Pojďme se dnes společně podívat na potenciálně velmi slibný projekt zvaný Qredo ($QRDO).

Co chce projekt Qredo dosáhnout, vystihují slova pronesená týmem “ the network is the vault” tedy tato síť je trezor. Přesněji tedy trezor pro ukládání digitálních aktiv (kryptoměn) s dalšími vychytávkami.

Možná už jste se setkali s tvrzením, že pokud nevlastníte soukromé klíče své kryptoměnové peněženky, nejste přímým vlastníkem svých kryptoměn. Toto tvrzení je naprosto správné.. 

To tedy znamená, máte-li kryptoměny uložené na burze a něco se s burzou stane, můžete o své krypto přijít.

Na druhou stranu existuje mnoho případů, kdy lidé ztratili přístup ke svým peněženkám ztrátou privátních klíčů. Velké riziko pro jednotlivce ale i pro investiční fondy, které drží tokeny v hodnotě miliard dolarů. Velké fondy by pochopitelně rády přenesly správu tohoto rizika na centralizovanou autoritu, jako je třeba coinbase custody.

Je to tedy dilema: mít vlastní klíče a riskovat jejich ztrátu, ale nespoléhat se na instituce nebo dát své aktiva do správy institucím a o privátní klíče se nestarat.

 

Qredo, se snaží tento problém vyřešit decentralizovanou úschovou. Aby Qredo bylo schopno konkurence centralizovaným burzám, musí nabídnout více než jen úschovu. Instituce také chtějí možnost své tokeny vyměňovat.

Rozsáhlý ekosystém blockchainů a tokenů komplikuje operace fondů v decentralizovaném prostředí. Centralizované burzy tento problém řeší tím, že drží mnoho různých tokenů a umožňují s nimi obchodovat v jejich databázi, přičemž k vypořádání na blockchainu dochází až při výběru prostředků.

Provést tento proces decentralizovaně je mnohem složitější, ale decentralizovaná úschova, syntetická aktiva a blockchain pro sledování vlastnictví tokenů nabízí způsob, jak poskytovat institucím burzovní služby.

Interoperabilita

K problému s výměnou tokenů napříč více blockchainy přistupuje Qredo podobně, jako to dělají centralizované burzy. Jen decentralizovaně. K evidenci vlastnictví tokenů z různých blockchainů 1. vrstvy se používá blockchain vrstvy 2. Aktiva jsou reprezentována syntetickou verzí, která je podložena skutečným tokenem. Z BTC se stává qBTC. To umožňuje obchodování mezi uživateli Qreda a tvůrci trhu Qreda bez okamžitého vypořádání na blockchainu 1. vrstvy . Podobně jako na centralizované burze uživatel při výběru tokenů z burzy obdrží skutečné tokeny do vlastní peněženky.

Vlastnictví tokenů je zde zajištěno blockchainem  Qredo. Terminologie vrstvy 2 může být trochu matoucí, protože se nejedná o klasickou vrstvu 2. jako na Ethereu, která využívá konsenzus blockchainu vrstvy 1. Qredo má svůj vlastní mechanismus konsensu, takže technicky se jedná spíše o sidechain.

Bleskové vypořádání 

Syntetická aktiva jsou zrcadlovými verzemi skutečných aktiv vlastněných na vrstvě 1. K převodu syntetických aktiv je zapotřebí pouze transakce na blockchainu Qredo 2. vrstvy , což umožňuje mnohem rychlejší a levnější obchodování.

Bezpečná decentralizovaná úschova

Umožnit institucím vlastní úschovu tokenů na 1. vrstvě obecně vyžaduje určitý druh domluvy mezi zúčastněnými stranami, kde více uživatelů vlastní privátní klíče potřebné k podpisu transakce. Ta je provedena pouze v případě podpisu většinové části skupiny. A to zvyšuje riziko ztráty privátních klíčů.

Qrdeo využívá MPC – multiparty computation, která využívá pokročilou kryptografii k rozdělení částí klíče mezi různé uzly. To znamená, že ve skutečnosti žádná strana nevlastní celý klíč a pro potvrzení transakce je třeba souhlasu všech stran, tedy celý klíč.

  1. Uživatelé se přihlásí ke službě Qredo a vytvoří skupiny, které budou společně spravovat peněženky. Každý uživatel vlastní Qredo privátní klíče a může provádět transakce na Qrado platformě.
  2. Qredo blockchain na druhé vrstvě sleduje vlastnictví aktiv v peněženkách. Peněženky mohou obsahovat tokeny z různých řetězců. 
  3. Transakce je iniciována většinou uživatelů peněženky, kteří transakci podepíší.
  4. Uzly MPC pak ověří vlastnictví aktiv zaznamenané na vrstvě 2.
  5. Uzly MPC společně podepíší transakci a provedou tak převod aktiv na vrstvě 1.

Tým 

Počet týmu se během jednoho roku rozrostl ze 45 členů na silný kmen 100 specialistů rozmístěných různě po Evropě, Asii a Americe.

Mezi klíčové zaměstnance patří bývalý manažer Binance a Huobi Josh Goodbody, který se ke Qredu připojil v červnu, aby stál v čele spuštění tokenu. A veterán v oblasti obchodování Phil Langfelder, který přinesl bohaté zkušenosti 20 let práce pro Credit Suisse a DeutscheBank. Nedávno se ke společnosti Qredo připojil bezpečnostní veterán Asen Taskov jako CISO.

Zajimavosti

Peněženka Qredo byla uvedena na trh v květnu 2021 a přináší institučním investorům bezpečnost a granulární kontrolu správy decentralizovaných MPC pro každého.

Seznam podporovaných aktiv se v listopadu rozšířil o další tokeny ERC -20 a snížením poplatků na nulu je nastaven vysoký standard v oblasti institucionální péče.

Na konci roku se počet Qredo peněženek vyšplhal na přibližně 50 000.

Počáteční investice $11M dolarů

V květnu minulého roku Qredo získalo $11M dolarů jako počáteční rizikovou investici. To znamenalo další potvrzení vize Qreda a posílení finančních rezerv. Mezi investory patří jedna z největších jmen ze světa kryptoměn – jako třeba G1, Gumi Cryotos, Maven 11, Spartan Group – to vše posíleno skupinou strategických stavitelů, včetně společností Celsius, Deribit, Wintermute, CMS Holdings a Kronos Research.

Prodej tokenů Qredo za $35M dolarů

Červencový prodej tokenů vynesl za necelé dvě hodiny více než 18 milionů dolarů a díky silné poptávce investorů včetně společností Nexo, Coinbase, Figment a LedgePrime dosáhl částky 35 milionů dolarů.

MetaMask

V říjnu bylo oznámeno partnerství s MetaMask Institutional, což přivolalo vlnu zájmu ze strany peněžních fondů. Od té doby se pilotní program rozběhl a prvních 20 organizací má nyní prostřednictvím Qredo integrace přístup k DeFi. Brzy se můžeme těšit plné podpoře pro všechny EVM( Ethereum virtual machine) kompatibilní blockchainy.

El Salvador

Říjen přinesl mega partnerství společnosti Qredo a Banco Hipotecario a dalšími špičkovými kryptoinovátory s cílem podpořit “bitcoinizaci” v Salvadoru.

Zároveň Qredo vede rozhovory na nejvyšších úrovních místní komuntiy s cílem rozšířit decentralizovanou infrastrukturu Qredo po celé Latinské Americe.

Investoři 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x