Bitcoin dnes slaví 13. narozeniny

Bitcoinová síť byla spuštěna před třinácti lety, konkrétně 3. ledna 2009 ve 3:54 našeho času (02:54:25 GMT přesně) a od té doby má 99.98702817380 % uptime, konkrétně od března 2013, kdy došlo naposledy k několikahodinovému downtimu se tedy jedná o nepřetržitých 3220 dní provozu bez byť jediné sekundy výpadku.

Níže máme roční graf s vyznačenými ročními otvíračkami a zavíračkami trhu, přičemž předminulý rok, tedy 2020, jsme zavřeli na hladině 28 980,45, jež, jak vidno z grafů, v létě posloužila jako velmi silný support od kterého jsme se pak odrazili až k aktuálním ATH na 68 997,75, ze kterých jsme následně měli korekci až k aktuálním úrovním.

Rok minulý, tedy 2021 jsme zavřeli na úrovni 46 194,21, tedy zhruba uprostřed rozsahu, ve kterém se loni Bitcoin obchodoval.

Z hlediska ročního grafu lze jednoznačně vyvodit (graf je doplněn o roční tržní výkonnosti Bitcoinu za celou dobu jeho historie, prosím berte v potaz, že rok 2010 v tom grafu není zahrnut celý, neboť se zkrátka začal obchodovat až k 17. červenci 2010.), že doposud se vždy na začátku roku bitcoin vyplatilo koupit, s výjimkou let 2014 a 2018 takový nákup znamenal poměrně zajímavé zisky.

Dosavadní historie přímo nabízí dlouhodobou strategii na bázi ročních nákupů ve stylu „na Nový rok koupím, pokud to bude ziskový rok, na konci roku prodám, pokud to bude ztrátový rok, na konci roku dalšími nákupy průměruji vstupní cenu dolů s tím, že začátek následujícího roku opět dokoupím za účelem dalšího snížení průměrného vstupu s cílem kapitalizovat na dalším ziskovém roku“. Samozřejmě, že může přijít i několikaletý nepříjemný medvědí trh, ovšem pokud Bitcoinu fundamentálně věříte, nemůžete, než pokračující slevy slavit – DCA (dollar cost averaging), tedy pravidelné nákupy bez ohledu na cenu, jsou ostatně z dlouhodobého hlediska rozhodně nejjistější taktikou…

Kde vidím cenu BTC v letošním roce? Pracuji v zásadě se dvěma hlavními scénáři: 1. ještě letos navštívíme předloňskou zavíračku (28 980,45) – v takovém případě bych letos BTC, coby vrchol cyklu viděl někde mezi 250 000 – 300 000 USD za minci, a 2. už se letos o moc níž nepodíváme (na alespoň dvoutýdenní bázi udržíme loňskou zavíračku 46 194,21) no a v takovém případě bych viděl BTC někde mezi 150 000 – 200 000 USD za jednu minci.

Důvod pro tuto diferenciaci mých dvou základních býčích scénářů je následující: čtyřletý cyklus jako koncept je mrtvý. Myslím, že lze dnes s velkou pravděpodobností očekávat, že cykly se budou prodlužovat, volatilita se bude snižovat a v důsledku toho se v průběhu času s dalšími a dalšími tržními cykly v Bitcoinu budou snižovat i zisky, kterých půjde dosáhnout.

Ačkoliv výše uvedený odstavec zřejmě nečtete rádi, má to jedno neoddiskutovatelné pozitivum – čas hraje v NÁŠ prospěch – čím déle se bude cyklus odehrávat, tím relativně vyšších cenových úrovní Bitcoin dosáhne, přičemž máme více času na rozhodování, akumulaci pravidelnými nákupy atd.

Pakliže budou býci řádit letos cca tři kvartály s tím, že půjdeme hore rovnou odsud, pak bych čekal těch 150 000 – 200 000, pokud ještě rychle nějakým „Véčkovým“ odrazem navštívíme znovu těch 30k, tak bych klidně hádal i těch 250 000 – 300 000. Třeba v říjnu, listopadu, prosinci, prostě v posledním kvartále.

Pakliže se budeme odsud ještě kvartál, či dva trmácet bokem, než se Bitcoin konečně vzpamatuje do pořádné býčí nálady, pak bych vrchol tohoto cyklu klidně odhadoval na někdy v roce 2023 ovšem v takovém případě bych konzervativně odhadoval cenu na 300 000+ USD za minci.

A medvědí scénář? Mám také – ale to bych musel vidět nějakou hrozivou on-chain aktivitu ve stylu těžaři se rozhodli ve velkém prodávat apod. Chtělo by to dle mého názoru nějaký fundamentální katalyst. IMO nějaký roztahaný nepříjemný bear market prostě aktuálně (pokud se něco zásadním způsobem negativně nezmění) nehrozí. Čistě technicky bych zřejmě kapituloval s dvoutýdenní svíčkou zavřenou pod spodní hranicí aktuálního makro rozsahu, tedy pod onou předloňskou zavíračkou 28 980,45.

Do té doby, přátelé (a také dokud jsme neudělali nová ATH) jsme z dlouhodobého hlediska zaseknutí v rozsahu cca 30k – 60k, přičemž aktuálně jsme přesně uprostřed.

Kvartální graf

Kvartální graf vykreslil katastrofálně vyhlížející závěrečný kvartál loňského roku – a toto je primární důvod, proč jsem doposud zcela nevyloučil ještě jednu možnou návštěvu předloňské roční zavíračky. Minulý kvartál otevíral na 43 821,91 (viz měsíční a krátkodobější grafy dále níže) a pakliže bychom zavřeli alespoň týden, dva pod touto úrovní, pak bych očekával, že uvidíme buď nejbližší kvartální support na 35 041,11, alternativně i předloňskou roční zavíračku na 28 980,45.

Dokud jsme však nad cca 44k, či ještě lépe, dokud držíme loňskou zavíračku (a zároveň i letošní otvíračku) 46 194,21, neviděl bych z hlediska kvartálního grafu prostor pro nižší ceny…

Měsíční graf

Měsíční graf ukázal na odmítnutí z oné klíčové kvartální úrovně z přelomu loňského prvního a druhého kvartálu 58 793,16, přičemž tímto vytvořil novou měsíční rezistenci na 61 357,63.

Toto odmítnutí nás vzalo až pod klíčový měsíční support 47 140,64, který se tak nyní buď stane rezistencí (leden odmítne, následně buď rozsah bokem, nebo nějaký výprodej níže), alternativně se obchodování rychle vrátí zpátky nad tuto úroveň, čímž by vznikla situace analogická té popisované v odstavci výše, akorát naopak: Tedy Prosinec zavřít lehce pod 47 140,64, leden zavřít nad (tzv. „reclaim“ – znovunabytí klíčové úrovně) s dalším býčím pokračováním výše…

Týdenní grafy

Nejdříve dlouhodobější týdenní pohled na věc – klíčovou padesátitýdenní klouzačku jsme minulý týden neudrželi, sice jsme zavřeli těsně nad onou měsíční úrovní 47 140,64, nicméně pokud by se měl scénář, který z krátkodobého hlediska už nějakou dobu očekávám, měl odehrát, tedy co nejdříve odraz, neměli bychom tento týden zavřít níže, než nějakých 49k…

Jinak se může stát, že se k té ultimátní dvoustovce, aktuálně sedící kolem 19k, nakonec prokoušeme… Kam však ten průměr dojde, než by se Bitcoin k němu hypoteticky dostal, těžko říct – 30k coby konfluence se spodní hranicí aktuálního rozsahu?

47 140,64 tak tak na týdenní bázi udrženo, pakliže můj dosavadní býčí náhled na věc neskončil oním chabým pokusem o útok na 52k a máme se vskutku otočit, pak bych to rád viděl právě v tomto týdnu. Může být včetně rychlé návštěvy úrovní okolo 43 821,91 – 43 194,81.

Pokud však zavíračkou tohoto týdne nepřekonáme alespoň tu bílou klesající trendovou linii (klouzačky 21 EMA – modrá a 20 MA – zelená spolu s rezistenční zónou 51 791,64 – 50 797,34 tvoří poměrně solidní medvědí konfluenci), pak se dá čekat, že tento klesající trend bude pokračovat přinejmenším k oné výše zmiňované support zóně kolem 44k.

Denní graf

Klouzačky padesátka (51 986,11, zelená křivka) a dvoustovka (47 967,99, červená křivka) nám pomalu, ale jistě při nezměněném trendu vyhrožují tzv. „death crossem“ (když kratší klouzavý průměr překříží ten delší zvrchu směrem dolů), současně se nám dvoustovka po slabším, než očekávaném odrazu od ní a následném návratu pod ni zase stala rezistencí, aktuálně se cena obchoduje mezi klíčovou měsíční úrovní 47 140,64 a roční otvíračkou na 47 967,99.

Ve zbytku tohoto týdne bych ještě toleroval nějaký spike níže, ale pokud má můj býčí scénář s odrazem odněkud z těchto úrovní dál fungovat, je nutno zaútočit výše…

On-chain

Stavy coinů na burzách stále nepřestávají klesat, na grafu níže jsem vyznačil významné spiky v přísunech aktiv na burzy – takhle málo bitcoinů bylo na burzách naposledy v červenci 2018 – v hloubkách posledního medvědího trhu, ovšem onehdá lidé posílali bitcoiny na burzy jako o život, protože všichni věděli, že půjde na nulu 🙂

Dnes jsme v úplně jiné situaci a pokud se nerozhodnou velryby prodávat ve velkém, nebo těžaři, nebo tak něco, tak už dle mého skromného názoru tenhle výprodej vskutku musí být u konce, či přinejmenším velice brzy svému konci…

Kromě toho, na začátku loňského roku velryby držely cca 24% zásoby BTC, letos je to o celá tři procenta méně. Tenký float vzhledem k tržní kapitalizaci samozřejmě hraje těmto pánům do karet, ovšem ztrácet podíl na trhu tempem cca. tři procenta ročně výměnou za tu moc poslat cenu do kýžených nákupních nížin prostě nemůže trvat věčně…

zdroj on-chain dat: https://www.cryptoquant.com

Hashrate na nových ATH. „Hashrate leads the price“ – říká se prej mezi Bitcoinovými hodler OG’s – a ono to vskutku platí, avšak s velmi různorodým časovým odstupem – každopádně se po letním zákazu a doslova vykopání těžařů z Číny BTC z hlediska výpočetního výkonu chránícího síť poměrně rychle zmátořil a hned na Nový rok jsme mohli odškrtnout překonání letních maxim… Za mě je toto z dlouhodobého hlediska prostě konstruktivní vývoj.

Ethereum – měsíční graf

Ethereum zavřelo rok na ceně 3 677, otevírali jsme na 743,48, to je poměrně solidní bezmála 5x (494,57%). Z hlediska měsíčního grafu jsme sice neudrželi týdenní support 3 928,05, avšak udrželi jsme měsíční support 3 432,54, který předtím dva měsíce fungoval jako rezistence.

Podobná situace, jako předtím v září s rezistencí z období duben – červen s průrazem v srpnu a re-testem v září. Pokud udržíme roční otvíračku, či začneme obchodovat nad těch 3 928,05, útok na nová ATH je velmi pravděpodobný…

Týdenní graf

Aktuálně se obchoduje mezi 3 928,05 a roční otvíračkou 3677. Zavření týdne nad tímto rozsahem – cesta k útoku na nová ATH je dle mého názoru otevřená, zavření týdne pod roční otvíračkou nás zřejmě vrátí přinejmenším pro ještě jeden re-test 3 432,54.

Přičemž price action Etherea na týdenním grafu během posledních dvou měsíců připomíná…

Bullflag?

Neboli klasický býčí svíčkový vzorec, viz níže, naznačeny hranice formace a fibonacci úroveň 50% na základě býčího pohybu této formaci předcházející – jedno z pravidel Bullflag formace totiž je, že má-li mít vůbec šanci se odehrát, jak je očekáváno, pak by pullback v rámci této formace neměl být víc, než právě polovina předcházejícího pohybu – 3 759,4. Zatím jsme pod tou úrovní zavřeli jediný den, aktuálně to vypadá na probíhající odraz.

Ideální vstup? Dle časového rámce průraz horní trendové linie na zavírací bázi. Čím nižší časový rámec, tím více šumu a větší šance na nějaký ten falešný průraz. V tomto konkrétním případě bych to chtěl vidět prorazit ideálně tak, abychom překonali tím průrazem z bullflag vzorce i těch 3928,05.

Stop loss? Pod aktuální čerstvé low pod tou roční otvíračkou.

Cíl vzorce? cca 6 000 USD za jedno Ethereum.

Každopádně na tento set up si možná ještě chvíli budeme muset počkat – ideálním spouštěčem vstupu bude vskutku teprve zavření svíce nad horní hranicí formace, né dříve – osobně preferuji týdenní svíčku, ovšem pokud bude denní break out s dostatečným momentem a objemem obchodování, zřejmě bych se pokusil o vstup i tak…

Další důvody, proč si myslím, že by se tento bullflag mohl odehrát pozitivně?

Dominance

Minule zmiňovaný re-test se zřejmě odehrává, zatím to vypadá na odraz od té klíčové úrovně 20%:

Ethereum/Bitcoin – kvartální graf

Roční zavíračkou (červená úroveň 0,079552) potvrzený kvartální break out (oranžová úroveň 0,070181)…

Měsíční graf

Listopadové potvrzení měsíčního break outu zpod 0,072668 nás skrz 0,077218 vzalo rovnou k poslední měsíční rezistenci před neefektivitou trhu reprezentovanou „vzduchoprázdnem“ mezi ní na 0,081967 a úrovněmi okolo 0,1.

Prosinec 2021 tam bylo nějaké odmítnutí s návratem zpět pod tuto úroveň, ovšem s výjimkou nějakého zákeřného re-testu té kvartální podpory na 0,070181 bych v nejbližší době vskutku stále očekával pokračování růstu tohoto poměru ve prospěch Etherea vůči Bitcoinu…

Týdenní graf

Tady jsme viditelně na zastávce v posledním měsíčním rozsahu mezi 0,077218 a 0,081967, přičemž tento byl rozetnut vejpůl právě onou čerstvou roční otvíračkou 0,079552. Stále se domnívám, že se jedná toliko o dočasnou boční konsolidaci před pokračováním vzhůru…

Denní graf

Jo, je tam ono strašící nižší maximum, ovšem 0,077218 zatím drží. Asi se můžeme nějakým knotem podívat níže, ale moc šancí tomu nedávám – dřív, nebo později se dle mého názoru konečně urveme hore…

On-chain – stavy Etherea na burzách

Bez delšího komentáře, na grafu jsem vyznačil významné maximum a minimum stavu Etherea na burzách s nějakou strukturou/nějakými úrovněmi – no jednoduše – pakliže se odtoky Etherea z burz nezastaví, či alespoň výrazně nezpomalí (posledně přelom 2017/2018), nevidím prostor pro nějaké významné výprodeje 🙂

zdroj on-chain dat: https://www.cryptoquant.com

Závěr

Pakliže makroekonomický vývoj nepřinese nějaký vyloženě deflační bust (chyba politiky centrálních bank, panika likvidity, jakýkoliv „black swan“), vidím pro kryptoměny v roce 2022 zářnou budoucnost, přičemž u BTC si dovolím ještě jednu předpověď:

Letos BTC začne pomalu ale jistě vystrkovat růžky z hlediska své budoucí role jako kvalitního tržního kolaterálu – státní dluhopisy už s výjimkou centrálních bank a fondů, které to mají nařízeno ze zákona totiž nikdo z hlediska výnosů nekupuje a nedrží – obchodováním lze vydělávat, to ano, ale pakliže máme aktuálně v systému nízké desítky bilionů dolarů v dluhu s negativním výnosem, přičemž výhled není z tohoto úhlu pohledu dobrý – nedovedu si představit svět, ve kterém se někdo nerozhodne akutní nedostatek kvalitního kolaterálu dorovnávat třeba zrovna Bitcoinem.

Protože proč byste drželi dluhopisy s garantovanou ztrátou, když místo toho můžete mít Bitcoin, který si dává cca 150% ročně? U pětiletého dluhopisu je to gamble. U desetiletých dluhopisů a delších – no nevyplatí se namixovat to aspoň tak, aby zlomek takového dluhopisového portfolia přesunout do Bitcoinu tak, aby to aspoň pokrylo onu očekávanou garantovanou ztrátu ze záporných dluhopisových výnosů? Přičemž riziko, že Bitcoin úplně umře je prostě neoddiskutovatelně nižší, než riziko, že stát, který dluhopisy vydal zkrachuje…

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x