Společnost Solana Labs spustila platební protokol Solana Pay, který umožňuje obchodníkům přijímat kryptografické platby přímo od spotřebitelů.

Kromě nativního tokenu SOL mohou obchodníci přijímat stablecoin USDC či jiné tokeny založené na blockchainu Solana. Transakce budou probíhat okamžitě a obchodníci budou platby dostávat „v reálném čase“, uvedla společnost Solana Labs.

„Obchodníci a spotřebitelé chtějí bezchybnou zkušenost, aniž by na sebe brali zbytečné riziko volatility. Spotřebitelé zase nemusí provádět transakce se svými investicemi,“ komentoval výhody Solana Pay Sheraz Shere, vedoucí oddělení plateb Solana Labs.

„Lidé budou moci bezproblémově provádět transakce na blockchainu stejně jako s hotovostí. Věříme, že to podnítí zájem a vznik nových inovací. Proto je protokol navržen tak, aby na něm vývojáři mohli budovat nové obchodní zkušenosti.“

Společné úsilí

Solana Labs vyvinula Solana Pay ve spolupráci se společnostmi Circle a Checkout.com. Ruku k dílu přidla také společnost Citcon, která se zabývá zpracováním plateb. Integrací digitálních peněženek se zabývají společnosti Phantom, FTX a Slope.

Například společnost Circle umožní obchodníkům přijímat USDC prostřednictvím účtu Circle, kde mohou také převádět prostředky zpět na fiat. Phantom zase umožní transakce prostřednictvím Solana Pay.

Solana Labs nyní pracuje na spojení s Shopify, jednou z nejpoužívanějších e-commerce platforem na světě. Obchodníci používající Shopify by tak brzy mohli začít přijímat kryptoplatby. 

„Obchodníci provozující svůj e-shop samostatně mohou integrovat SolanaPay již nyní,“ uvádí Solana Labs. „Klient Solana Pay umožňuje malým restauracím, obchodům a dalším subjektům přijímat digitální platby za zlomky běžné ceny.“

Shere odpověděl i na otázku, zda se Solana Pay snaží konkurovat společnostem, jako jsou Visa a Mastercard. Solana Pay se prý spíše „snaží změnit celé paradigma plateb na takové, které dává obchodníkům kontrolu. Vytváří kolejnice, které jsou decentralizované, bez oprávnění a P2P a umožňují nové obchodní zkušenosti v prostředí webu 3.0.“

Blockchain Solana je sice rychlejší a levnější, ale v poslední době se potýká s problémy s výpadky. Shere se o nich vyjádřil následovně: „Jsme si jisti, že protokoloví vývojáři budou i nadále umožňovat síti sloužit stovkám milionů uživatelů a podporovat škálovatelné případy využití, jako jsou platby u obchodníků.“

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x