Nirmala Sitharamanová, ministryně financí se domnívá, že zavedením CBDC bude velice prospěšné pro indickou digitální ekonomiku.

Indická ministryně financí Nirmla Sitharamanová v projevu, v němž projednávala rozpočet na rok 2022, oznámila, že do roku 2023 zavede centrální banka digitální měnu (CBDC) jako prostředek k posílení hospodářského růstu země.

Když hovořila o zavedení digitální rupie, dodala, že zavedením CBDC poskytne „velký impuls“ digitální ekonomice. Vyzdvihla také možnost efektivnějšího a levnějšího systému správy měny, který digitální měny umožňují.

Navrhuje proto zavést digitální rupii s využitím blockchainu a dalších technologií, kterou bude od roku 2022-23 vydávat Indická rezervní banka.

Jako doplněk ke spuštění digitální verze indické rupie Sitharamanová rovněž navrhla zavedení 30% krypto daně, která se zaměřuje na všechny převody virtuálních digitálních aktiv. Navrhla následující opatření.

„Veškeré příjmy z převodu jakéhokoli virtuálního digitálního aktiva budou zdaněny sazbou 30%. Při výpočtu takového příjmu nebudou povoleny žádné odpočty týkající se jakýchkoli výdajů nebo příspěvků, s výjimkou nákladů na pořízení.“

Také zmínila, že případné ztráty vzniklé při transakcích s digitálními aktivy nelze používat jako kompenzaci proti jinému zdroji příjmů. Jinými slovy, investoři nebudou moci prokazovat ztráty nebo hacky kryptoměn za účelem kompenzace zdanění zisků.

V kalendáři legislativních prací dolní komory parlamentu již není uveden návrh zákona, který by mohl potencionálně zakázat obchodování a používání kryptoměn.

Dříve zveřejněné texty návrhu zákona navrhovaly zakázat v Indii „soukromé kryptoměny“ a zároveň zachovat používání technologie blockchain.

Závěr

Je otázkou zda-li návrhy ministrině Nirmaly jsou správné a budou podporovat adopci kryptoměn v Indii. Na druhou stranu to vypadá, že zákaz kryptoměn alespoň v nejbližší době nehrozí. Určitě se ale tato zpráva dá vnímat jako pozitivní a krok do předu.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x