Zatímco hashrate BTC stoupá, obtížnost těžby bitcoinu se blíží historickému maximu

Během posledních 90 dní stoupá hashrate Bitcoinu stále výš a pomalu se blíží historickému maximu (ATH), kterého síť dosáhla před šesti měsíci v květnu. Zrychlující se hashrate způsobil růst obtížnosti těžby, která se do dnešního dne devětkrát za sebou upravila směrem nahoru a blíží se k maximu obtížnosti zaznamenané před šesti měsíci.

Těžební obtížnost bitcoinu se blíží k historickému maximu

Těžební obtížnost bitcoinu se blíží k historickému maximu zaznamenanému 13. května 2021. Obtížnost sítě je v podstatě mechanismus, který Satoshi Nakamoto přidal, aby udržel stabilní rychlost tvorby bloků s á desetiminutovým intervalem. Obtížnost navíc také posiluje bezpečnost celého systému, protože 51% útok se stává mnohem dražším a mnohem obtížněji dosažitelným.

Když se hashrate mění, každé dva týdny síť tuto změnu zohledňuje, a když se hashrate zvyšuje, zvyšuje se i obtížnost těžby bitcoinů (BTC). Když hashrate zažije náhlý propad, jako tomu bylo na konci června a během července kvůli omezení těžby bitcoinů v Číně, sníží se i obtížnost. Když hashrate BTC letos prudce klesl, těžební obtížnost sítě se v různých intervalech propadla o 39,8 %.

Obtížnost musí vzrůst o více než 10 %, aby dosáhla nového rekordu.

Obtížnost ATH 13. května 2021 činila zhruba 25,05 bilionu a o dva týdny později se upravila na 21,05 bilionu. Po 3. červenci sklouzla těžební obtížnost BTC na minimum 13,6 bilionu poté, co došlo k největší úpravě obtížnosti směrem dolů za celou dobu existence sítě. Tento masivní pokles směrem dolů činil přibližně 27,94 % při výšce bloku 689 472. Dnes je těžební obtížnost BTC 22,67 bilionu a strašlivě se blíží ke své ATH 25,05 bilionu.

Sečteno a podtrženo, bitcoin (BTC) bude v krátké době obtížnější těžit než před půl rokem. Obtížnost těžby bude muset oproti současnému stavu vzrůst o 10,27 %, aby překonala rekordní hodnotu z 13. května. Při současné míře ziskovosti SHA256 je pravděpodobnost, že se obtížnost těžby BTC zvýší natolik, aby překonala obtížnost ATH zaznamenanou před šesti měsíci, mnohem vyšší. ASIC platformy pro těžbu bitcoinů, jako je Microbt Whatsminer M30S++, B2 společnosti Ipollo a Bitmain Antminer S19 Pro, stále vydělávají přes 25 dolarů denně, přičemž platí 0,12 dolaru za kilowatthodinu (kWh) nákladů na elektřinu.

Upgrade Taproot je spuštěn a přináší výhody z hlediska ochrany soukromí a smart kontraktů

Klíčové body:

  • Byla aktivována aktualizace Taproot pro Bitcoin

  • Taproot zavádí výhody škálovatelnosti a ochrany soukromí pro vícepodpisové Bitcoinové transakce a další složitější typy transakcí

  • Praktické přijetí upgradu Taproot může trvat dlouho, vzhledem k době, kterou trvalo, než předchozí aktualizace SegrWit dosáhla široké míry užívání.

Upgrade Taproot pro Bitcoin je spuštěn

V bloku 709 632, který byl vytěžen v neděli kolem 5:15 UTC, byl aktivován upgrade bitcoinu zvaný Taproot.

Samotný Taproot je soft fork sítě Bitcoin, který obsahuje řadu vylepšení protokolu Bitcoin. Asi nejvýznamnější ze změn zavedených Taprootem je Schnorrovo podpisové schéma, které umožňuje spojit více podpisů v rámci jedné transakce do jednoho podpisu.

Tímto způsobem lze zmenšit transakce s více podpisy, což prospívá škálovatelnosti Bitcoinu. Další výhodou Schnorrových podpisů je, že poskytují větší soukromí pro speciální transakce, jako jsou transakce s více podpisy – protože jsou spojeny do jednoho podpisu, jsou v blockchainu nerozeznatelné od běžných transakcí Bitcoinu. Taproot také otevírá možnost, aby transakce Lightning Network byly nerozeznatelné od ostatních transakcí. Další výhodou Taprootu je, že rozšiřuje možnosti smart kontraktů v Bitcoinu.

Již v červnu jsme věděli, že do Bitcoinu přichází upgrade Taproot, když více než 90 % bloků vytěžených během dvou týdnů signalizovalo podporu Taprootu. Než však byl samotný upgrade aktivován, trvalo několik měsíců, aby účastníci měli čas na aktualizaci svého klientského softwaru pro Bitcoin.

Stejně jako v případě SegWitu budou mít uživatelé z upgradu Taproot prospěch pouze tehdy, pokud jej budou podporovat bitcoinové peněženky, burzy a další služby. Pokud historie SegWitu něco naznačuje, můžeme očekávat, že proces přijetí Taprootu bude podobně pomalý. Podle Woobull Charts trvalo něco málo přes dva roky po aktivaci SegWitu, než tuto technologii využívalo cca 50 % Bitcoinových transakcí.

Podle serveru luke.dashjr.org v době psaní tohoto článku používalo software podporující Taproot přibližně 54 % Bitcoinových uzlů.

Trh s bitcoiny na aktivaci upgradu Taproot nijak výrazně nereagoval. Cena BTC zaznamenala v tomto časovém rámci nárůst o 0,5 % a pohybovala se mezi 63 620 a 66 260 dolary. Neočekávalo se, že Taproot bude mít na trh velký dopad, protože o upgradu se hojně informovalo a těší se v bitcoinové komunitě široké podpoře.

Komise pro cenné papíry a burzy zamítla žádost VanEcku o spotové ETFko

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zamítla žádost společnosti VanEck z prosince 2020 o vytvoření bitcoinového spotového ETF, které by se obchodovalo na burze Cboe Global Markets Inc. Termín pro schválení burzovně obchodovaného spotového bitcoinového fondu společnosti VanEck stanovila SEC na 14. listopadu 2021. Mnozí kryptoměnoví nadšenci doufali, že cesta ke spotovému ETF bude vydlážděna schválením bitcoinového futures ETF v říjnu 2021, zatímco pesimisté nevěří, že by ke schválení spotového ETF došlo dříve než v roce 2022, a dokonce ani po roce 2022.

Spotové ETF se řídí procesem podle zákona o cenných papírech z roku 1933, který vyžaduje, aby burzy předložily formulář 19b-4 a prokázaly, že podkladový trh nelze zneužít. Futures ETF se řídí zákonem o investičních společnostech z roku 1940 a nepodléhají podání podobného formuláře ani podobným předpisům.

Předseda SEC a bývalý předseda CFTC Gary Gensler schválil koncem října první bitcoinový futures ETF, který se začal obchodovat 19. října, a druhý začal obchodovat 22. října. S ETF založenými na futures se smířil také proto, že s futures se obchoduje na dobře regulovaných burzách, přičemž na federální úrovni na činnost dohlíží Komise pro obchodování s komoditními futures.

Proč odmítnutí spotových ETF?

Gensler vyjádřil neochotu schválit spotové bitcoinové ETF, protože neexistuje legislativa, která by definovala, které regulační agentury mají kontrolu nad oblastmi kryptografického průmyslu, jako jsou burzy. Spotové bitcoinové ETF by sledovalo cenu bitcoinu přímo, aniž by uživatelé museli kryptoměnu vlastnit a zvládat složitý proces zřizování peněženek atd. Komise pro cenné papíry a burzy vyjádřila obavy, že produkt založený na spotové ceně bitcoinu by mohl být v rozporu s pravidly pro cenné papíry, protože trh je náchylný ke zneužití.

ETF sleduje výkonnost podkladového aktiva nebo skupiny aktiv a vystavuje investory těmto aktivům, i když investoři sami tato aktiva nevlastní. Futures ETF je takový, kde se kupuje nebo prodává kontrakt, který představuje budoucí hodnotu kryptoměny. Smlouva obsahuje dohodu o nákupu nebo prodeji kryptoměny k budoucímu datu. Pokud lidé věří, že cena bitcoinu poroste, bude cena těchto futures kontraktů vysoká. Hodnota bitcoinového futures ETF se určuje podle pohybu ceny futures kontraktů. Tyto futures kontrakty se obchodují na Chicagské komoditní burze.

Historie odmítnutí

V červenci 2021 uplynulo osm let od chvíle, kdy dvojčata Winklevossovi, Cameron a Tyler, podali u Komise pro cenné papíry a burzy žádost o založení bitcoinového ETF, Winklevoss Bitcoin Trust. Jejich žádost byla komisí SEC dvakrát zamítnuta. Mezi další společnosti, které podaly žádost a byly zamítnuty, patří ProShares, Direxion a GraniteShares, Bitwise, Wilshire Phoenix, Invesco a WisdomTree.

Pozn. red.: Někomu zkrátka a dobře evidentně vyhovuje papírová forma, ostatně ty Futures-based ETF jsou čerstvě „v provozu“ hned, ale spotové ETFko, které by zřejmě znamenalo neskutečný vítr do plachet bitcoinového býka, z toho má dost možná někdo z nějakého důvodu ve Spojených státech strach. Zatím musíte pro spotové ETFko do Kanady…

Salvador plánuje získat 1 miliardu dolarů prostřednictvím „Bitcoinového dluhopisu“ a vytvořit „Bitcoinové Město“

  • Salvador plánuje postavit poblíž sopky „Bitcoinové Město“, které bude financováno z kryptoměny, oznámil v sobotu prezident země Nayib Bukele.

  • Město bude mít obytné a obchodní zóny, služby, zábavu, restaurace a letiště.

  • Salvador také plánuje získat přibližně 1 miliardu dolarů prostřednictvím „bitcoinového dluhopisu“ ve spolupráci se společností Blockstream, která se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv.

Salvador plánuje postavit poblíž sopky „Bitcoinové Město“, které bude financováno z kryptoměny, oznámil v sobotu prezident země Nayib Bukele.

Město bude mít obytné a obchodní zóny, služby, zábavu, restaurace a letiště a bude postaveno poblíž sopky Conchagua na jihovýchodě Salvadoru.

Výstavba bude zahájena v roce 2022 a město nebude mít žádné daně kromě daně z přidané hodnoty (DPH).

V červnu Salvador přijal zákon, který z něj jako z první země na světě učinil zemi, která přijímá bitcoiny jako zákonné platidlo. Ne všichni jeho obyvatelé však s tímto krokem souhlasí.

V září vyšly do ulic tisíce lidí, aby proti zákonu protestovaly v obavách, že by zavedení kryptoměny mohlo vést k nestabilitě v této středoamerické zemi.

Na druhou stranu však v Salvadoru v těchto dnech současně počet uživatelů bitcoinu a kryptoměn převyšuje počet klientů bank.

Země se zavedením bitcoinu jako zákonného platidla také spustila bitcoinovou peněženku, která občanům umožňuje kryptoměnu používat.

Samostatně Salvador plánuje získat přibližně 1 miliardu USD prostřednictvím „bitcoinového dluhopisu“ ve spolupráci se společností Blockstream, která se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv. Polovina prostředků bude použita na nákup bitcoinů, zatímco dalších 500 milionů dolarů půjde na energii a infrastrukturu pro těžbu bitcoinů, uvedla vláda.

Těžba je energeticky náročný proces vytváření nových bitcoinů řešením kryptografických hádanek. Salvador uvedl, že k tomu plánuje využít geotermální energii ze sopky.

Samson Mow, ředitel pro strategii ve společnosti Blockstream, uvedl, že existuje pětiletá blokace dluhopisů, která má za cíl stáhnout z trhu na tuto dobu 500 milionů dolarů v bitcoinech.

Investoři do dluhopisu budou dostávat roční zvláštní dividendu, uvedl Blockstream.

Bitcoin klesl asi o 16 % ze svého rekordního maxima 68 990,90 USD, kterého dosáhl na začátku tohoto měsíce, ale stále je letos o více než 90 % výše.

Square Jacka Dorseyho vydává whitepaper decentralizované burzy TbDEX

Služba tbDEX Jacka Dorseyho bude převádět peníze lidí ve fiat měně přímo na bitcoiny a ušetří jim tak práci s procházením několika platforem.

Americká společnost Square, která se zabývá digitálními platbami, se již dlouho zabývá decentralizovanou směnou kryptoměn. Zatímco projekt oznámil Jack Dorsey a Square již v srpnu 2021, Dorseyho vize se nyní posunula zase o kousek blíže realitě. Dne 20. listopadu 2021 společnost Square zveřejnila návrh decentralizované burzy tbDEX.

Při zveřejňování návrhu Square v oficiálním blogovém příspěvku zmiňuje, že „Aby bylo možné tohoto cíle dosáhnout, musí se vyvinout povaha finančních institucí. Tuto změnu můžeme buď přijmout – tím, že investujeme do této budoucnosti jako do veřejného dobra tím, že přehodnotíme naše obchodní modely a způsoby vytváření hodnoty.“ Square k tomu dodává, že „nebo můžeme nechat tuto budoucnost, aby se stala nám“. Decentralizovaná směnárna bitcoinů si klade za cíl fungovat jako most mezi běžnou fiat měnou a moderní kryptoměnou.

Lidé budou moci převádět své fiat peníze na bitcoiny pomocí tbDEXu

Služba tbDEX Jacka Dorseyho bude lidem převádět peníze ve fiat měně přímo na bitcoiny, čímž jim ušetří práci s procházením několika portálů a platforem. Jak je uvedeno v oficiálním oznámení, protokol tbDEX umožňuje uživatelům vyjednávat a budovat důvěru mezi sebou nebo se spolehnout na třetí stranu. Když mluvíme o transakčním feedu na platformě, tbDEX zmiňuje, že bude záviset a bude určen volným trhem. V návaznosti na praxi to vypadá, že uživatel, který by informace nesdílel, by musel zaplatit více než uživatel, který je připraven sdílet potřebné informace o identitě.

Jak je uvedeno v abstraktu původního whitepaperu, který tbDEX vydal, „jedná se o protokol pro zjišťování likvidity a výměnu aktiv (jako jsou bitcoiny, fiat peníze nebo zboží v reálném světě), kdy je existence sociální důvěry neřešitelným prvkem řízení transakčního rizika“.

Společnost Square poprvé oznámila, že koupila bitcoiny, již v říjnu 2020, kdy firma koupila 4 709 bitcoinů za celkovou kupní cenu 50 milionů dolarů. Následně společnost ve své zprávě za čtvrté čtvrtletí a celý rok zmiňuje, že nakoupila více než 3 300 bitcoinů za celkovou cenu 170 milionů dolarů, čímž celková investice dosáhla 220 milionů dolarů. V září 2021 se cena bitcoinu pohybovala pod hranicí 50 000 dolarů, ale v poslední době prudce přesáhla 60 000 dolarů. Aktuální cena Bitcoinu je …

4.5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x