Senátorka Wendy Rogersová podala návrh zákona, jehož cílem je učinit Bitcoin zákonným platidlem ve státě Arizona. Zákon nazvaný „SB 1341“ by např. umožnil občanům přijímat mzdu přímo v Bitcoinu. Společnosti by pak mohly kryptoměnu užívat dle svého uvážení.

Senátorka Rogersová úřaduje od roku 2021. V americké politice je známá jako kontroverzní postava, především kvůli kladnému postoji vůči konspirační skupině QAnon. Kryptoměny hýbou světem, její návrh proto nelze považovat za nemístný.

Bitcoin versus americká ústava

Největší překážkou, které bude SB 1341 nepochybně čelit, je Ústava Spojených států amerických. Ta v současné době neumožňuje státu vytvořit vlastní zákonné platidlo.

Lidé věřící v nedotknutelnost a hlavně doslovnou interpretaci americké ústavy nepotřebují další reference. Jednoznačně by se návrhu postavili. Dalším táborem mezi američany jsou „modernisté“, podle nichž je ústava „živý dokument“.  Ti by mohli za zákonem stát, protože by nemusel být neústavní.

Pro kontext stojí za zmínku, že návrh zákona ve své současné podobě zmiňuje pouze Bitcoin, nikoliv všechny kryptoměny. Aby se návrh SB 1341 stal zákonem, musí projít arizonským Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Pak teprve může být předán arizonskému guvernérovi Dougu Duceymu.

Americká ústava v současné době nenabízí žádné ustanovení nebo dodatky, které by jednotlivým státům umožňovaly zavést vlastní zákonné platidlo.

"Kongres má pravomoc... razit peníze, regulovat jejich hodnotu a hodnotu cizích mincí a stanovit etalon měr a vah...".

 „Podle doložky o mincích je pravomoc určovat zákonným platidlem výlučnou pravomocí kongresu,“ vyjádřil se k zákonu Preston Byrne, partner washingtonské advokátní kanceláře Anderson Kill. Byrne poskytuje poradenství hedge fondům a různým technologickým podnikům. Mezi ně patří těžaři a stakeři kryptoměn či vývojáři decentralizovaných protokolů.

Byrne je přesvědčen, že i kdyby v Arizoně zákon prošel, neměl by na používání Bitcoinů ve státě významný dopad.

El Salvador vede, Texas může být další

El Salvador v září zavedl Bitcoin jako druhé zákonné platidlo vedle Amerického dolaru. V současnosti je tak jedinou zemí, kde má tato kryptoměna funkci oficiální měny. 

Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) tento fakt zrovna nelahodí. El Salvador tak čelí výzvám o přehodnocení svého rozhodnutí s ohledem na velká rizika, která představuje pro spotřebitele:

„Přijetí kryptoměny jako zákonného platidla však s sebou nese velká rizika pro finanční a tržní integritu, finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů. Může také vytvářet podmíněné závazky.“

MMF se začal vyjadřovat proti přijetí kryptoměn jako zákonného platidla již v srpnu 2021. „V zemích se stabilní inflací, silnou měnou a důvěryhodnými institucemi by rodiny a podniky neměly motivaci nakupovat nebo účtovat pomocí kryptoměn s ohledem na jejich volatilitu.“

Další potenciálně slibný návrh by mohl přijít z Texasu. Zdejší kandidát na guvernéra Don Huffines nedávno prohlásil, že pokud bude zvolen, učiní z Bitcoinu zákonné platidlo.

V loňském roce byla Rogersová jmenována do Výboru pro studium blockchainu a kryptoměn. Tam se podle svých slov bude snažit přispět k tomu, aby se Arizona stala státem přátelským ke kryptoměnám. Cílem výboru je určit mechanismy, kterými lze kryptoměny integrovat do již existující finanční infrastruktury státu. V současné době zahrnuje členy ze Sněmovny reprezentantů a Senátu státu Arizona a účastníky kryptografického průmyslu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x