Úvod,

Polkadot vznikla podle slov jejího zakladatele Gavina Woodse (spoluzakladatele Etherea) z důvodu nedostatečně rychle vyvíjejícího se Etherea, které se setkávalo a stále setkává s problémy škálovatelnosti a interoperability mezi ostatními blockchainy.

Zrovna tyto problémy má Polkadot řešit. Polkadot je paralelní multichain, vybudovaný za pomocí technologie blockchain, který má sloužit jako takzvaná vrstva 0. Přičemž je schopný provádět různé druhy transakcí.

Škálovatelnost

Problém škálovatelnosti některých blockchainových sítí (třeba té bitcoinové či ethereové) se týká omezené schopnosti zpracovat velké množství transakcí a dat na dané platformě v krátkém časovém úseku. Souvisí se skutečností, že záznamy (známé jako bloky) mají omezenou velikost a frekvenci tvorby.

Interoperabilita

Polkadot a její vize je umožnit snadnou a rychlou komunikaci mezi ostatními blockchainy, které se momentálně podobají hvězdným soustavám, vyskytující se různě ve vesmíru a daleko od sebe.

Polkadot má za úkol usnadnit komunikaci mezi jednotlivými (“hvězdnými soustavami”) blockchainy.

Architektura 

Polkadot je heterogenní multichain se sdíleným zabezpečením a interoperabilitou a míří k tomu být základní vrstvou pro web 3.0 a nejen to.

Relay chain 

Tento řetězec je centrálním řetězcem systému Polkadot, jakousi páteří. Relay Chain je složen z relativně nízkého počtu typů transakcí, které zahrnují cesty interakce s mechanismem správy (governance mechanism), parachainové aukce (soutěž o zařazení do volného slotu Polkadot), a účast na NPoS (Nominated Proof of Stake).

Relay Chain má záměrně minimální funkčnost – například zde nejsou podporovány chytré kontrakty. Hlavní zodpovědností je koordinace systému jako celku, včetně parachainů. 

Další specifická práce je delegována na parachainy, které mají různé implementace a funkce.

Parachain 

Polkadot bude podporovat více slotů kde jednotlivé parachainy soutěží o jejich zařazení skrz výše zmíněné parachainové aukce. Pro začátek je volných slotů 12 a spuštění prvního z parachainů je naplánováno na 11. Listopadu.

Parachain je vlastně blockchain, vytvořený pro specifický úkol integrovaný do sítě Polkadot (DOT) nebo Kusama (KSM).

Nakonec těchto slotů má být kolem 100. Každý projekt, který má zájem získat tento slot, musí splnit dané parametry a musí být zvolen skrz mechanismus správy. 

V praxi to může vypadat tak, že projekt, který usiluje o jeden z dostupných slotů na Relay chainu, musí uzamknout určitý počet DOT tokenů aby si tím zajistil místo. 

Polkadot Investoři si tedy můžou sami zvolit, jaký projekt dostane šanci skrz aukci, své DOT tokeny uzamknout na dobu určitou a tím podpoří vybraný projekt.

Parathreads

Je název pro projekty, které mohou dočasně využít bezpečnosti sítě Polkadot, aniž by musely “pronajímat” jeden ze 100 slotů v hlavním řetězci. To se provádí prostřednictvím sdílení jednoho slotu mezi více konkurenčními projekty. A tyto projekty nazýváme v angličtině “parathreads”.

Ty pak podle potřeby mohou využít bezpečnosti sítě Polkadot a platit tak za její použití jednorázově . Pro některé projekty je výhodnější jít touto cestou a pro některé projekty je toto jediná možnost jak sítě Polkadot využít.

Bridges/ mosty

Tyto projekty slouží jako brána k dalším blockchainům, jako je BTC nebo třeba ETH, a tím poskytují Polcedot skutečnou interoperabilitu v celém kryptoměnovém ekosystému.

Hlavní aktéři

Nominátoři

Zabezpečují Relay chain výběrem kvalitních validátorů a stakováním DOT.

Validátoři

Zabezpečují Relay chain stakováním, ověřují důkazy od kolátorů a účastní se konsensu s ostatními validátory.

Kolátoři

Kolátoři shromažďují důkazy o transakcích uvnitř parachainů, které jsou potom kontrolovány validátory.

Sdílená bezpečnost

Polkadot poskytuje infrastrukturu pro blockchainy, které se mohou propojit a sdílet mezi sebou zabezpečení. Všechny parachainy se tím pádem podílejí na konsensuálním mechanismu celé sítě.

Konsenzus

Konsenzus je metoda, jak se dohodnout na společném stavu. Aby se stav blockchainu mohl dále budovat a posouvat, musí se všechny uzly v síti dohodnout a dospět k společnému rozhodnutí. Touto cestou se udržuje synchronicita. 

Bez konsenzu pro decentralizovanou síť uzlů v blockchainu neexistuje způsob, jak zajistit, aby stav, který jeden uzel považuje za pravdivý, sdílely i ostatní uzly. 

Cílem konsenzu je zajistit objektivní pohled na síť. Je to tedy proces, při kterém tyto uzly komunikují a dochází ke shodě a jsou schopny vytvářet nové bloky.

NPoS (Nominated Proof of Stake)

V tradičních systémech PoS je účast na výrobě bloků závislá na držbě tokenů, nikoliv na výpočetním výkonu.

DOT token, využití

DOT je dceřiný token sítě Polkadot v podobném smyslu jako je BTC dceřiný token sítě Bitcoin nebo ETH je dceřinný token sítě Ethereum.

DOT token plní v systému Polkadot tři klíčové funkce:

Governance 

Slouží ke správě sítě, pokud jste držitelem můžete navrhovat změny v síti a schvalovat nebo zamítat významné změny navržené ostatními spolu s dalšími držitely.

Staking 

Polkadot motivuje držitelé tokenů k čestnému chování. Dobří aktéři jsou mechanismem Polkydot odměňováni, zatímco špatní o svůj podíl v síti přijdou. Tím se zajišťuje bezpečnost sítě.

Bonding

 Nové parachainy jsou přidávány do relay chainu pomocí vázání tokenů na určitou dobu. Zastaralé nebo nepoužitelné parachainy se odstraňují odebráním vázaných tokenů. Jedná se o formu PoS (Proof of stake).

Aukce parachainů

Tyto aukce se konají z důvodu určení, který blockchain se připojí k volnému slotu. A bude pod záštitou Polkadot.

Kusama

Kusama je veřejný testnet pro Polkadot, který umožňuje všem vývojářům experimentovat a testovat nové blockchainy nebo aplikace před jejich zveřejněním v hlavní síti Polkadot. Kusma napodobuje většinu hlavních designových prvků Polkadotu.

Závěr 

K závěru si můžeme říct, že Polkadot by mohla do konce roku zazářit.

Schyluje se k zprovoznění prvních parachainů. Největšími adepty jsou Acala, Moonbeam, Phala network, Astar. 

Pokud se tedy Bitcoin rozhodne pro další “nohu nahoru”. Dá se očekávat, že Polkudot čeká zajímavý růst.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x