Ruská centrální banka ještě nedávno navrhovala plošný zákaz kryptoměn, nicméně došlo ke změně plánu. Ruská vláda přišla s plánem, jehož výsledkem by mělo být zavedení omezení pro kryptoměny.

Tento plán svým způsobem usnadní přijetí  kryptroměn s jejich přiměřeným omezením. Ruská vláda návrh již schválila a hodlá jej do konce roku zveřejnit. Rozhodnutí o pouhém omezení kryptoměn je v rozporu s výzvou Ruské centrální banky k zavedení jejich plošného zákazu.

Členy pracovní skupiny byli zástupci ministerstev financí, digitálních technologií a dokonce i vnitra, spolu s centrální bankou a odborem bezpečnostních služeb. Plánu požehnal i místopředseda vlády Dmitrij Černyšenko.

Cílem je poskytnout regulační rámec, v němž by fungoval trh s kryptoměnami. Vláda nechce kryptoměny zakázat, ale hodlá se zaměřit na aktuální porušování předpisů. kterých je odvětví svědkem, spolu s dohledem nad fungováním různých kryptoměnových platforem.

Co přesně regulace zahrnují

Centrální banka věří, že bude mít pro kryptoměny regulační a restriktivní rámec. Změna postoje přišla po tom, co prezident Putin trval na dosažení dohody v oblasti kryptoměn. Putin uznal, že kryptoměny nesou určité riziko, které pramení především z volatility tohoto aktiva. Podle něj však těžba kryptoměn zajišťuje národu velkou konkurenční výhodu.

Rusko je ve výhodě v tom, že je schopno zajistit levnou elektřinu. Zůstává proto i nadále třetím největším národem pro těžbu kryptoměn.

„Centrální banka nám nestojí v cestě technického pokroku. Dokonce vynakládá potřebné úsilí na zavádění nejnovějších technologií v této oblasti,“ ujistil Putin.

Regulační orgán především požaduje funkci Know Your Customer (technologie ověření identity, KYC). Dále trvá na tom, aby různé kryptoměnové platformy měly předpisy proti praní špinavých peněz. Platformy budou mít také definovaný regulační status pro větší informovanost. Na dodržování pravidel bude dohlížet určený dozorčí orgán. Za porušení předpisů by měly hrozit přísné tresty.

Další klíčové aspekty regulace

Zprostředkování kryptoměn budou mít povoleny pouze ruské bankovní subjekty. Za účelem provedení této změny by centrální banka mohla zastavit činnost dalších zahraničních kryptoburz v Indii.

Zatím byl zveřejněn hrubý harmonogramu událostí. Podle něj se do 22. května bude ruská vláda zabývat systémem kontroly dodržování předpisů. Do konce listopadu pak Finanční akční výbor pro praní špinavých peněz (FATF) zavede systém regulace.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x