Dne 14.1.2022 jsme na denním grafu BTC údajně zaznamenali tzv. ‚death cross‘.
Death cross = prodejní signál, nebo také signál potvrzující vstup do medvědích trhů, který spočívá v překřížení kratšího klouzavého průměru, konkrétně 50-denního pod 200-denní klouzavý průměr, přičemž aby byl signál vskutku validní a splňoval veškerá svá ‚klasická‘ (rozebereme v tomto seriálu blíže) pravidla, tak je nutno aby:
- 200-denní průměr měl klesající trend
- obchodování probíhalo pod 200-denním průměrem
- ideálně by tomuto signálu nemělo předcházet významné čerstvé minimum či dno kapitulačního charakteru
Pro účely tohoto dílu máme ve všech grafech tučnou červenou křivkou vyznačen 200-denní klouzavý průměr a o něco méně tučnou zelenou křivkou vyznačen 50-denní klouzavý průměr.
Pojďme se tedy nyní společně podívat na to, jak to historicky v případě Bitcoinu u těchto medvědích překřížení (stručně se dotkneme i býčího opaku death crossu, tzv. ‚golden crossu‘) obvykle následně po těchto signálech bylo…
Medvědí trh 2011
Signál nesplňoval všechna pravidla (v grafu to označuji jako ‚invalidní signál‘, blíže se k tomu ještě vyjádřím později), přesto však nabízel od svého vzniku do absolutního dna cca 50% slevu (na statistiku se kromě jiného blíže podíváme v příštím díle, jakkoliv z hlediska časového jste zachytili cca třetinu delkové doby trvání korekce).
Následoval pak tedy i ‚golden cross‘ (překřížení 50-denního průměru zpod 200-denního průměru nad něj, cena nad 200-denním průměrem, 200-denní průměr má stoupavý trend), ovšem rovněž nesplňoval všechna kritéria (dvoustovka netrendovala hore).
Medvědí trh 2014 – 2015 poprvé: chop & death cross
Tady nejdříve ‚falešný‘ death cross, následován falešným golden crossem, posléze konečně následován death crossem ‚echtovním‘, tím jediným, který bitcoin vlastně za celou dobu své existence vygeneroval…
Opět – skutečný death cross proběhl do již poměrně rozvinutého sestupného trendu, směrem ke dnu už mnoho času nezbývalo, ovšem otočka zpět vzhůru byla ještě daleko…
Medvědí trh 2014 – 2015 podruhé: chop & golden cross
Podobný byl i ‚exit‘ z tohoto medvědího trhu: Falešný golden cross, následovaný falešným death crossem, ten pak následoval (s lehkým přimhouřením oka) opět golden crossem ‚echtovním‘.
Medvědí trh 2018 – 2019: první ‚falešný‘ death cross, který jakž takž zafungoval
Death cross nám v tomto případě opět nesplnil všechna ‚klasická‘ kritéria, nicméně přinejmenším z časového hlediska (ceny pak ještě celý rok padaly) celkem fajn signál, jakkoliv z hlediska progresu trhu co do hloubky korekce opět celkem bída…
Re-akumulace 2019 – 2020
Tady to byly hned čtyři ‚falešné signály po sobě‘, horizontálama je naznačeno, kde bylo předchozí relevantní lokální maximum před vygenerováním falešného golden crossu, podobně u minim předcházejících falešnému death crossu. Vertikály naznačují samotná překřížení (s výjimkou extrémního výplachu v březnu 2020, ale i tam jde vidět, že 10500 bylo dosaženo před vygenerováním falešného golden crossu).
Toto je kromě trendu dvoustovky rovněž důležitým pomocným znakem – pokud trh před vygenerováním death crossu udělá významné minimum, je to dost pravděpodobně falešný death cross, podobně to platí naopak u golden crossu a jemu předcházejících maxim.
Dále níže si ukážeme, že toho bylo v minulosti možno využít coby vstupního signálu do býčích trendů…
Alternativní nákupní signál?
Krátce před ‚falešným‘ golden crossem 9. února 2012 Bitcoin vytvořil nové lokální maximum, nákup průrazu této úrovně na ceně 7,22 USD/BTC byl excelentním nástupem do nově vznikajícího stoupavého trendu.
Jak si ukážeme dále níže, až do nejčerstvější iterace tohoto signálu (‚falešný‘ golden cross jemuž krátce před ním předchází nové lokální maximum, následně průraz tohoto maxima = nákupní signál do nového býčího trendu) selhala, ačkoliv v minulosti toto nastavení doposud spolehlivě fungovalo – na grafech níže označeno zelenou ‚fajfkou‘ se šipkama ke klíčovým momentům vývoje cen vzhledem k tomuto nastavení.
Podobně 2014 – 2015 na konci medvědího trhu – chop, chop ‚falešně‘, pak ‚echtovní‘ golden cross, který ve finále BTC katapultoval až téměř ku 20 000 USD do prosince 2017:
V akumulačním chopu 2019 – 2020 se tyhle signály vyskytly dva, oba však měly podstatně náročnější časování i čitelnost, přičemž ten první, na rozdíl od těch předchozích zaznamenal sice krátkodobý, nicméně významný falešný průraz:
2021 – 2022: Re-akumulační prostředí?
No a takhle vypadáme dneska – jeden falešný death cross v důsledku loňského letního výprodeje, jeden falešný golden cross loni v září, a 14.1.2022 jsme měli nový falešný death cross (dvoustovka směřuje nahoru, teoreticky nějaké to minimum jemu předcházející tam také je).
Blbé však je, že nákupní signál, který doposud celkem spolehlivě fungoval jako nástroj k zachycení významné části býčích trhů nyní jasně selhal včetně dosavadního nejen jednoznačného proražení této očekávané nákupní úrovně, i s tím, že ji následně potvrdil jako rezistenci, nýbrž i dalšího pokračování klesajícího trendu:
Pokračování příště
Stručně jsme si nastínili, co je to death cross, i golden cross, jaká jsou pravidla, aby byly splněny podmínky pro validní nákupní či prodejní signál a nějak jsme to na příkladech z minulosti okomentovali.
No a příště se podíváme na nějaké ty statistiky, realisticky zachytitelné části trendů, kterých šlo teoreticky dosáhnout a zřejmě se nevyhneme i nějakému srovnání toho, jakým způsobem na tyto signály reagoval trh z hlediska on-chain analýzy.