Jak kryptoměny fungují?

Jednoduše řečeno, kryptoměny (neboli “krypto”) jsou digitální formy měn, které neexistují ve fyzické podobě. Používají se podobně jako státem emitované měny (fiat měny jako česká koruna) k nákupu a prodeji aktiv nebo jako prostředek směny mezi dvěma nebo více stranami. Chcete-li lépe porozumět, musíte nejdřív porozumět bitcoinu. 

Bitcoin byl první vytvořenou kryptoměnou. Stručně řečeno, bitcoin je decentralizovaná digitální měna, což znamená, bez centrální kontroly, s maximálním počtem 21 milionů. Tato technologie zaznamenává transakce v distribuované účetní knize takzvaný blockchain. Ve své nejjednodušší formě je blockchain databáze informací. Pro upřesnění blockchain je rostoucí seznam záznamů, tzv. bloků, které jsou propojeny pomocí kryptografie. 

Každý blok obsahuje kryptografický kód předchozího bloku, časové razítko a údaje o transakcích. Modifikace dat zde není z podstaty věci povolena. To umožňuje decentralizovanou kontrolu a eliminuje riziko modifikace dat jinými stranami. 

Kryptoměny jsou bez pochyby složité, pro jejich používání ale není třeba plně porozumět jejich technologii, stejně jako nemusíte rozumět tomu, jak naprogramovat počítač k jeho využívání.

Krypto ekosystém se v posledních letech rapidně rozrůstal a rozšířil i možnosti využití.

Pro příklad si můžeme uvést tyto typy tokenů:

Užitkové tokeny

Poskytují uživatelům přístup k budoucímu produktu nebo službě, nejznámější užitkový token je současně druhá největší kryptoměna Ethereum, kde budete potřebovat ethereum k provádění transakcí na jeho síti.

Úložiště hodnoty

Nejvíc populární kryptoměnou tohoto typu je Bitcoin, který je mnoha nadšenci považován za digitální zlato.

Burzovní tokeny

Mnoho hlavních burz mají svůj nativní token, využití mohou být různá, pro příklad vlastníci tokenů BNB (Binance coin) mají slevu na poplatky za obchodování.

Tokeny kryté aktivy 

Tyto kryptoměny jsou digitálním důkazem vlastnictví fyzických aktiv (cokoliv co má hodnotu ve fyzickém světě může být “tokenizováno”, například Labs group umožňuje investice do nemovitostí).

Stablecoiny 

Tento druh je nejvíce používaný na burzách, jeho hodnota je navázaná na hodnotu dolaru. Smysl existence je, že slouží k rychlému a jednoduchému nákupu či prodeji jiných kryptoměn.

Blockchain technologie

Blockchain je systém zaznamenávání informací způsobem, který neumožňuje změnu, hacknutí nebo podvádění systému.

Ve své podstatě je blockchain digitální účetní kniha transakcí, která je duplikována a distribuována v celé síti.

Pro důkladnější popis toho jak funguje blockchain naleznete zde.

Kde kryptoměny koupit?

Informace a odkazy na nejlepší burzy.

Kde kryptoměny uchovat?

Ptáte se kde a jak krypto uchovat?

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x