Bank of Jamaica (BoJ) úspěšně dokončila první digitální měnu centrální banky (CBDC), jejíž zavedení na celostátní úrovni plánuje na první čtvrtletí roku 2022.

Již v březnu 2021 zahájila počáteční testování prototypu CBDC. 31. prosince ukončila osmiměsíční pilotní projekt, v rámci nějž vyrazila BoJ digitální měnu v hodnotě 230 milionů jamajských dolarů (1,5 milionu USD). Ty byly vydány institucím přijímajícím vklady a autorizovaným poskytovatelům platebních služeb.

Centrální banka poté vydala digitální měnu v hodnotě 1 milionu JMD (6 500 USD) zaměstnancům bankovního oddělení BoJ. Dne 29. října banka rovněž vydala CBDC v hodnotě 5 milionů JMD (32 000 USD) Národní komerční bance (NCB), jedné z největších finančních institucí na Jamajce.

Podle zprávy Jamajské informační služby byla Národní komerční banka prvním poskytovatelem peněženky v jamajském pilotním projektu CBDC. Přijala 57 zákazníků – čtyři drobné obchodníky a 53 spotřebitelů. Zákazníci mohli provádět osobní transakce, vklady a výběry hotovosti na akci sponzorované NCB v prosinci 2021.

BoJ plánuje pokračovat v plošném zavádění digitální měny v průběhu prvního kvartálu roku 2022. Očekává se přidání dvou nových poskytovatelů peněženek, kteří již provádějí virtuální simulační testování. Ti by byli schopni si CBDC od BoJ objednat a následně distribuovat svým zákazníkům. Centrální banka se rovněž plánuje zaměřit na interoperabilitu testováním transakcí mezi zákazníky různých poskytovatelů peněženek.

Jamajská centrální banka si v březnu 2021 vybrala jako dodavatele technologie pro svůj projekt digitální měny  eCurrency Mint. Irská společnost se která zabývá kryptografickým zabezpečením a je známá vývojem CBDC v zemích, jako je Senegal. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x