Afghánistán a jeho obyvatelé zažívají těžké časy. Mladý Afghánec (který z pochopitelných důvodů zůstane v anonymitě) poskytl rozhovor novináři z BeInCrypto. Sám živí devítičlennou rodinu a bez kryptoměn by toho nebyl schopen. Tady je jeho příběh.

Všechno to začalo vizí. Chtěli jsme s kamarádem vydělávat blogováním. Vybrali jsme si cílovou skupinu, všechno jsme měli zařízené. Zbývalo jen vymyslet, jakým způsobem si můžeme nechat platit online. Překvapilo nás, jak náročný úkol to byl. Online platby totiž byly v podstatě neproveditelné.

Banky v Afghánistánu poskytují velmi omezené finanční služby. Zaprvé nepodporují populární společnosti pro převody plateb, jako je PayPal nebo Venmo. Také mají přísná kritéria pro otevření bankovního účtu. Aby se člověk mohl stát zákazníkem, musí předložit dokumenty jako např. kupní smlouvu na nemovitost či pracovní výkaz.

Máme sice k dispozici bankovní převody, Swift a místní systém Hawala, ale ty ve většině případů nefungují. Čím více jsme zjišťovali o online platbách, tím zoufalejší jsme byli. Finanční aspekt podnikání jsme nakonec hodili za hlavu a prostě jsme začali.

V roce 2018 jsme založili náš úplně první technologický blog. Nic jsme z něj neměli, jen jsme se učili. Brzy jsem vydělal asi 700 dolarů tím, že jsem dělal affiliate marketing. Neměl jsem k nim však přístup, protože zákazník potřeboval PayPal.

Stalo se nevyhnutelné

V roce 2020 jsme se dozvěděli o kryptoměnách a naděje byla zpět. V roce 2021 jsme navázali spolupráci s několika kryptoweby, které nám platily platily v kryptoměnách. Bez kryptoměn bych tu ani nebyl.

V srpnu 2021 Talibán ovládl Afghánistán a většina transakčních služeb včetně Western Union, Swift a Hawala přestala v zemi fungovat. Většina Afghánců stále uvažuje nad tím, jak posílat nebo přijímat peníze ze zahraničí. Navíc 57 % z přibližně 40 milionů afghánců je negramotných.

Mnozí uprchli ze země a někteří se dokonce pokusili prodat své děti za jídlo. Kurz amerického dolaru prudce vzrostl ze 77 na 125 afghánských dolarů. Spolu s tím se zdvojnásobila cena základního zboží nezbytného k životu. Bývalá afghánská armáda čítající 300 000 vojáků byla rozpuštěna a ženy byly propuštěny z vládních zaměstnání.

Krypto přichází na pomoc

Anglicky jsem se učil od pěti let ve škole mého otce. Je zavřená, protože někteří lidé nemají ani na jídlo, takže luxus, jako je výuka jazyka, je mimo hru. V současné době jsem jediný, kdo živí mou devítičlennou rodinu a dvě kočky. To vše díky kryptowebům a výplatě v kryptoměnách. Výplatu si samozřejmě nemůžu poslat na svůj bankovní účet. Existuje však jednoduchý způsob, jak krypto převést na fiat.

Za prvé, máme tu místní prodejce kryptoměn. Ti dokonce mají obchody, kde přijímají krypto. Svoje digitální aktiva jim jednoduše pošlu a oni mi zaplatí buď v USD, nebo v Afghánech. Tálibán naštěstí zatím krypto nezakázal. Mnoho obchodníků doufá, že vláda využije technologii blockchainu a kryptoměny, aby se vyhnula některým mezinárodním sankcím.

Možná vás zajímá, jak nebo proč by Talibán zakázal krypto. V islámu existuje halal (povolený) a haram (zakázaný), což by Tálibánu umožnilo rozhodnout. Kvalifikovaný muslimský učenec může prohlásit kryptoměny za haram a dobře to odůvodnit. Talibán pak může kryptoměny zakázat nebo zpřísnit podmínky pro obchodování s nimi. Pokud by je učenec prohlásil za halal, nebyl by žádný problém.

V Afghánistánu toho je dost na zlepšení. Osobně myslím, že nejdůležitější by bylo zvýšení obecné gramotnosti. Vládní univerzity jsou od doby, kdy se vlády ujal Tálibán, stále zavřené. Většina rodin se obává o budoucnost svých dětí.

Afghánistán 2.0

Nikdy nezapomenu den, kdy jsem viděl index přijetí krypta za rok 2021 od Chainalysis. Afghánistán se umístil na 20. místě na světě. Říkal jsem si: „Ty vole, musím pomoct s propagací kryptoměn všem na světě, počínaje Afghánistánem.“ 

Naučil jsem několik svých přátel obchodovat s kryptoměnami. Jedním z nich je novinář, který dostává svůj plat taky v kryptu. Těšíme se, až pro našince vytvoříme web  v perštině, v Afghánistánu neexistuje žádné standardní kryptomédium. Věřím, že technologie blockchain může přinést mnoho dobrého při budování Afghánistánu 2.0.

Některé rodiny dostávají peníze od svých příbuzných ze zahraničí, ale bez kryptoměn je to téměř nemožné. V Herátu – provincii na severozápadě Afghánistánu – jsem zaznamenal obrovský nárůst adopce kryptoměn. Lidé prostě nemají jinou možnost. Navíc nezapomínejme, že kryptografické transakce jsou mnohem levnější a praktičtější než např. služby Western Union.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x