Tuto středu, tedy 02.02.2022 se zapíše do dějin kryptoměn v nepříliš zářivém světle.

Podle zpráv, které se objevily 3. Února, byl “most” mezi Ethereem a Solanou zvaný Wormhole napaden hackery. Ti odcizili 120 tisíc “wrapovaných” tokenů Etherea v tehdejší hodnotě přes 320 milionů dolarů.

Tento hack se stal největším úspěšným útokem na tento druh blockchain technologie v historii.

Wormhole je druh platformy, který umožňuje pohyb Ethereových tokenů z hlavní Ethereové sítě na síť Solany.

Bezpečnostní výzkumník “Samczsun” se do toho jak útok proběhl ponořil s tím, že pachatel buď to získal přístup k soukromým klíčům, nebo využil zranitelnosti v kódu. Dodal, že došlo k “odpovídající transakci na Solaně, z které bylo poté Ethereum vyvedeno”. V podstatě hacker využil zranitelnosti kódu a “vytiskl” wETH na platformě Solany aniž by nějaké ETH vlastnil. 

“To opět ukazuje, že zabezpečení služeb DeFi nedosáhlo úrovně, která by odpovídala obrovským částkám, které jsou v nich uloženy. Transparentnost blockchainu umožňuje útočníkům identifikovat a zneužít závažné chyby.”

Zpráva na blockchainu Etherea od vývojářů Wormhole nabídla odměnu za vrácení lupu:

“Všimli jsme si, že se vám podařilo obejít ověření Solany a vyrazit tak tokeny. Rádi bychom vám nabídli dohodu a představili vám odměnu za chybu kódu ve výši 10 milionů dolarů za podrobnosti a vrácení odcizených tokenů.

Wormhole vyvinula blockchainová inženýrská firma Certus One, kterou v srpnu koupila společnost Jump Trading. Společnost Solana Labs 1. Února oznámila spuštění své platební aplikace Solana Pay.

Cena Solany se propadla o 12% z $111 na $97 dolarů za token (v době psaní článku). Token se nyní obchoduje o zhruba 60% níže z historického maxima $260 dolarů.

O Solaně se často mluvilo jako o “zabijákovi Etherea, ale za poslední neúspěch, navíc k četným problémům se sítí činí tuto přezdívku spornou.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x