DAO si můžete představit jako online podnik, kde vlastníkem a šéfy jsou ti, jež drží nativní tokeny daného DAa.

Má vlastní pokladnu, s kterou nemá nikdo možnost manipulovat. Co se s podnikem, pokladnou děje záleží na odhlasování jednotlivých změn komunitou.

Není zde žádný generální ředitel, který by mohl schvalovat výdaje na základě vlastních rozmarů. Ani prostor pro podvody v účetnictví. Vše je transparentní. Pravidla jsou stanovena v kódu daného chytrého kontraktu a ty jsou poté vynucena systémem.

K čemu je to dobré?

Hlavním faktorem je zde takzvaná “bezdůvěryhodnost” z anglického “trustlesness” . Při založení klasické organizace, která zahrnuje financování a peníze, je zapotřebí důvěry v lidský faktor. Je však těžké důvěřovat někomu, s kým jste komunikovali pouze po internetu. 

Zde nastupuje DAO a jeho magie, díky vlastnosti “bezdůvěryhodnosti” už nemusíte hrát vabank a můžete důvěřovat technologii, která díky kryptografii zaručuje pravdivost sítě a jednotlivých transakcí.

Jak to všechno funguje?

Základem je chytrý kontrakt tedy program. Smlouva určuje pravidla organizace a je napojena na pokladnu skupiny. Jakmile je kontrakt napojený na platformě jako je třeba Ethereum. Dá se změnit pouze přes komunitní hlasování. Pokud se někdo pokusí udělat něco co je proti logice a pravidlům stanovených v kódu daného chytrého kontraktu, neuspěje. A díky tomu, že je pokladna definována chytrým kontraktem, znamená to, že nikdo nemůže utrácet peníze bez souhlasu skupiny. To znamená, že DAO organizace nepotřebují centrální autoritu. Místo toho skupina držitelů rozhoduje kolektivně.

Výhody

  • Vlády nemohou tento protokol vypnout
  • Jednotlivec neřídí směr organizace, ta je řízena komunitou
  • Pokud se developeři rozhodnout odejít, projekt funguje i na dále
  • Open source, organizace je transparentní
  • Autonomita
  • Není třeba důvěry v lidi ale věří se kódu, technologii

Nevýhody

  • DAO je transparentní, tedy neexistuje zde něco jako obchodní tajemství 
  • Útoky hackerů, díky open-source kódu

“Bezdůvěryhodnost” 

Na rozdíl od běžných organizací, není třeba důvěřovat řízení firmy. Účastníci důvěřují kódu, který je veřejný.

Toto jsou kategorie do kterých DAO může spadat

Operační systémy – samostatné platformy , které umožňují organizacím vytvářet vlastní DAO. Mezi klíčové projekty patří Orca a Colony.

Protokolové DAO – Běžné DAO je decentralizovaná autonomní organizace, které používají tokeny jako hlasovací metriku pro implementaci protokolu a finančních změn. Mezi tyto projekty patří například Uniswap, Maker, Yearn, Synthetic, Curve a další.

Investiční DAO – Podporuje sdružování kapitálu pro různé operace a investice. Mezi klíčové projekty patří The DAO, BitDAO a další.

Grant DAO – Něco jako decentralizované rizikové fondy s komunitami, kde se k hlasování o přidělení kapitálu používají tokeny pro správu. Mezi hlavní projekty patří Flamingo. 

Service DAO – Model vyhledávání a získávání talentů pro agentury a jednotlivce. Mezi klíčové projekty patří MetaverseDAO, DAOHaus a další.

Social DAO – Decentralizovaná platforma pro interakce typu socíálních sítí. Mezi klíčové projekty patří Seed Club, FWB a další.

Závěr

DAO jsou poměrně významné už dnes, jejich tržní hodnota se podle DeepDAO blíží 13 miliardám dolarů. V čele stojí společnost Uniswap ($UNI), která má v ekosystému více než 275 000 členů. 

Dokonce i miliardář Mark Cuban věří, že DAO jsou budoucností. Podle něj se “bezdůvěryhodnost” může v dlouhodobém horizontu určitě vyplatit.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x