Alternativní kryptoměny

Svět digitálních měn už dávno není pouze o Bitcoinu. Čím dál víc se setkáváme s „dítky“ technologie blockchain (velice zjednodušeně – taková digitální účetní kniha), která má potenciál revolucionizovat svět financí a ne jen to (více se dozvíte v dalších článcích). Označují se tak všechny kryptoměny mimo Bitcoin, a to jak kopie jeho kódu, tak kryptoměny vzniklé nezávisle.

Využití, původ a vlastnosti se odlišují podle potřeby a záměru využití. Například Litecoin nabízí rychlejší transakci nebo Monero se snaží řešit problematiku anonymity. Některé kryptoměny se jen od Bitcoinu odštěpily z důvodu nedohodnutí se mezi vývojáři. Příkladem může být třeba Bitcoin Cash. Můžou to být takové klony jen s odlišnou politikou, avšak většina jiných altcoinů se liší i po technické stránce.

Těžba Bitcoinů – princip a přínos 

Potvrzování transakcí u Bitcoinu se řeší „těžbou„, kterou zajišťují těžaři. Bitcoin využívá modelu Proof-of-work (PoW), která využívá výpočetní síly a ta je poměrně náročná na provoz. Metodu PoW dříve používala většina Altcoinů, dnes už se ale vyskytují nové, efektivnější a hlavně energeticky úspornější řešení. Stále častěji se ale setkáváme s kryptoměnami, které využívají novějších modelů těžby. Například Cardano (ADA) využívá k těžbě Proof-of-stake (PoS). Zjednodušeně, investoři uzamknou své mince daného projektu na čas v síti a to za účelem potvrzování bloků. Za to jsou pak odměněni v podobě nově vytěžených tokenů.

Kde a jak altcoiny získat?

U nových kryptoměn je nejschůdnější cestou jejich těžba, druhým a jednodušším řešením je samozřejmě nákup kryptoměn na burzách. Na velkých kryptoměnových burzách se dnes obchodují desítky ba i stovky populárních altcoinů. Na některých z nich je potřeba vlastnit Bitcoin, za který se příslušný altcoin následně smění.

Dejte na solidní burzy – ty, které mají prokazatelnou historii s obchodováním a aktivně přistupují k řešení problémů investorů. Dejte si pozor i na to, kterou z kryptoměn se rozhodnete koupit. Vždy doporučujeme provést vlastní průzkum. Dejte si pozor třeba na kryptoměny, které jsou předtěženy a většinu z nich vlastní vývojáři. Těm pak stačí dobře cílená reklamní kampaň, aby lidé jejich kryptoměnu nakoupili, čímž její cena vzroste a pak už jim jen stačí digitalní mince prodat.

Příklady populárních altcoinů

Litecoin – LTC

Litecoin je alternativní kryptoměnou, která se zaměřuje na bezhotovostní a decentralizované transakce – podobně jako Bitcoin, ze kterého Litecoin vychází. V porovnání s Bitcoinem je schopen provést 8krát více transakcí v daném časovém pásmu a také cena transakcí je výrazně nižší.

Monero – XMR

Monero bylo založeno v dubnu roku 2014. Hlavní hodnotou této kryptoměny se nachází v privátních transakcích, které se jí do jisté míry podařilo dosáhnout. Adresa odesílatele, příjemce a obnos transakce jsou dnes na Moneru soukromé. Tyto informace tedy teoreticky není možné žádným způsobem zjistit.

Ethereum – ETH

Ethereum je kryptoměna a decentralizovaná platforma, technologie která je domovem pro digitální peníze, celosvětové platby a mnoho dalších aplikací. V některých částech světa lidé stále nemají přístup k pro nás dnes už běžnému bankovnímu účtu.Tato platforma nediskriminuje a nikdy nespí. 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x