CBDC – (Central bank digital currency)

S rostoucími čísly nakažených v současné covidové pandemii zažíváme obrovský technologický posun.

Jedním ze sektorů, kde lze tato skutečnost pocítit jsou platby. Pandemie akcelerovala mobilní a bezkontaktní způsob plateb neuvěřitelným způsobem. Možností je i platba kryptoměnami s debetními kartami Binance, Crypto.com a další.

Banky už delší dobu pracují na vývoji centrálních digitálních měn, které jsou digitální verzí fiat měn.

Tyto centralizované digitální měny umožní vládě a finančním institucím vyšší kontrolu nad prostředky a jejich transakcemi, také náklady na tvorbu jsou mnohem nižší.

První CBDC

První centralizovanou digitální měnou na světě se stal Sand dollar. Ten na Bahamách začal fungovat v říjnu roku 2020. Sand dollar je digitální verzí Bahamského dolaru.

Vláda stanovila tuto digitální měnu jako zákonné platidlo, tedy kdokoliv chce, může Sand dollar používat a každý obchodník ho musí akceptovat.

K provedení platby budete potřebovat mobilní peněženku zavedenou finančními institucemi. Finanční transakce jsou rychlé a za minimální poplatky.

Velkou výhodou je, že tuto digitální měnu mohou využívat lidé bez přístupu k bankovnímu účtu.

Další země experimentující s digitálními měnami jsou:

Čína:

Digitální Yuan 

People´s Bank of China je jedna z prvních centrálních bank vyvíjející CBDC.

Pro vývoj nasadili pracovní skupinu, která měla za úkol prozkoumat a zavést digitální Yuan. Ten získal na síle v roce 2020, kdy Čína oznámila testování prototypu CBDC.

První testování proběhlo v říjnu 2020 ve městě  Shenzen. Druhý pilotní program se uskutečnil ve městě Suzhou na začátku roku 2021.

Švédsko:

E-krona

V roce 2017 zahájila nejstarší banka na světě, švédská Riksbank, svůj projekt CBDC s názvem e-krona.

Ve spolupráci se společností Accenture PLC probíhal od roku 2020 do února 2021 pilotní projekt, který byl prodloužen do února roku 2022.

E-krona má v úmyslu nabídnout robustní alternativu pro případ nouze nebo otřesů soukromých poskytovatelů platebních služeb, a zajistit tak stabilitu švédského platebního systému.

Estern Caribbean Area: DXCD

Měnová autorita členů Organizace východokaribských států, Východokaribská centrální banka, zahájila práci na projektu CBDC s názvem DXCD, jehož cílem je oslovit finančně vyloučené části obyvatelstva.

Jeho prototyp se testuje na Antigui, Barbudě, Grenadě, Svaté Lucii, Svatém Kryštofu a Nevisu.

Hlavním cílem projektu DXCD je systém maloobchodních plateb pro občany bez kreditních karet, pro platby u obchodníků a v elektronickém obchodě s nízkými náklady.

Marshallovy ostrovy: Sovereign 

V roce 2018 se Republika Marshallových ostrovů podělila o plány na spuštění CBDC s názvem Sovereign (SOV).

V současné době na ostrově funguje jako zákonné platidlo americký dolar, a to především proto, že počet obyvatel je pouze okolo 58 tisíc.

Náklady pro tisk hotovosti převyšovaly její přínosy. Marshallovy ostrovy plánují zavést SOV jako alternativní digitální peníze – zákonné platidlo, z důvodu vylepšení efektivity současných platebních systémů republiky.

Závěr

O CBDC je ze strany centrálních bank definitivně rostoucí zájem. Jaký ale budou mít dopad na finanční systémy bylo doposud možné analyzovat pouze teoreticky. Také na reakci občanů si ještě budeme muset počkat.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x