BTC / týdenní graf

Týden jsme zavřeli neutrálně mezi nejbližší klíčovou rezistencí 51 971,64, vycházející z týdnů na přelomu srpna a září, a dříve několikrát zmiňovaným měsíčním supportem na 47 140,64, vytvořeným zavíračkou srpna a otvíračkou září. Pakliže na alespoň týdenní bázi neprorazíme na jednu, nebo druhou stranu, očekávám pokračování vývoje cen v tomto rozsahu s tím, že bych před dotvořením aktuální situace, kterou považuji za počátek možné „bottoming“ formace úplně nevylučoval možnost ještě jedné rychlé návštěvy oblasti okolo 40 000 (43 194,81 další nejbližší týdenní support) formou agresivního knotu tento, nebo příští týden.

Sentiment je na bodu mrazu, dřív, nebo později bychom měli zaútočit na onen klíčový makro kvartální level 58 793,16. Pokud se tak vskutku stane, reakce tam bude klíčová. Nejdříve je však třeba překonat rezistenční cluster 51 – 53k tvořený kombinací naší nejbližší týdenní rezistenční strukturou na 51 791,64 s týdenními „klouzačkami“ na 51 959,12 (exponenciální) a 52 872,68 (standartní). Dokud nezavřeme alespoň týden nad touto oblastí rezistence, nelze seriózně hovořit o možnostech ukončení aktuální korekce.

BTC / denní graf

Aktuální rozsah zmíněný u komentáře k týdennímu grafu výše platí, z hlediska důležitých klouzavých průměrů jsme zatím udrželi onu klíčovou dvoustovku a pakliže se ve svém odhadu o možné počínající „bottoming“ formaci nemám mýlit, tak bychom se ideálně během tohoto či příštího týdne měli od dvoustovky odlepit a odrazit se výše, směrem zpět k padesátce, která aktuálně sedí na hodnotě 58 207,14. Toto je, za předpokladu, že se útok na tuto oblast odehraje dostatečně brzy (do konce roku, čím dřív, tím lépe), solidní konfluence s kvartálem na 58 793,16 a proto lze na té úrovni čistě z pohledu technické analýzy, očekávat problémy, tedy rezistenci, odmítavou reakci.

Takový scénář by byl „hezkým“ vstupem do nyní všude možně vzývaného medvědího trhu. Aktuálně to však z hlediska denního grafu stále vypadá buď na konsolidaci bokem, alternativně na ještě jednu návštěvu oblasti okolo 40 – 42k. Rychlé odmítnutí z této oblasti, podobně jako v neděli 4. prosince a návrat obchodování alespoň zpět do nynějšího rozsahu bych rozhodně vnímal jako pozitivní signál. Slabší odraz, či odraz do významně nižšího maxima by naopak bylo známkou oslabení.

Ethereum – Dominance & ETH/BTC

Ethereum mělo po prakticky celý dosavadní cyklus podstatně silnější technický obrázek, než Bticoin. Co se ETH.D (Dominance Etherea) týče, předminulý týden jsme měli krásný break out nad klíčovou rezistenci 20%, jejíž proražení doposud znamenalo významnou outperformance Etherea nad Bitcoinem. V následujících dnech či týdnech bychom v případě pokračování tohoto trendu cenově silněji se vyvíjejícího se ETH ve srovnání s BTC tedy měli vidět buď pokračování posilování ETH dominance a tedy i jeho kurzu vůči BTC, alternativně re-test tohoto break outu s následným silným odrazem a pokračováním výše.

ETH.D – dva týdny po sobě zavírající pod hranicí 20% = výše popsaný bullish case je zneplatněn

ETHBTC – dva týdny po sobě zavírající pod hranicí 0.070181 (důležitý kvartální level) = výše popsaný bullish case je zneplatněn

ETHBTC mimochodem doposud fungoval jako úžasný hedge během prakticky celé aktuální korekce, z hlediska vstupu do takovéhoto obchodu se za předpokladu, že výše popsaný bejčí výhled bude fungovat i nadále zdá ideální nažebříkovat si objednávky na cluster měsíčních supportů na úrovních 0.072668, 0.077218 a 0.081967, na níž se aktuálně nacházíme, přičemž úroveň zneplatnění se z hlediska celého půlročního konsolidačního rámce nachází v zóně mezi 0,061040 a 0,056859.

Další klíčová rezistence se totiž nachází až mezi měsíční úrovní 0,109451 a kvartálem na 0,118931.

Tento obchod bude fungovat bez ohledu na směr trhu, pokud i nadále bude platit, že ETH v korekci padá pomaleji, než BTC, a v odrazech posiluje rychleji, než BTC. Skutečný výplach s panickým úprkem do BTC, alternativně skutečná Bitcoiní pumpa s FOMO z altcoinů do BTC by tento obchodní nápad s velkou pravděpodobností dřív, nebo později zneplatnily.

ETHUSD – týdenní a denní grafy

Pár Ethereum/Dolar předminulý týden vykreslilo nehezkou svíčku s rozsahem 1300+ dolarů, jež vypláchla spoustu páky z obou stran trhu, aktuálně jsme víceméně uprostřed tohoto rozsahu s tím, že jsme doposud udrželi klíčový týdenní support 3928,05, jež v květnu a na přelomu srpna a září představoval silnou rezistenci. Pokud tento level na týdenní bázi (zavíračka) udržíme, předpokládal bych přinejmenším útok na čerstvou měsíční rezistenci na 4630,88, pokud jej neudržíme, předpokládal bych přinejmenším re-test nejbližšího měsíčního supportu na 3432,54 s tím, že by se ideálně mohlo jednat o dokončení vykreslování jakéhosi dalšího vyššího minima, podobně jako na nynějších úrovních tentativně očekáváme u BTC. Naopak ETH vysypané pod úroveň 3064,32 bych považoval za známku slabosti.

Z hlediska denního grafu není co řešit, býčí nastavení bych hledal teprve nad 4630,88, ta medvědí zase pod 3928,05. Alternativně lze hrát rozsah samotný, ostatně aktuálně se nacházíme v blízkosti jeho dna, nicméně je nutno brát v potaz, že tato legrace mezi 4630,88 a 3928,05 se nám tu vesele odehrává již něco málo přes měsíc…

On-chain analýza

Stručně se mrkneme i na nějaké to on-chain „hopium“. I včetně stále ještě relativně čerstvě vypláchlé páky mi příjde, že větší divergenci ve smyslu on-chain řve „kupuj jako o život“ vs. grafy křičící „vole to prodej, než se to úplně vysype“ jsme snad ještě nezažili.

Celkové objemy transakcí směrem na burzy

Objemy transakcí na burzy jsou na svých takřka sedmiletých minimech (prosinec 2014/leden 2015). Zvýšené objemy transakcí na burzy typicky znamenaly depozity panicky prodávajících spekulantů někdy značící prodejní úplné prodejní kapitulace. Tak tady máme jeden z indikátorů jasně hovořící ve prospěch narativu „bitcoinů je vole nedostatek“. Poslední vážný nárůst transakcí směrem na burzy nastal 19/05/2021. Od té doby to vypadá, že není odkud brát. Aby taky ne, když tento týden jsme překročili hranici vytěžení 90% všech Bitcoinů ever. Prodávejte tudíž na své vlastní riziko.

Stavy Bitcoinů na burzách

Rovněž stavy Bitcoinů na burzách ukazuje, že jsme na minimech, jaké jsme nezažili od července 2018, přičemž od loňského jarního výprodeje neustále klesají. Toto značí, že prakticky celý poslední rok a půl dochází především k odlivu aktiv z burz směrem do hardwarových peněženek a sedí to s narativem, že dochází k masivní akumulaci – celkově se prostě coiny posílají spíš z burz pryč za účelem uchovávání či dalšího nakládání, spíš než aby lidé posílali coiny na burzy za účelem jejich prodeje.

Adresy s 10k+ BTC aneb velryby doslova sají

Počet adres s deseti tisíci Bitcoiny a více v rámci významného posilování trhu prakticky od proražení minulých ATH z prosince 2017 na 20k loni touto dobou až po dosažení letošních dubnových maxim významně klesal s tím, jak velryby využívaly přílivu nových peněz do trhu k tomu, aby o ně opřely své výběry zisků.

Od těchto dubnových maxim však počty velryb stagnovaly s tím, že až do nedávna se pohybovaly v relativně úzkém rozsahu 80 – 90 s tím, že aktuálně to vypadá, že velryby stále akumulují, lehký pullback po již druhém útoku na horní hranici rozsahu od letošního dubna, přičemž pro další masovou realizaci zisků není aktuálně likvidita – jinými slovy, chtějí-li velryby prodávat ve větším a realizovat tak zisky z dlouhodobě akumulovaného spotu, bude nejdříve nutné vyvolat opět silné momentum směrem nahoru, aby bylo ty prodeje o co opřít.

Alternativou je samozřejmě dlouhý, nepříjemný medvědí trh s charakterizací „smrt tisícem řezů“ – jinak ty coiny velkoakumulátoři dle mého skromného názoru prostě nepustí…

Kromě kategorie 10k+, která ukazuje na svou vlastní „bottoming“ formaci, prakticky všechny ostatní kategorie držitelů BTC jednoznačně rostou. Zjednodušeně generalizovat? Opravdu velké velryby akumulují strategicky, 1k+ také, ale s „menším rozmyslem“, všechny menší kategorie od lokálního dna v červenci akumulují jako o život, prakticky bez ohledu na cenu…

RHODL ratio

RHODL ratio je poměrem mezi týdenními a jednoletými a dvouletými HODL vlnami („nově“ příchozí držitelé diferencovaní na základě délky držení) váženými realizovanou cenou.

Z historického vývoje lze jasně vidět tři oblasti návštěvy zelené zóny značíčí absolutní dna a tudíž ty nejúžasnější přiležitosti k nákupům stejně jako tři dosavadní návštěvy červené zóny, kdy se historicky jednalo o nejlepší příležitosti k realizaci dlouhodobých zisků. Tedy když je poměr mezi krátkodobými a dlouhodobými držiteli na svém minimu, dobrý nákup, když se naopak trh krátkodobými spekulanty zase nasytil, byl to dobrý prodej.

Aktuálně se na tomto indikátoru nacházíme v rámci nynějšího cyklu v již třetí konsolidaci, což vnímám jako potvrzení mé výše naznačované hypotézy o (re)akumulaci bitcoinu velrybami. Z hlediska klasické technické analýzy to vnímám jako rozsah, jehož proražení směrem nahoru by mělo brzy na to (cca kvartál, dva) být následováno opětovným přílivem krátkodobých spekulantů směrem k přehřátí trhu a nějakému cyklickému vrcholu. Stručně řečeno – prostor pro další růst z tohoto úhlu pohledu určitě je – ostatně v rámci dvojité pumpy 2012 – 2014 jsme také měli podobnou konsolidaci poměru dlouhodobějších a krátkodobějších držitelů – právě před velkým finále 2013/2014, kdy BTC poprvé překonal hranici 1000 dolarů na vrcholu tehdejšího cyklu.

Čistá realizovaná ztráta/zisk

Aneb kumulativní čistý zisk/ztráta všech přesunutých bitcoinů, spočítaný coby rozdíl mezi realizovaným ziskem a realizovanou ztrátou.

Tento ukazatel nám v létě dal hezký signál divergencí, kdy zlomení klíčových 30k na denní bázi bylo ultimátní pastí na mědvědy, s novým denním low onehdá nedošlo k realizaci větších ztrát, jako pár týdnů před tím „uprostřed“ té letní konsolidace.

Mám za to, že aktuální korekce se, tedy v případě, že dojde k ještě jednomu výpadu k nižším cenám, odehraje podobně. Největší lokální spike z výplachu páky v neděli 04/12/2021 koreluje s denní zavíračkou 48 962, nižší minimum 47 262 z 10/12/2021 pak vykazuje nižší objem celkových zrealizovaných ztrát, než onen výplach ze 4. prosince. Divergence „ve výrobě“? 🙂

Shrnutí

Grafy sice vypadají, že by aktuální slevy a výprodeje mohly pokračovat, nicméně stavy aktiv na burzách (ETH má také burzovní zásoby na tříletých minimech), pokračující „tichá“ akumulace, a velmi pozitivně vypadající poměr ETHBTC mi říkají, že dno nynější korekce by mělo být přinejhorším blízko, pakliže jsme na něj již nenarazili. Pokud výše popsaná struktura trhu (aktuální rozsahy, ve kterém se ETH a BTC obchodují) vydrží a velryby se nerozhodnou z nějakého důvodu ve větším prodávat, měli bychom přinejhorším pokračovat bokem, ideálněji začít nový lokální vzestupný trend.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x