Cílem tohoto článku je nastínit autorův pohled na to, co je to obchodní systém, a nasměrovat začínající obchodníky k systematizaci jejich přístupu k obchodování.

Hned na začátku podotýkám, že se jedná o velmi široké téma. Obchodních systémů existuje celá škála; od rigidních a automatizovaných až po volné a diskreční. Tento nástin není v žádném případě normativní.

Jeho smyslem je pomoci začínajícím obchodníkům lépe organizovat svůj přístup k obchodování a stanovit rámec pro vytvoření souboru pravidel nebo zásad, kterými se budou v tomto úsilí řídit.

Všimněte si, že je to určeno i diskrečním obchodníkům. Pravděpodobně se bude jednat o vícedílnou sérii.

Většina materiálů, které jsem našel na Twitteru ohledně obchodních pravidel/systémů, byly obecné sračky typu „Žádné FOMO/obchoduj trend/nakup nízko, prodej vysoko“. Myslím, že na toto téma mohu vrhnout trochu více světla než jen to.

Pojďme se na to podívat, hm?

Část 1: Obchodní systémy – Co a proč?

Vzhledem k tomu, že nastiňuji, jak by se dalo postupovat při systematizaci obchodování, bylo by užitečné nepředpokládat předpoklady a místo toho předložit argumenty pro přístup k obchodování založený na pravidlech.

Obchodní systém tedy stanoví, jaké typy obchodů může obchodník provádět, na jakých trzích se může angažovat, na jakých konkrétních nastaveních/strukturách mohou být obchody založeny, jak řídit rizika, jaká pravidla platí pro denní dobu nebo obchodní seance, jak řídit obchody atd. A tento seznam by dále mohl libovolně pokračovat do nekonečna.

Jak již bylo zmíněno, určitě existuje spektrum, pokud jde o to, jak velkou volnost si obchodník ve svém přístupu dovolí. Některé obchodní systémy jednoduše poskytnou volné pokyny týkající se nastavení a rizika a zbytek ponechají na vlastním uvážení. Jiné budou zahrnovat mnohem více. To, kde se člověk v rámci tohoto spektra nachází, záleží hlavně na jeho preferencích a zkušenostech. Tomuto se později budeme věnovat podrobněji.

Proč se vlastně obtěžovat obchodním systémem?

Dobrý obchodní systém definuje podmínky, za kterých je nejpravděpodobnější, že se obchodník stane ziskovým, a popisuje, jak tyto podmínky využít.

Dobré technické obchodování, alespoň v mém stylu obchodování, spočívá v hledání asymetrických příležitostí rizika:výnosu u technických struktur s vysokou pravděpodobností, které umožňují jasně definovat riziko.

Obchodní systém, jakmile je dokončen, může nastínit, jak tyto struktury vypadají, kdy a kde se tvoří a jak kolem nich obchodovat (stejně jako kdy se jim vyhnout).

Základní premisa je následující: obchodování je těžké, ale padnout za oběť ad hoc sračkovitému pseudo-cítím-to-v-kostech obchodování je snadné.

Jak může obchodník bez obchodního systému vůbec vědět, zda to, co dělá, funguje nebo má šanci být ziskové? Je velmi obtížné odvodit nějaké smysluplné údaje nebo provést úpravy, pokud je „plánem“ obchodníka vsadit na to, co vypadá dobře.

Jednoduše řečeno: neorganizovaný obchodník pravděpodobně nebude ziskovým obchodníkem. Vytvoření obchodního systému chápejte jako nezbytnou složku jakéhokoliv seriózního a organizovaného přístupu k obchodování.

Část 2: Budování základu

Předem této části uvedu, že je nesmírně důležité vést si pečlivé záznamy o svém obchodování a svém obchodním systému. To by mělo být samozřejmé.

Na rozdíl od toho, co by mohlo naznačovat znepokojivé množství účastníků krypto-Twitteru z konce roku 2018, nemusíte znovu vynalézat obchodní kolo, abyste vytvořili základ pro dobrý obchodní systém.

Ve skutečnosti bych navrhoval pravý opak – stavět na tvrdé práci a zdravých základech vytvořených zkušenými a ziskovými obchodníky, jejichž přístup s vámi rezonuje, a přizpůsobit jejich principy vašim preferencím.

Pokud jde o budování základů, je ve hře jakýsi scénář „slepice nebo vejce“.

 

To je rizikovější varianta. Předpokládá, že váš přístup je dobrý, a co je důležitější, že má výhodu/poskytuje pozitivní očekávání. Pokud tomu tak není, což je pravděpodobné nebo přinejmenším neznámé, pokud nesledujete své obchodování, pak riskujete, že kodifikujete špatný obchodní systém. Pokud však obchodujete již delší dobu, pracujete na svém přístupu a zdokonalujete jej a máte za sebou ziskovou historii po slušnou dobu, pak je tento přístup logický. Je to prostě uspořádání a nastínění toho, co již „osvědčeně“ funguje.

To je obvykle to, co doporučuji začínajícím obchodníkům, kteří netuší, kde začít, i středně pokročilým obchodníkům, kteří promarnili spoustu času nad nesmysly, které nefungují. Výhodou je, že nemusíte nic (znovu) vymýšlet, a pokud si vyberete správné zdroje, stavíte na zdravých základech obchodních principů. Rizikem je samozřejmě to, že si vyberete mizerné mentory a založíte svá pravidla na nesmyslech, které učí. To je téma na jiný článek, ale každá slušná schopnost kritického myšlení vás obvykle navede správným směrem. Hledejte důvěryhodné jedince, kteří se vám nesnaží prodat placatá auta a jejichž metoda funguje při vlastním testování a rezonuje s vaším intelektem.

Pojďme si to shrnout:

  1. Obchodní systém nastiňuje aspekty přístupu obchodníka k obchodování s různým rozsahem a rigiditou.
  2. Mít obchodní systém je výhodné, protože systematický a organizovaný přístup k obchodování pravděpodobně povede k lepším výsledkům.
  3. Obchodní systémy mohou být založeny na osobních zkušenostech a stávajícím přístupu k obchodování za předpokladu, že je ziskový (s cílem systematizovat a organizovat uvedený přístup), nebo na principech odvozených z učení jiných obchodníků (s cílem zdokonalení a personalizace v průběhu času).

Je to jasné?
Promluvme si o tom, co je to obchodní systém z věcného hlediska.

Část 3: Jádro obchodního systému

Co je tedy obchodní systém?
Jinými slovy, jak vypadá a jaké obchodní parametry zahrnuje?

Zde je můj osobní pohled.

Mějte na paměti, že je zaměřen na začátečníky a tento seznam není v žádném případě kompletní. Jeho cílem je poskytnout vám solidní základ a hlavně obecný rámec.

Záleží na osobních preferencích, jak moc chcete být přísní/volní, jaký je Váš rámec a podobně. Je to koneckonců váš systém.

Podotýkám, že mnoho vynikajících obchodníků, se kterými jsem měl možnost být v kontaktu, má tendenci začínat s poměrně přísnými pravidly a postupně si dávají větší volnost, jak rostou jejich zkušenosti. To je rozumný přístup, kterým jsem se sám řídil.

Jaký jsem obchodník/jaký je můj styl?

Nemusí to být nějaký vědecký popis pro vládní sčítání lidu. Ani se nemusíte klasifikovat pomocí nějaké rigidní a vzájemně se vylučující kategorie, jako je scalper/swingový obchodník/poziční obchodník atd.

Jde o to, abyste zhruba popsali, jaký druh obchodování vás oslovuje (nebo funguje), jaké časové rámce a doby trvání obchodů vám vyhovují atd.

Například: Jsem především poziční obchodník. Obchoduju pomocí velkých klíčových úrovní (čtvrtletní, měsíční, týdenní), hledám hlavně breakouty, doufám, že se následně budu moci svézt na předpokládaných trendech, a podle toho řídím své pozice v průběhu obchodování. Rád začínám s menší pozicí a pokračuji v jejím budování po cestě a také je pro mě zcela běžné držet pozice několik týdnů nebo dokonce měsíců.

To je to, co u mě funguje! Vy to možná máte úplně jinak. Možná jste swingový obchodník, který se zabývá přesnými vstupními body, a možná používáte sadu indikátorů, které vám říkají, kdy vstoupit/vystoupit. Možná vás nezajímá sekulární trend a možná chcete jen zachytit menší trendy, a přitom nedržíte pozice déle, než několik málo dní či maximálně pár týdnů.

Zde je několik bodů, které můžete chtít zvážit při popisu sebe a svého stylu:
  1. Které časové rámce pro vás fungují nejlépe?
  2. Jste schopni vytvářet a držet pozice po delší dobu?
  3. Zvládnete být několik dní/týdnů ve ztrátovém obchodu v očekávání zachycení většího trendu? Nebo dáváte přednost častějším skokům do/z trhu na základě konkrétních intradenních struktur?
  4. Kolik obchodů zvládnete, aniž byste se dostali do režimu degenerovaného rádoby scalpera? Dokážete být disciplinovaní při intradenním obchodování, nebo se musíte omezit na delší časové rámce?

Jsem si jistý, že jste pochopili, o co jde.

Tři další body poznání obchodníka:

Za prvé, to, co vám vyhovuje, poznáte pouze tehdy, když tomu dáte šanci. Možná si myslíte, že jste skalper, pokud jste dosud jen zírali na grafy s nízkými časovými rámci, ale je (velká) šance, že vaše silné stránky leží jinde.

I tento základní krok nastínění vašeho stylu je užitečnou součástí vašeho obchodního systému. Pokud například víte, že jste trendový obchodník s vysokým časovým rámcem, a graf trhu, na který se díváte, neukazuje nic jiného než týdny sekání, nemusíte jít o mnoho hlouběji do svého obchodního systému, abyste zjistili, zda se tam dá obchodovat.

Za druhé, na tyto otázky může existovat více než jedna odpověď. Váš obchodní styl nemusí být stoprocentně pevně daný (i když by to asi pomohlo, alespoň na začátku). Například spousta swingových obchodníků může také efektivně skalpovat pomocí stejných technik, které se jednoduše aplikují na kratší časové rámce. Navzdory tomuto křížení, jak již bylo zmíněno, je nejlepší začít se svou nejsilnější stránkou a později svůj arzenál rozšířit.

Zatřetí, jednou z výhod jasně formulované sekce vstupů a výstupů je, že také víte, kdy neobchodovat. Spousta peněz se ztratí obchodováním za podělaných obchodních podmínek, do kterých se od začátku nemáte co pouštět.

Riziko obchodování

Riziko je rozsáhlé téma. Doporučuji začít přečtením úvodu o řízení rizik v naší studijní příručce.

Riziko je také jedním z nejdůležitějších témat. Nemá smysl se trápit technikami vstupu, řízením obchodů a podobně, pokud vám jeden obchod nebo několik obchodů vyhodí účet do povětří.

Je důležité, abyste to zvládli správně.

Zde je několik faktorů, které by mohla zohlednit část obchodního systému věnovaná riziku:
  1. Kolik kapitálu vám vyhovuje vyčlenit na aktivní obchodování? Byli byste schopni finančně a psychicky unést, kdybyste o něj (téměř) celý přišli?
  2. Jaké je vaše základní riziko na jeden obchod (v nominálním vyjádření nebo v % obchodního zůstatku)? Jaké faktory, pokud existují, toto číslo upravují směrem nahoru/dolů, např. kvalita nastavení, vítězné série, ztrátové série atd.
  3. Jak reagujete na drawdown (období, kdy váš systém způsobí dočasné ztrátové období)? Jak na po sobě jdoucí ztrátové obchody? Upravujete riziko na obchod? Typy obchodů, které přijímáte? Neděláte vůbec nic?
  4. Jste obchodník s vyšší mírou výher/nižším R nebo s nižší mírou výher/vyšším R? (Nejedná se o předpisové kategorie, berte to spíše jako spektrum). Zvládne vaše míra výher průměrné R obchodních nastavení, které přijímáte/ naopak?
  5. Jaké jsou vaše limity rizika v různých časových rozpětích? Jaký je váš limit rizika relace? Jaký je váš denní/týdenní/měsíční limit rizika?

To by vám mělo pomoci vybudovat solidní základ.

Ještě dodám, že pokud teprve začínáte, vyplatí se přiklonit se ke konzervativní straně spektra.

Slušný výchozí bod představuje 0,5-1 % rizika na obchod u kvalitních setupů, které nabízejí alespoň 2:1 odměna: riziko za rozumných podmínek (tj. vstup/stop/cíl není zvolen libovolně, ale na základě logických technických struktur).

Vstup a výstup

Vstup do obchodu je neméně důležitou částí – určuje podmínky, za kterých budete riskovat své těžce vydělané peníze na obchod.

Jedná se také o jednu z nejvíce personalizovatelných sekcí. Někteří obchodníci dávají přednost opravdu rigidním a objektivním vstupním technikám, zatímco jiným stačí, když se před vstupem do obchodu podíváte na několik faktorů. Neexistuje žádný „správný“ způsob jako takový, ale jak jsem již zmínil, většina dobrých obchodníků, se kterými mluvím, začínala na přísné straně a časem se uvolnila.

Zde je několik faktorů, které by vstupní část obchodního systému mohla zohlednit:
  1. Co musíte vidět ve své analýze, abyste přijali obchod/zvážili nastavení? Příklady: S/R úroveň, shluk/konsolidace, formace grafu, uzavření ceny nad/pod určitým klouzavým průměrem nebo jinou hodnotou a podobně. U tohoto prvku se vyplatí být přísný a selektivní. V dnešní době, pokud na mě setup nebo alespoň struktura nevyskočí během několika minut skenování cenového grafu okem, obchod vynechám. Není vůbec nic špatného na tom, když se podíváte na graf a dojdete k závěru, že se žádný obchod uzavřít nedá, což se často stane! Na kvalitní nastavení se vyplatí počkat.
  2. Jaké jsou charakteristické rysy struktur, které obchodujete? Dokázali byste si v programu Malování načrtnout ideální nastavení a identifikovat ho na cenovém grafu? To je rozhodující! Doporučuji mít k dispozici jak nákresy, tak příklady grafů (a to opravdu kvalitních). Víte, že obchodujete jako idiot, pokud vezmete setup, který vůbec nevypadá jako to, co máte načrtnuté ve svém náčrtníku.
  3. Jaké časové rámce budete používat k identifikaci (a dalšímu zpřesňování) struktur, které obchodujete? Je každé nastavení obchodovatelné ve všech časových rámcích? Musí být struktura viditelná na určitém (vysokém) časovém rámci, aby byla obchodovatelná?
  4. Jaký je spouštěč vstupu, jakmile/jestli cena dosáhne struktury, kterou chcete obchodovat? Je to limitní příkaz nebo tržní příkaz? Pokud první, kterou konkrétní část struktury použijete k zadání pokynu? Škálujete své vstupy, nebo jdete po jedné konkrétní cenové úrovni? Pokud je to druhá možnost, co musí cena na struktuře udělat, aby byl vstup do trhu oprávněný, např. H1 uzavřít přes hranici rezistence pro nákup/H4 knot a uzavřít pod hranicí rezistence pro prodej atd.
  5. Jak zjistíte, kde z obchodu vystoupit? Je výstup „zabudován“ do vaší vstupní struktury, např. z jedné strany rozsahu na druhou, nebo je diskreční? Na jaké struktury se obvykle zaměřujete při výstupech, např. nejbližší S/R, likvidita v podobě hlubokých swingových bodů na trhu, konkrétní cenové úrovně, určité úrovně retracementu/extenze atd. Je váš výstup pevně stanoven na základě konkrétní struktury/cenové úrovně, nebo je nastavitelný na základě indikátorů/určitých cenových formací apod.

Tuto část bych mohl rozšiřovat donekonečna. Existují desítky nuancí, které může dobrý obchodní systém zohlednit. Nejlepší bude, když se v této fázi nebudete zahlcovat – základy jsou pokryty.

V podstatě, pokud jde o budování základů, by vám vstupní část měla říci, co obchodovat, jak to vypadá a jak otevřít pozici a kde vystoupit.

Životně důležité (vím, že to „důležité“ je poněkud nadbytečné, protože jsem použil příslovce „životně“, ale opravdu se to snažím zdůraznit) je, že tyto parametry jsou předem stanoveny na základě kritérií jasně stanovených ve vašem systému.

Řízení obchodu

Navzdory tomu, co by mohly (neúmyslně) naznačovat legendy o kreslení boxů na Twitteru, je řízení obchodů místem, kde umírá mnoho potenciálně fajn obchodů s vynikajícími vstupy.

Jinými slovy, jednou z nejtěžších částí obchodování je řízení pozice po jejím otevření a předtím, než dosáhne buď stop lossu, nebo take profitu. Nadměrné obchodování, předčasné vystoupení těsně předtím, než se cena dostane k cíli bez vás, líné posunutí stopu na break-even jen proto, abyste se nechali vyvést dříve, než se cena dostane k cíli, vrácení nespočtu R trhu a tak dále, to všechno jsou znaky mizerného řízení obchodu, které vás budou stát účet.

Zde je několik faktorů, které by mohla zohlednit část obchodního systému věnovaná řízení obchodů:
  1. Řídíte obchody vůbec, nebo necháváte nastavení odehrát podle předem stanovených parametrů? Vyžadují některá nastavení aktivnější řízení, např. velké swingové obchodní pozice, ve srovnání s jinými, např. od úrovně k úrovni od vstupu do problémové oblasti?
  2. Jaký časový rámec používáte pro řízení obchodů? Jak odpovídá časovému rámci nastavení, které obchodujete? Řídili byste například týdenní setup na H1 (doufám, že ne)? Obecně doporučuji řídit pozice na časovém rámci samotného nastavení, např. nastavení H1 řídit na základě H1 / nastavení D1 řídit na základě D1 atd.
  3. Za jakých podmínek případně přesouváte stop? Můžete přesunout stop, abyste zvýšili své riziko, stejně jako abyste ho snížili? Co musí trh udělat/jak se musí chovat cena ve vztahu k vašemu vstupu, abyste ospravedlnili přesunutí svého stopu na break even nebo do zisku? Příklady: impulsní svíčka ve směru vašeho obchodu, růst o určitou částku R, „placení“ za obchod atd.
  4. Za jakých podmínek případně přesunete svůj take profit pro daný obchod? Co musí trh udělat/jak se musí chovat cena, abyste obchod předčasně ukončili nebo jej nechali běžet dále, než jste původně plánovali?
  5. Máte povoleno buď pyramidovat, nebo zprůměrovat vstupy dolů? Co se musí stát, aby taková akce byla oprávněná?
  6. Ovlivňuje směrové zkreslení na delších časových rámcích způsob, jakým řídíte pozici na intradenní bázi? Pokud ano, a) jak vzniká vaše zkreslení delších časových rámců?; b) za jakých podmínek se ruší?; c) jak ovlivňuje vaše řízení?

Toto je další z těch částí, kde bych mohl pokračovat celou věčnost.

Důležité je, abyste byli pečliví v tom, jak zaznamenáváte své obchody; nejlepší poznatky o řízení získáte z vašeho obchodního deníku.

Pokud neustále zasahujete do jinak dobrých obchodů, které by při ponechání volného průběhu byly úspěšné, pak potřebujete méně aktivní strategii řízení. Pokud naopak neustále necháváte vítězné obchody měnit se v poražené/break even obchody, pak by to vyžadovalo intervenčnější strategii řízení (nebo realističtější cíle, lepší strategii vybírání zisků atd.).

Dodatek A: Nuance vedení deníku a sledování

Jedna věc, která by měla být zcela jasná, je, že dobrý obchodní systém nemůže vzniknout bez dobrých návyků při vedení deníku.

Pod pojmem deník si jednoduše představuji vedení záznamů o vašich obchodech.

Pokud chcete něco „echtovního“, co však bude přinášet vynikající data, doporučuji Edgewonk.

Pokud teprve začínáte a chcete něco lehčího a zvládnutelnějšího, abyste si vybudovali návyk na vedení záznamů, stačí použít tuto rychlou šablonu:

Šablona obchodního deníku pro začátečníky:
  • Čas a datum
  • Snímek obrazovky nastavení
  • Směr
  • Riziko v %
  • Velikost (výše rizika)
  • Název nastavení/důvod vstupu
  • Riziko:Odměna
  • Vstupní cena
  • Stop loss cena
  • Take Profit Cena:
  • Obchodoval jsem svůj plán: (Ano/Ne)
  • Poznámky k řízení obchodu: (např. přesunutí stopu, snížení části před cílem)
  • Výsledky: (% kapitálu a R)
  • Emoce při vstupu do obchodu:
  • Zpětná vazba/poznámky pro sebe:

Časem si všimnete jemných nuancí ve svém obchodování.

V některých dnech v týdnu se vám může dařit lépe než v jiných. Možná budete vynikat v určitých seancích ve srovnání s jinými. Můžete objevit sezónní tendence, tj. delší časové úseky, kdy obchodujete dobře/špatně. Možná zjistíte, že určité setupy se tvoří častěji a odehrávají se častěji v určitých instrumentech/času seance/dnech v týdnu než v jiných. Možná zjistíte, že určité setupy mají mnohem vyšší očekávanou hodnotu a mohou ospravedlnit vyšší riziko na obchod ve srovnání s jinými. Možná objevíte specifické události/zprávy o riziku, při kterých se vám buď daří, nebo byste se měli držet daleko od trhů.

Možností je nekonečně mnoho a kumulativně mohou mít velký vliv na vaši křivku vlastního kapitálu.

Jedinou nadějí na jejich objevení je pečlivé vedení záznamů a jejich pečlivé studium.

Tomu se budu věnovat mnohem podrobněji v nějakém jiném článku.

Závěr

Dobrá práce, pokud jste se dostali až sem!

Jak již bylo řečeno, jedná se o rozsáhlé téma s velkým prostorem pro osobní preference.

Univerzální je, že když budete mít v obchodování alespoň trochu pořádek, budete lepšími obchodníky.

Zatím jsem jen tak jakože olíznul pomyslnou špičku ledovce, ale jsem přesvědčen, že to pro začátek bohatě stačí.

Systematizace obchodování a organizovanost velmi výrazně a pozitivně ovlivní vaše obchodování, alespoň u mě tomu tak bylo!

Šťastné obchodování.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x