Kryptoměnová komunita se potýká s rostoucí nejistotou ohledně regulací kryptoměn. Start-upům zastřihávají křídla mimosoudní vyrovnání i soudní tahanice iniciované regulátory.

Stačí se ohlédnout za poslední měsíc ve Spojených státech. Komise pro cenné papíry a burzy, Komise pro obchodování s komoditními futures a Ministerstvo financí oznámily pokuty přesahující 120 milionů dolarů. Jsou cílené převážně na burzy digitálních měn. Úředníci však obvinili i další poskytovatele služeb z porušování předpisů o federálních trzích a praní špinavých peněz.

Komunita zachraňuje situaci

Tři renomovaní bitcoinoví nadšenci přichází zmírnit právní útrapy komunity.

Jack Dorsey, Alex Morcos a Martin White zveřejnili e-mail zaslaný vývojářům Bitcoinu o založení Fondu právní ochrany Bitcoinu. Hlavním účelem tohoto fondu je bránit vývojáře před žalobami týkajícími se jejich činnosti v ekosystému Bitcoinu.

Jak bylo uvedeno výše, kryptokomunita je v současné době předmětem soudních sporů. Někteří obžalovaní se vzhledem k chybějící právní podpoře rozhodli pro kapitulaci. Hrozby ze strany úřadů a soudní spory tak evidentně mají zamýšlený účinek.

Často nezávislí open-source vývojáři odolávají k právnímu tlaku snáz. Tato myšlenka stála za vznikem fondu. Jak stojí v e-mailu:

„V reakci na to navrhujeme koordinovanou a formalizovanou reakci, která by pomohla bránit vývojáře. Bitcoin Legal Defense Fund je neziskový subjekt. Jeho cílem je minimalizovat právní „migrény“odrazující vývojáře softwaru od aktivního vývoje Bitcoinu a souvisejících projektů.“

První kroky

Obrana vývojářů před žalobami zahrnuje nalezení a udržení obhájce, vývoj soudní strategie a hrazení právních služeb.

Zpočátku by zmíněný fond spolupracoval s dobrovolníky a právníky na částečný úvazek. Správní rada fondu bude zodpovědná za určení soudních sporů, které bude řešit. První činností fondu bude převzetí kontroly nad stávajícími žalobami společnosti Tulip Trading. Ta obvinila některé developery z porušení zmocněnecké povinnosti. Zde bude prioritou zajištění zdroje financování externích právních zástupců.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x