Čínská centrální banka spouští pilotní verzi aplikace e-CNY, digitální peněženky v jüanech pro systémy iOS a Android. Na digitální měně centrální banky (central bank digital currency, CBDC) země pracuje od roku 2014 a zdá se, že bude zavedena letos.

Jüanovou peněženku si lze stáhnout prostřednictvím Apple App Store i Google Play a je přístupná občanům několika čínských provincií. Podle agentury Reuters peněženka informuje uživatele o tom, že CBDC je v současné době ve vývoji a přístup k ní mají pouze konkrétní osoby a instituce spolupracující s Čínskou lidovou bankou (PBOC).  Peněženka uživatelům umožní spravovat své finance v CBDC a tu dále směňovat.

Doposud byla distribuce prováděna airdropy. Prostřednictvím loterijní soutěže pak Čína rozdala obyvatelům Pekingu více než 6,2 milionu dolarů v digitálních jüanech. Podobné akce se odehrávaly i v jiných částech země. Pro účast bylo nutné obdržet pozvánku od finanční instituce spojené s projektem.

Načasování spuštění aplikace není náhodou. Číňané se připravují na lunární nový rok. Typické červené obálky s penězi, které si přátelé a příbuzní vyměňují, nyní mohou získat digitální podobu.

Olympijský jüan

Čínská digitální měna zatím nemá pevně stanovené datum úplného veřejného zavedení. Mohla by však hrát významnou roli při nadcházejících zimních olympijských hrách v Pekingu. Novinky spojené s CBDC proto vyvolaly napětí mezi asijským gigantem a jeho západními rivaly.

Proti účasti na zimní olympiádě se staví zejména Spojené státy a někteří představitelé jejich vlády. Skupina amerických senátorů zaslala olympijskému a paralympijskému výboru USA dopis s žádostí, aby bylo jejich sportovcům zakázáno používat digitální jüan.

Dokument redigovali senátoři Cynthia Lummisová, známá zastánkyně Bitcoinu, Roger Wicker a Marsha Blackburnová. Vládní úředníci tvrdili, že CBDC je zcela pod kontrolou čínské centrální banky a mohl by být použit jako nástroj dohledu nad sportovci.

Zda se USA akce zúčastní a nechají své sportovce digitální měnu otestovat, se teprve uvidí. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x