Pro On-Chain data si chodíme za CryptoQuantem, do ostatních grafů čumíme skrz TradingView.

Bitcoin

Předminulý týden jsme prorazili do té doby nejbližší týdenní support a v týdnu minulém jsme jej i přes býčí snahy zůstat nad ním nakonec neudrželi. Svíce má víceméně nerozhodný charakter s lehkou inklinací na býčí stranu.

Je sice teprve pondělí, nicméně zatím to vypadá na odmítnutí od této nyní nové rezistence (43 194.81). Vzhledem k on-chainovému náhledu (viz dále níže) samozřejmě nelze vyloučit nějaký ten short squeeze, nicméně to bychom v prvé řadě museli tuto novou rezistenci proměnit zase v support…

Minulý týden byl také zajímavý tím, že jsme prorazili minima z týdne předchozího, přičemž tento medvědí útok směrem níže byl (zatím) s úspěchem odražen s rozsahem mezi  41 865.65 (otvíračka) a 43 194.81 (zavření těsně pod). Tento ‚undercut‘ minima předchozí periody nezřídka určuje trend, někdy z dlouhodobějšího hlediska, často však toliko v rámci dané svíce.

Tento celkem úzký rozsah je nyní v kolizním kurzu s aktuální diagonální rezistencí v podobě bílé sestupné trendové linie. Po jejím možném proražení bych očekával buď korekci v čase (boční trend), nebo nějaký squeeze směrem k roční otvíračce 46 194.21, která dle mého názoru společně s dřívějším důležitým měsíčním supportem na 47 140.64 bude tvořit poměrně solidní rezistenční zónu. Pro nějaké vyhlídky na otočku trendu bychom tedy ideálně měli začít obchodovat nad touto zónou.

Nejbližší supporty, na které bych se díval v případě, že tedy týden zavřeme pod aktuálními lokálními minimy, jsou kvartální 35 041.11, případně zavíračka 2020 na 28 980.45.

Jinak před třemi dny měl Bitcoin na denním grafu tzv. ‚death cross‘, na toto se blíže podíváme zítra, včetně toho, jakým způsobem na tento typicky medvědí signál (z hlediska identifikace změny celkového trendu z býčího na medvědí a naopak pomocí klouzavých průměrů a jejich poloze vůči aktuální ceně se za splnění určitých pravidel jedná o signál, že nastoupil medvědí trh) reagoval Bitcoin.

Hashrate (opět) na nových historických maximech

Tak já vám teda nevím… Bitcoin od listopadu v podstatě letí jak šutr dolů… Bounce banánys. Ale kurva těžaři nejenže, jak vidno z grafu na kterém je znázorněna cena BTC vs. Hashrate, zapojují stále více a více výpočetního výkonu do sítě, ale dokonce…

…těžaři NAKUPUJÍ (!!!).

Co ví těžaři, co nevíme my? Proč by někdo kupoval komoditu, když ji může velice profitabilně těžit? A kteří kaktusáci a proč jim to prodávají? Ten významný uptick s aktuálně lehce oslabeným momentem na bitcoinových rezervách těžařů jako určitě nejsou nějaké ‚čerstvě rychle natěžené‘ bitcoiny. To Vám mohu garantovat. To nějací těžaři prostě těžce akumulují nejen těžbou, ale i poměrně významnými nákupy.

V průběhu tohoto týdne se blíže podíváme na to, jak velmi rozdílné chování to ve srovnání s předchozími cykly je.

Perp swaps funding

Medvědi tedy konečně začali shortovat (funding na ‚perpetual swapech‘ negativní)… růst pákového poměru na derivátových burzách se, zdá se, pozastavil, open interest také lehce chladne, uvidíme, zda-li se tedy budeme takhle nějak chvíli potácet, nebo zda-li začne buď pokračování dolů, nebo zda-li konečně pákoví shorteři dostanou zase po čase na prdel…

Dvojitá pumpa 2013 vs boční akumulace 2021 – srovnání vzorce trendu chování dlouhodobých držitelů z hlediska realizace ztrát či zisků

Indikátor sledující počínání ‚dlouhodobějších‘ držitelů bitcoinů s přimhouřením oka ukazuje podobně se vyvíjející trend utrácení coinů dlouhodobými držiteli ve ztrátě či zisku… Hodnoty nad jedna značí realizaci zisku, hodnoty pod jedna značí realizaci ztrát.

Z prvního grafu, na kterém sledujeme rok 2013, je patrné dodržení rostoucího trendu, otestování víceméně ‚break even‘ bodu (označeno obdélníkem na výšku) a následně přišel druhý silný impuls, nakonec neslavně ukončený kolapsem burzy Mt.Gox.

Klíčový ‚re-test‘ nervů investorů nastal těsně před explozivním růstem ceny.

Vezmeme-li v úvahu, že Bitcoin loni v podstatě lítal v rozsahu cca 30k – 60k, přestože to tak na tom lineárním grafu (cena na obou oranžově) nevypadá, tak lze považovat celý loňský rok za jakousi dlouhodobější akumulaci.

Pokud by se nějak přibližně mělo pořekadlo ‚historie se neopakuje, ale často rýmuje‘ projevit, pak bychom se měli zřejmě brzy konečně začít odrážet zpět výše.

Měsíční zavíračka nad cca 58k = tato hypotéza je IMO potvrzena.

Ethereum

Další celkem jasná informace – klesající cenový kanál byl proražen dolů, dvakrát jsme otestovali oblast okolo třech tisíc, následně odraz zpět k předchozímu supportu na 3432.54.

Opět, je teprve pondělí. Prostě jsme v rozsahu 3k – 3 400 a dokud nezavřeme nad, nebo pod jednou z těchto úrovní, tak nejspíš pojedeme bokem.

Pokud bychom šli níže, např v důsledku odmítnutí spodní hranice sestupného cenového kanálu dále směrem dolů, i nadále platí, co jsem psal minule: 2780 a 2280 bych viděl jako pravděpobné nejbližší supporty…

Dominance

Zavřeli jsme druhý týden za sebou pod hodnotou 20 procent, je nyní pravděpodobné, že relativní síla ETH vůči BTC začne vskutku ztrácet šťávu, zejména v případě nějakého velkoobjemového výplachu. Pokud tento týden nezavřeme někde nad hodnotou 20%, tak podle mě dost možná začne ETHBTC, přinejmenším alespoň dočasně, otáčet…

ETH/BTC

Je sice hezké, že jsme tedy dostali šanci pohodlně nakoupit všechny tři klíčové měsíční úrovně (0.072668, 0.077218, 0.081967), a dostali jsme jakýsi odraz zpět na de facto mediáln tohoto širšího rozsahu, nicméně předpokládal jsem touto dobou už nová maxima. Pokud tento týden nezavřeme někde alespoň nad roční zavíračkou na 0.079552, tak se pravděpodobnost, že se můj býčí scénář na tomto páru odehraje, zřejmě vypařuje, a přinejlepším to může značit delší konsolidaci bokem, v horším případě otočku…

ETH perp swaps

Funding nyní aspoň trošku platí bejky = short straně začíná hrozit, že se to proti nim otočí…

Open interest (suma otevřených pozic) stále poměrně zvýšená, stejně tak odhadovaná páka na burzách v podstatě stále v růstovém trendu, zatímco cena dál klesá…

zdroj on-chain dat: CryptoQuant

Stavy ETH na burzách

No jsme asi tam, co cca tři až čtyři léta nazpět… Tož kdy už ten odraz konečně nastane?

Závěr

Dneska bych to shrnul tak, že trh může zůstat iracionální déle, než kdokoliv dokáže zůstat solventní, takže trpělivě akumulujte, ‚follow the money‘ – když se coiny furt stahují z burz, těžaři do toho kromě těžby i kupují, co asi tak ví, co my nevíme?

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x