V poslední době čím dál víc slýcháme o vývoji digitálních měn centrálních bank (CBDC), jako je například digitální jüan. Spojené státy americké v tomto závodě nezůstávají pozadu. Americkému Federálnímu rezervnímu systému (Fed) se podařil husarský kousek při testování amerického digitálního dolaru. Ten v jednom ze dvou testů dokázal zpracovat 1,7 milionu transakcí za sekundu.

Minulý čtvrtek byly zveřejněny první výsledky výzkumu, který byl proveden ve spolupráci bostonského Fedu a Massachusettského technologického institutu (MIT). Zpráva nazvaná „Project Hamilton“ popisuje teoretický vysoce výkonný a odolný transakční procesor pro CBDC, který byl vyvinut pomocí open-source výzkumného softwaru s nazvaného „OpenCBDC“.

Vzniklý procesor byl podle zprávy schopen vytvořit kódovou bázi schopnou zpracovat 1,7 milionu transakcí za sekundu. Podle Fedu naprostá většina transakcí dosáhla konečného vypořádání za méně než dvě sekundy.

„Je velmi důležité pochopit, jak nové technologie umožní vývoj CBDC a jaké výzvy nás ještě čekají,“ řekl výkonný viceprezident a prozatímní provozní ředitel bostonského Fedu Jim Cunha. „Spolupráce mezi MIT a našimi technology vytvořila škálovatelný model výzkumu CBDC. Model nám umožňuje dozvědět se více o těchto technologiích a o možnostech, které máme při navrhování CBDC zvážit.“

Fed dodal, že návrh transakčního procesoru CBDC byl rovněž zveřejněn na GitHubu. Druhá fáze projektu Hamilton má ukázat, jak bude OpenCBDC stavět na původním modelu. Měl by umožnit flexibilitu, aby bylo možné v budoucnu implementovat skutečný CBDC.

„Při rozhodování o tom, zda a jak přijmout platební systém centrální banky pro Spojené státy, stále zůstává mnoho výzev,“ uvedla Neha Narula, ředitelka Iniciativy pro digitální měnu na MIT. „Jasné je, že open-source software poskytuje důležitý způsob spolupráce, experimentování a implementace. Kromě podpory spolupráce těží měnové systémy z transparentnosti a ověřitelnosti, které open-source nabízí.“

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x