Nayib Bukele, přezdívaný „generální ředitel Salvadoru“, se snaží prosadit Bitcoin jako legální platidlo v reálném světě. Salvadorská vláda se pokouší vyvinout úvěrový produkt cílený na malé podniky, který by byl krytý Bitcoinem. Ty by tak mohly v blízké budoucnosi získat nárok na nízkoúročené půjčky zajištěné Bitcoinem (BTC).

Salvador zvažuje zpřístupnění půjček zajištěných Bitcoinem

Salvadorská vláda problematiku diskutovala na Facebook Live s názvem „Bitcoinové půjčky s nižšími úrokovými sazbami„. Monica Taher, poradkyně salvadorské vlády, vysvětlila bitcoinovou agendu země. Dalším krokem by mělo být využití referenční kryptoměny k poskytování nízkoúročených půjček malým a mikropodnikům.

„Malé půjčky v Bitcoinech umožní přístup k digitálním penězům nebankovním subjektům. Současně jim pomohou vytvořit si úvěrovou historii. Posílí drobní podnikatelé a díky tomu i salvadorská ekonomika.“

Prezident Národního institutu pro malé a mikropodniky (CONAMYPE ) se k problematice také vyjádřil. Realizace půjček by měla fungovat pomocí vládou vytvořené peněženky El Chivo.

El Chivo, oficiální peněženka vlády Salvadoru pro Bitcoin a Americký dolar, zaznamenala rychlý nárůst uživatelů. Za necelé čtyři měsíce od svého vzniku činil počet uživatelů více než 4 miliony. To je více než 60 % celkové populace země.

Podnikatelskému prostředí v Salvadoru dominují malé podniky a mikropodniky. Půjčky kryté Bitcoinem představují šanci na změnu. Steiner demonstroval:

„V Salvadoru je zhruba 1,2 milionu podniků. Zhruba 66 % z nich jsou mikropodniky nebo podniky ‚pro vlastní potřebu‘. Více než 90 % mikropodniků se samo financuje prostřednictvím neformálních půjček nebo lichvářů.“ Jako příklad Steiner uvedl půjčku 100 dolarů se splatností 20 dní. Lichváři a neformální poskytovatelé půjček požadují až 15 dolarů denního úroku. Život drobných podnikatelů by výrazně zlepšily půjčky s nízkým úrokem kryté Bitcoinem. 

Jsou půjčky kryté Bitcoinem dokonalým řešením?

Andrea Mara Gómez je projektová manažerka společnosti Acumen, decentralizovaného finančního (DeFi) úvěrového systému. Uvedla, že „někteří kryptonadšenci v El Salvadoru již používají kryptografická řešení, jako je DeFi. Nabízejí totiž snadné použití a vyšší úrokovou sazbu než banky“.

Diskuse o půjčkách BTC se zúčastnil také Alessandro Cecere, jeden z komunitních manažerů společnosti Ledn. Společnost Ledn je průkopníkem v oblasti hypoték zaručených BTC. Konkrétně ho zajímalo, zda bude El Salvador v budoucnu následovat jejich vzor a používat Bitcoin jako zajištění hypotéky.

Podle zprávy byl Steiner otevřený diskusi a optimistický ohledně budoucnosti Bitcoinu a podnikání s kryptoměnami. Jeho hlavním cílem je zlepšit podnikatelské prostředí pro malé a střední podniky.

Salvadorský prezident Nayib Bukele předvídal, že letos přijmou Bitcoin jako zákonné platidlo nejméně další dvě země. Dost možná usiluje o to, aby se tato předpověď naplnila. Nedávno oznámil, že se setká s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecko projevilo zájem o přijetí Bitcoinu, aby zemi pomohl překonat obrovskou inflaci. Erdogan nedávno oznámil, že opatření regulující kryptoměny je na cestě do zákonodárného sboru země. Cílem zákona je změnit současnou kryptolegislativu země a připravit půdu pro přijetí Bitcoinu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x