delší 5 let.

USDT – Tether (USDT) má dlouhou a kontroverzní historii i přes to se Tether stal největší a nejpopulárnější stablecoinou v kryptoměnovém světě. 

Po několika letech spekulací zda-li je Tether plně kolateralizovaný tzn. 1:1 “jištěný” dolary v rezervách. Několik auditů potvrdilo, že Tether kolateralizovaný je. Pravděpodobně nejvýznamnějším potvrzením legitimity USDT bylo rozhodnutí společnosti Coinbase konečně zařadit USDT na svou burzu.

USDC – USDC je stablecoin vytvořený platební společností Circle, za kterou stojí Goldman Sachs. V jádru má být USDC digitální měnou institucionální úrovně s robustní, regulovanou infrastrukturou a dolarovou rezervou 1:1.

Díky své kompatibilní povaze a institucionální podpoře našel USDC rychlé přijetí a je široce akceptovaným stablecoinem napříč kryptografickými burzami a obchodníky.

BUSD – Zatímco se USDC stal neoficiálním stablecoinem Coinbase, konkurenční burza Binance vytvořila Binance USD (BUSD), tedy oficiální stablecoin burzy Binance.

Binance je nejoblíbenější kryptoměnovou burzou na světě, takže vytvoření BUSD bylo pro společnost přirozeným vývojem. Při vytváření BUSD se Binance spojila se společností Paxos. Společně vytvořili rozsáhlou rezervu auditovaných amerických dolarů držených v bankách pojištěných FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation).

BUSD není mimo Binance příliš populární, ale vzhledem k rozsahu uživatelské základny Binance se stablecoin standardně dostává k velkému publiku.

UST – UST je algoritmický stablecoin na blockchainu Terra. UST můžete koupit přímo na místech jako je KuCoin, TerraSwap či Mirror Protocol.

Ke stablecoinům a ještě dál

Stablecoiny jsou různé i způsoby jak fungují jsou odlišné, všechny se ale shodují v jejich účelu existence a tím je stabilita. Pokud se tedy domníváte, že vámi drženou kryptoměnu čeká strmý pád, máte možnost kryptoměnu prodat za vámi vybraný stablecoin.

Stablecoiny pak máte ve své kryptopeněžence a můžete s nimi nakládat jak je libo. Znovu je investovat nebo se zapojit do některých programů na poskytnutí kolaterálu, kde dostáváte úroky ve výši, které v žádné z dnešních bank nenajdete. Běžně můžete své stablecoiny propůjčit za nemalou úrokovou sazbu 6-12%. 

Některé novější projekty jako je třeba Anchor v ekosystému Terra Luna, nabízí stabilní zhodnocení až 20% ročně. V tomto případě je potřeba $UST což je nativní stablecoinem ekosystému Terra Luna.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x