Ruská centrální banka vypracovala dokument, v němž vyjádřila svou představu o roli kryptoměn v ruském finančním sektoru. Na základě toho navrhuje, aby obchodování s kryptoměnami, jejich těžba a používání byly postaveny mimo zákon.

Dokument byl zveřejněn ve čtvrtek 20. ledna. Následovala online tiskové konferenci s vedoucí oddělení finanční stability ruské centrální banky Jelizavetou Danilovou. Danilova se během konference odkazovala na studii „Cryptocurrencies: Trends, Risks, Measures“ (Kryptoměny: trendy, rizika, opatření).

Podle studie jsou kryptoměny volatilní a běžně se využívají v trestných činnostech, jako jsou podvody a praní špinavých peněz. Ve zprávě se uvádí, že poskytují jednotlivcům možnost vyvést své peníze z národního hospodářství. Tím hospodářství oslabují a ztěžují práci regulátora při udržování optimální měnové politiky.

Banka se tak domnívá, že Rusko potřebuje nové právní předpisy a nařízení, které v podstatě zakážou jakékoli podnikání spojené s kryptoměnami. Konkrétně musí být zakázána emise kryptoměn i organizace jejich oběhu v Rusku, včetně burz, mimoburzovních obchodních míst a peer-to-peer platforem.

Navrhované tresty za používání kryptoměn

Zpráva zdůrazňuje, že by měla být zpřísněna stávající omezení používání kryptoměn k platbám. Dále navrhuje zavedení sankcí pro ruské občany a podniky nakupující nebo prodávající výrobky, služby nebo pracovní sílu za použití kryptoměn.

Aby se zabránilo investicím do kryptoměn, neměly by být pro kryptografické transakce využívány žádné ruské finanční instituce ani infrastruktura. Podílovým fondům již dříve zakázala investovat do kryptoměn Ruská banka. Nyní navrhuje zavedení sankcí pro ty, kteří toto omezení poruší.

V prosinci  místopředseda centrální banky Vladimir Čisťuchin naznačil, že soukromě provozované kryptoměny mohou být brzy vyřazeny z finančních systémů země.

Těžba kryptoměn se dostává pod palbu kritiky

Těžba kryptoměn se dostala také pod palbu kritiky, přestože v Rusku v posledních letech roste její popularita.V loňském roce dokonce získala částečné povolení od parlamentu země.

Bylo konstatováno, že těžba vytváří novou nabídku kryptoměn, což podporuje poptávku po dalších službách souvisejících s kryptoměnami. Dle zprávy „vytváří neproduktivní výdaje na elektrickou energii, což podkopává zásobování energií obytných budov, sociální infrastruktury a průmyslových objektů, jakož i ekologickou agendu Ruské federace“.

Ruská banka bude monitorovat transakce občanů v zahraničí

Ruská centrální banka navíc hodlá monitorovat transakce s kryptoměnami prováděné ruskými občany. Hodlá také spolupracovat se zeměmi, v nichž jsou zřízeny burzy kryptoměn, aby získala informace o kryptografických transakcích prováděných ruskými občany.

Regulační orgány pracují na zlepšení současné bankovní infrastruktury a zavedení digitálního rublu, digitální měny centrální banky (CBDC). Chtějí tak uspokojit potřebu Rusů po rychlé a levné volbě digitálních plateb.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x