Do svíčkových grafů čumíme skrz TradingView.

Bitcoin – stručný souhrn (TL;DR)

Klíčové úrovně ke sledování:

Supporty:

35 041 (důležitá úroveň ze 3. kvartálu loňského roku)

28 980 (roční zavíračka 2020 a současně nejklíčovější support struktura aktuálního ročního rozsahu 30k – 60k)

Rezistence:

zóna 38 173 – 39k (starší struktura vycházející z důležitých týdenních úrovní z období leden – červen 2021)

zóna 41 865 – 43 194 (týdenní support odrazem z loňského září, jež byl v první půli tohoto měsíce potvrzen jako rezistence + čerstvá očekávaná rezistence na úrovni, která předtím dočasně fungovala jako support)

Trend: Stále směřujeme dolů, diagonální bílá rezistenční trendová linie stále nebyla porušena

Stručně z hlediska spekulanta: Do případného průrazu výše zmiňované rezistence kolem 39k + současného překonání klesající bílé trendovky bude s největší pravděpodobností lépe prodávat rezistence, než se pokoušet chytat padající nůž nákupy na supportech.

Stručně z hlediska dlouhodobého střadatele: Významná sleva pokračuje, radujme se, poměrně dost blízko rozsahovým minimům, jak si ukážeme dále níže v on-chain náhledu, akumulace stále probíhá, pokud z nějakého důvodu nemusíte prodávat, velrybám takto levno svůj bitcoin nedávejte 🙂

Podrobněji – Co lze v tomto týdnu realisticky možno očekávat?

Srovnáme-li týdenní svíci z přelomu listopadu a prosince loňského roku s tou z minulého týdne, je patrné, že minulý týden jsme neměli zdaleka tak silný odraz od supportu, jako ten knot ze začátku loňského prosince.

V obou srovnávaných týdnech se zobchodovaly objemy cca 200 tis. BTC, přičemž shodný zobchodovaný objem měl podstatně rozdílný výsledek.

Zatímco začátkem prosince tento objem stačil k bezmála 14% propadu ceny od otvíračky po zavíračku (od maxima po minimum jsme měli dokonce bezmála 30% rozsah), minulý týden se bejci při stejném objemu příliš nepředvedli: (18% rozsah od minima po maximum, toliko cca 4,5%)

Co je však prozatím pozitivní je skutečnost, že jsme se v obou předchozích týdnech neúspěšně pokusili onu kvartální úroveň 35 041 prorazit, přičemž předminulý týden jsme se odrazili slaběji, než týden minulý.

Tvar svíce minulého týdne je celkem bejčí, další věc, která se mi líbí je skutečnost, že toto silnější odmítnutí dalších prodejů (byť z nižších cen – čti dále) v obou týdnech proběhlo způsobem, kdy následující týden nakrátko překonal minima týdne předcházejícího, přičemž se rychle vrátil zpátky.

V tomto konkrétním případě se tak stalo v pondělí po víkendu 22. – 23. ledna, kdy jsou objemy obchodování podstatně nižší, tudíž trh je teoreticky snadněji manipulovatelný (někdo se zřejmě mohl snažit za nízké likvidity vytlačit trh nahoru, proto v pondělí následoval nejdřív výběr stopek). I když objemy z oné víkendové otočky zdvojnásobíme, nejsme nikterak blízko historickým kapitulačním panikám. To jsou ovšem objemy v BTC.

Z hlediska USD jsme teoreticky při zdvojnásobení někde na úrovni řekněme výplachu z března 2020, nicméně při srovnání s loňským květnem tak někde na hrubé polovině?

V pondělí 24. si to ‚vysbíralo‘ stop lossy lidí, kteří chytili oblast pod oním výše zmiňovaným krátce proraženým týdenním minimem a doposud jsme byli v lokálním stoupajícím trendu. Ale nikterak silné pokračování.

Proto bych úplně nečekal, že toto je finální otočka, realisticky bychom mohli tento týden dojít někde možná 39 – 43k a tam bych očekával těžkou rezistenci. Při průrazu té trendovky a nad tu rezistenční zónu pak máme ještě 50 – 53k a 57 – 60k.

No a pokud by tato ‚relief rally‘ nevydržela, tak přinejmenším znovu 35k, v případě kapitulace zavíračka 2020 či možná i níže. 

To by byla výborná příležitost zagresivnit DCAčko spotu, alternativně nějaké spekulace na odraz od/zpod ultimátních minim masivního rozsahu 30k – 60k, ve kterém se pohybujeme od začátku loňského roku.

Upřímně řečeno, z mnoha on-chain indikátorů a dat, která sleduji, to vypadá, že i kdybychom měli zlomit tuto klíčovou strukturu směrem dolů, příliš nevěřím v nějaký dlouhý nepříjemný medvědí trh, jakkoliv vyloučit to samozřejmě nelze.

Jako pravděpodobnější scénář vnímám buď kapitulaci s rychlým odrazem, dost možná tak brutální, že to všechny neskutečně překvapí (můj ‚ideální‘ nejhorší scénář je někde okolo 13888), alternativně kratší pokračování medvědího trendu (no takhle rovně krásně dolů to podle mě dlouho pokračovat nemůže, buď před případnou relief rally lehce akcelerujeme, nebo dočasně prorazíme tu klesající trendovku a psotupně před dumpem nalákáme příliš nadšené býky do pasti, nebo tak něco).

Všichni samozřejmě nejraději ‚orderly bear market‘ – no to si právě myslím, že zřejmě nebude. Nic, tolik k BTC, pojďme dále…

Ethereum – stručný souhrn (TL;DR)

Supporty:

2 276

cca. 2 000

Rezistence:

2 777

3 000 

Trend: Dolů, nevylučoval bych však (v závislosti na BTC, zamozřejmě) pokračování odrazu výše někam k otestování spodní hranice trendového kanálu, z něhož jsme před měsícem vypadli s pokračováním solidním výplachem v týdnu předminulém. Pak možný dump, pokud by měl klesající trend pokračovat i dále

Z hlediska spekulanta: hledat vstupy do pozic nakrátko na rezistencích, vzhledem k možnému pokračování odrazu přisně řídit riziko. Alternativně najít nějaký dobrý long vstup, ideálně ‚knotově‘ a pak trailovat s trpělivostí stopku

Bližší popis – co lze v tomto týdnu čekat?

No vzhledem ke krásné bejčí svíci z minulého týdne bych nevylučoval otestování přinejmenším 2 777. Ethereum dost oproti BTC oslabilo (relativně v rámci půlroční konsolidace ETH/BTC), takže nejideálnější scénář je silnější relief rally na ETH, než na BTC.

Pokud však přijde kapitulace, jednoznačně bych se přikláněl k tomu, že ETH v takovém případě bude padat rychleji, dost možná podstatně rychleji.

K obnovení býčího výhledu je nutno dostat se nad horní hranici klesajícího kanálu, to jednak, a z horizontálního hlediska musíme překonat přinejmenším 3 700, pak nás stejně ještě čeká psychologická hranice 4 000.

Další otestování 2 300 někde odtud bych vnímal jako pokračování slabosti.

Ethereum/Bitcoin – TL;DR

Stále v rámci půlročního rozsahu 0,056859 až 0,081967. Měli jsme tam drobnou deviaci až někde k 0,88, díky níž jsme nakonec loňský rok zpečetili na poměru cca. 0,08 BTC za jedno ETH. 

Dokud se z tohoto rozsahu nedostanem, očekával bych jeho pokračování. Při průrazu dolů možno brzký agresivní vstup do pozice na krátko teoreticky již při průrazu dosavadní bílé vzestupné trendovky…

Tento či v některém z následujících týdnů se dozvíme, zda-li překonáme nejbližší rezistenci v podobě silné kvartální úrovně 0,070181 a vrátíme se zpět aspoň někam ku 0,072668, nebo prorazíme tu trendovou linii a půjdeme níže. Nejklíčovější level je dle mého názoru zavíračka 2017 na 0,053586. Její průraz dolů bude zřejmě rychlý návrat alespoň někam k cca. 0,04.

Bitcoin – situace na burzách s deriváty

Shorty platí longům již nějaký ten týden, open interest při posledním dumpu lehce oslabil, ale pak začal zase pozvolna růst, odhadovaný pákový poměr pozvolna lehce oslabil, ovšem poslední propad ceny neměl takřka žádný vliv.

Tedy nějakou dobu se nám tu, vzhledem k absenci nějaké významnější rally, začíná vytvářet palivo pro případný short squeeze. Delší pozvolnější krvácení odtud zpět ku 35k, či níže by pravděpodobnost tohoto scénáře zřejmě významně zvýšilo.

Odshora dolů: Funding, Open Interest, Páka, Cena

Bitcoin – on-chain náhled

Tady jde spíše o dlouhodobé trendy, zajímavé krátkodobější ukazatel jsou věci typu objemy transakcí směrem z burz a na burzy, případně mezi burzami s granularizací dle stáří coinu apod.

My se v našich týdenních analýzách budeme zabývat spíše celkovými trendy a opravdu významnými výchylkami, spíše, než věcmi, které jsou užitečnější z hlediska jakéhosi ‚live monitoringu‘ toho, co se děje na blockchainu.

K tomuto využíváme služeb společnosti CryptoQuant, jež se data miningem a následným parsováním vytěžených dat do extrémně užitečných ukazatelů nejen z dlouhodobého hlediska, zabývá.

Oranžová - zásoby BTC na spotových burzách, Tyrkysová - zásoby BTC na derivátových burzách

 jak vidno, stále ubývají, především na spotových burzách, od půlky srpna 2017, kde tehdy došlo ke změně trendu. Náhlý významný nárůst zásob BTC na burzách by mohl naznačovat přicházející kapitulaci….

Oranžová - Cena; MODRÁ - Čistá nerealizovaná ztráta (NUL) je součet součinů hodnoty UTxO a rozdílu cen mezi vytvořenou a zničenou pouze ve ztrátě, dělený hodnotou market_cap. Za předpokladu, že poslední pohyb mince je výsledkem nákupu, ukazuje celkový počet UTxO, které jsou ve ztrátě. Rostoucí trend hodnoty znamená, že více investorů začíná být ve ztrátě, což naznačuje "možné dno".

=> Jakýsi odraz od struktury grafu jsme měli tam, co loňský ultimátní bear trap před posledním odrazem zpět vzůru ku 70k:

Vrchol kolem 18. července loňského roku. Coby ‚barometr bolesti‘ to ukazuje, že ačkoliv jsme ještě nedosáhli cenových minim loňského léta, v celku je tam stejný poměr investorů ve ztrátě, resp. ještě nedávno byl, jako právě loni v létě.

Naznačuje, že pakliže máte dobrý plán, nemusí být úplně na škodu hledat i spekulaci na růst ve smyslu odrazu do nějaké likvidace shortů. Ale měli byste v takových případech raději opravdu dobře vědět, co děláte. – jestli odsud na tomto indikátoru ‚Čistých nerealizovaných ztrát‘ uděláme významnější nové maximum, může to znamenat, že jsme přinejmenším blízko kapitulačnímu finále.

Ethereum – deriváty

Tady je to podobné, jako u Bitcoinu s tím rozdílem, že palivo pro short squeeze se ještě pořádně nezačalo tvořit…

Ethereum – zásoby na burzách

Etherum ubývá jak na spotových, tak na derivátových burzách rychleji, než BTC. Dost možná proto mívá většinou 'víc býčí' odrazy ve srovnání s Bitcoinem. Pokud to tak bude pokračovat, odraz z případné kapitulace, byť zřejme Ethereum ultimátně v takovém případě oslabí více, než BTC, Zřejmě podporováno aktuální snahou Etherea o 'deflační' charakter...

Do svíčkových grafů čumíme skrz TradingView

Shrnutí

On-chain již delší dobu řve, že bullish, spousta indikátorů, nicméně celkově vskutku zájem o Bitcoin opadl, resp. opadával, ovšem ti, kteří vědí, tak akumulovali, akumulují a akumulovat budou bez ohledu na cenu.

Ukazuje se, že nejdrobnější střadatelé jsou ze všech kategorií lidí, kteří pravidelně Bitcoin nakupují, naprosto bezkonkurenčně nejtvrdohlavější – prostě kupují neustále bez ohledu na vývoj cen.

Pokud tento trend bude pokračovat, či dokonce ještě zrychlí (představte si, kdyby se počet uživatelů Bitcoinu a kryptoměn globálně z nynějška toliko cca. zpětinásobil, no tak to může být až miliarda lidí[!])

Takové množství lidí už z dlouhodobého hlediska pomyslné ‚dno, jež ceně BTC ultimátně diktují HODLeři‘ nemůže významně nepozvednout. Kam až bych aktuálně odhadoval, že by krátkodobý knot mohl sáhnout? Můj nejhorší scénář je někde kolem 14k.

Realisticky bych případný fakt silný odraz spíš už někde od 28 – 25… Tak uvidíme nakonec, kam, a pokud vůbec – jsme totiž dost blízko minimům velkého ročního rozsahu 30k – 60k – pakliže nakupujete, či spekulujete, čiňte tak s přihlédnutím k této situaci a řiďte podle toho adekvátně své riziko.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x