Přední evropský regulátor cenných papírů tvrdí, že by EU měla zvážit zákaz energeticky náročných forem těžby kryptoměn.

Místopředseda Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA) Erik Thedéen nedávno poskytl rozhovor deníku Financial Times. V něm uvedl, že těžba Bitcoinu se stala národním problémem, a varoval před jejími negativními vlivy na životní prostředí a změnu klimatu.

Thedéen žádá, aby evropské regulační orgány zvážily zákaz těžby metodou Proof of Work (PoW), kterou používá například Bitcoin. Těžaři by tak byli motivováni k přechodu k energeticky účinnějším alternativám, jako je Proof of Stake (PoS).

Thedéenovy připomínky se shodují s opatřeními, která přijala Čína s cílem omezit těžbu Bitcoinu. V květnu 2021 Čína zavedla zákaz těžby kryptoměn, což vedlo k odklonu těžařských skupin do energeticky úspornějších oblastí.

Bitcoin Mining Council za třetí čtvrtletí zaznamenal nárůst ve využívání zelené energie pro těžbu kryptoměn, což spojuje s čínským zákazem. Ve třetím čtvrtletí roku 2021 tvořila obnovitelná energie 58 % sítě Bitcoinu.

Pařížská alternativní investiční společnost Melanion Capital vůči Thedéenovým obavám ohradila. Potenciální zákaz těžby kryptoměn označila jako založenou na „zcela mylných informacích“.

Investiční firma uvedla, že decentralizovaná povaha Bitcoinu jej ponechává bez lobbistické skupiny, která by hájila jeho zájmy. Regulátoři údajně využívají systém tím, že mohou učinit těžbu nelegální, aniž by umožnili odvětví bránit se.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x