Těžaři kryptoměn v Kosovu si budou muset najít alternativní zdroj energie. Vláda v rámci krizových opatření v energetice zakázala těžbu kryptoměn.

Kosovo se stalo atraktivním místem pro těžbu kryptoměn.  Technicky zdatní podnikatelé mohli na severu země donedávna využívat  bezplatnou elektřinu. Kosovský provozovatel energetické sítě KOSTT však v listopadu loňského roku oznámil, že spotřebitelům z těchto regionů již nebude dodávat elektřinu zdarma. Další ránu pro těžaře představuje oznámení vlády o nových krizových opatřeních v oblasti energetiky. Parlamentem schválená opatření totiž zahrnují zákaz těžby kryptoměn.

Přestože je Kosovo nejchudší zemí v Evropě, severní oblasti Kosova ovládané Srby nemusely po skončení války v roce 1999 za elektřinu platit. Od té doby jsou vztahy mezi Srbskem a jeho bývalou provincií Kosovem stále napjaté, přičemž sever se srbskou většinou odmítá uznat nezávislost Kosova.

Pokračující energetická krize vedla k zavedení střídavých dvouhodinových výpadků elektřiny pro většinu spotřebitelů. Společnost KOSTT také oznámila, že přestane dodávat elektřinu zdarma do severních regionů. I po zpoplatnění elektřiny bylo Kosovo pro těžaře velmi atraktivní. Ve srovnání s okolními zeměni jsou její ceny mnohonásobně nižší.

Nejistá budoucnost

Rozhodnutí vlády ukončit státní dotace severním regionům Kosova spolu s rozhodnutím zcela zakázat těžbu kryptoměn dodavatele zatíží. Jde totiž o zemi s výrazným nedostatkem energie. „Pokud budeme pokračovat i v prosinci, bude mít společnost ztrátu kolem 10 milionů eur. Budeme-li pokračovat v placení účtů za příští rok, nemůžeme realizovat naše plány. A nevrátí-li se nám peníze zpět, budeme mít v příštím roce potíže s provozem“, poznamenala hlava představenstva společnosti KOSTT Jeton Mehmeti.

Poslanec z vládnoucí strany Vetevendosje poznamenal, že bude trvat několik týdnů, než severní obce začnou poprvé od roku 1999 platit účty za energie:

„Vetevendosje nesouhlasila s tím, že bude platit účty za elektřinu na severu. Dali jsme vládě šestiměsíční lhůtu a je důležité, aby se vláda touto otázkou intenzivně zabývala,“.

Mimořádná opatření v oblasti energetiky se mohou zdát drastická, ale vycházejí z letitých energetických problémů v Kosovu. Ty se projevují výpadky elektřiny v celé zemi. Poměrně neregulovaný systém a pokles ekonomiky celou situaci ještě zhoršují.

Nadměrná spotřeba elektřiny při těžbě kryptoměn není slučitelná s národem, který má značné výpadky elektřiny, a s částí země, která za elektřinu teprve začíná platit.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x