Íránská centrální banka a tamní ministerstvo průmyslu, dolů a obchodu přichází s novinkou. Místním obchodníkům bude umožněno používat kryptoměny pro vypořádání zahraničního obchodu.

Detaily řeší pracovní skupina pro zahraniční měny mezi bankou a ministerstvem. Mechanismus bude zahrnovat propojení kryptografické platformy banky s íránským obchodním systémem, uvedl deník Financial Tribune.

Systém umožní místním podnikům a obchodníkům vypořádat platby se zahraničními partnery za použití kryptografických prostředků. Podrobnosti o tom, kdy dohoda vstoupí v platnost, nebyly zveřejněny.

Írán je od roku 2012 zatížen sankcemi souvisejícími s jadernými aktivitami země. Použití kryptoměn je jedna z cest, jak obchodu zatíženém sankcemi trochu ulevit.

Alireza Peyman-Pak, náměstek ministra a vedoucí organizace pro podporu obchodu, to oznámil prostřednictvím svého účtu na sociální síti: „Dokončujeme mechanismus, jakým celý systém bude fungovat.“ 

Postoj Íránu ke kryptoměnám v posledních letech osciluje. V květnu loňského roku íránské úřady zakázaly domácí obchodní činnost s kryptoaktivy získanými ze zahraničí. Snažily se tak zpomalit odliv kapitálu a znehodnocení íránské měny, riálu.

Tento krok přišel měsíc poté, co centrální banka povolila licencovaným institucím využívat kryptoměny vytěžené íránskými těžaři. I to bylo ve snaze obejít sankce vůči zemi a podpořit hospodářskou aktivitu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x