Největším „tajemstvím“ dlouhodobě konzistentně úspěšných obchodníků, jakož i neoddiskutovatelně zdaleka nejdůležitější složkou a naprostým základem jakékoliv šance na dlouhodobou konzistentní ziskovost je řízení rizika. Málo kde se to na rovinu probírá, nicméně ať už je nakonec vaše obchodní strategie jakákoliv, řízení rizika je prostě ta nejdůležitější složka obchodování.

Každý člověk je jiný, jiným způsobem přemýšlí, má jiné rozumové i emocionální nastavení a od toho se pak velice často odvíjí i jeho přístup ke vnímání rizika a jeho řízení. Často se stává, že obchodní aktivitu daného jednotlivce doslova ovládají emoce. Vzhledem k tomu, že trh jako celek je stále ještě v úplném součtu výsledkem jakési kolektivní směsi emocí, názorů a na ně navázaných akcí či rozhodnutí jednotlivých účastníků trhu, musí nám být nad slunce jasné, že každý jednotlivý účastník trhu ve větší či menší míře podléhá při svých obchodních rozhodnutích emocím.

Vašim prvořadým úkolem coby obchodníka na jakémkoliv trhu je (dost možná k Vašemu údivu) nikoliv vydělat, už vůbec né za každou cenu a určitě ne rychle, nýbrž ochránit kapitál, s nímž na trhu nějakým způsobem nakládáte. Obchodování na trzích znamená i pro ty nejlepší obchodníky čas od času ztrátové období. Striktní řízení rizika jim umožňuje tato období přečkat s “minimální ztrátou kytičky” zatímco trpělivě čekají, až se zase začne lépe dařit.

Způsobů a modelů řízení rizika, jakož i způsobů jejich aplikace je celá řada, skutečnost je taková, že spoustě obchodníků může obvykle trvat i celé měsíce, ne-li dokonce léta, než se v obchodování nějakým způsobem "najdou".

Jednoznačně nejúčinnějším psychologickým „fíglem“ co se této stránky tržních spekulací týče je po dekády ověřená metoda „malých sázek“. To v praxi znamená neriskovat v rámci žádného jednotlivého obchodu více, než 1 – 2% celkového kapitálu/obchodního účtu. 

Proč dodržovat “malé sázky”, zejména, pokud začínáme?

Logika je jasná – nemám-li v pozici velké riziko, nemá to na mě v ideálním případě žádný emocionální vliv a já se díky tomu můžu s čistou hlavou rozhodovat, rovněž je snadnější se vyhnout častým začátečnickým nešvarům typu neochota akceptovat ztrátu, dokud je ještě „zkousnutelná“. Jinými slovy, usnadňuje to dodržování disciplíny při dodržování svých vlastních obchodních pravidel, či svého vlastního obchodního systému a to bez ohledu na to, zda-li obchodujeme čistě systematicky či tzv. diskrečně.

Dalším důvodem, proč bychom zejména ze začátku neměli riskovat více, než 1 – 2% celkového obchodního účtu na každý jednotlivý obchod je i skutečnost, že naučit se konzistentně ziskově obchodovat, resp. následně si i ziskovost dlouhodobě udržet, může nějakou dobu trvat a nikdo přece nechceme přijít o psychologicky těžko překonatelnou část svých obchodních účtů dříve, než jsme vůbec nějak začali. 

Když to napíšu napřímo – nechceme podstatnou část našich těžce vydřených peněz, s nimiž do rizika jdeme, přijít dřív, než vlastně pochopíme, jak trhy fungují, případně jaká strategie pro nás funguje apod. 

To všechno může být jednak běh na relativně dlouhou dobu, nic nelze uspěchat a na rovinu – máme podstatně větší šanci uspět, pokud v začátcích přežijeme co nejdéle – nehledáme v žádném případě „zaručený set up“, který nám právě teď/dnes vydělá tolik peněz, že do konce života nebudeme muset nic dělat.

Správné myšlenkové nastavení je něco ve smyslu: “Trh tady bude zítra, pozítří, za měsíc, za rok, za deset let a já bych na tom trhu rád přežil dostatečně dlouho na to, abych dostal šanci využít příležitostí, které mi trh bude nabízet nejen právě teď.” Ve zkratce – trading je maraton, nikoliv sprint!

Proto hledáme způsoby, jak přežít a významně “nevykrvácet”, než se naučíme nenechat se od trhů neustále “fackovat” ze všech možných stran do doby, až nám naše dosavadní zkušenosti, dovednosti a výsledky umožní v ideálním případě vykazovat konzistentní ziskovost.

Pro lepší představu, jak informace uvedené v odstavcích výše do sebe zapadají uvedu konkrétnější příklad:

Jsem úplný začátečník, mám obchodní účet á 1000USD, a na žádný jednotlivý obchod nebudu riskovat více, než 10USD, tedy 1% celkového účtu. Vždy se snažím vyhledávat obchody, kde dle nějakých indicií (může být TA, FA, on-chain analýza, kombinace více analytických přístupů, o něco blíže vysvětlováno ZDE) je vyšší statistická pravděpodobnost, že obchod půjde mým směrem, ovšem vždy zachovávám otevřenou mysl – nikdo totiž nemáme křišťálovou kouli a nikdy si nemůžeme být na trzích ničím jistí, v podstatě nejvhodnějším stavem mysli před vstupem do jakéhokoliv obchodu je, že jsme dopředu smíření se ztrátou – je nutno, zejména coby začátečníci, uvažovat především dlouhodobě, ostatně kdo nám zaručí, že příkladně pět, nebo i deset obchodů v řadě za sebou nepůjde proti nám? Odpověď je snadná – nikdo!

Pokud „mám koule“ riskovat 20% kapitálu na jeden obchod, tak sice můžu s trochou štěstí rychleji vydělat více peněz, nicméně také se snadno může stát, že přijde řada pěti špatných obchodů po sobě a já tím tzv. „vybouchnu“ – rozuměj – přijdu postupně po pětinách během těchto pěti obchodů o téměř celý svůj účet. 

Pokud však na každém obchodě riskuju maximálně toliko výše zmíněné procento až dvě, mám nesrovnatelně vyšší pravděpodobnost, že se ke konzistentní ziskovosti propracuji dříve, než nejenže potencionálně přijdu o celý účet, nýbrž s daleko větší pravděpodobností i dávno před tím, než se dostanu do takové ztráty, ze které se pak budu mít problémy vyhrabat, často zejména s ohledem na náročnost na psychiku/ovládání emocí.

Pakliže však udržuji disciplinovaně své „sázky“ malé, pět proher v řadě pro mě znamená, že jsem ve ztrátě kolem pěti procent. Je to sice ztráta a nikdy to není příjemný pocit, nicméně není to ztráta, nad kterou by bylo třeba se nějakým způsobem extra vzrušovat, po čase se taková ztráta dá z hlediska psychologie přinejmenším dočasně (znovu připomínám, že jakékoliv obchodování typicky zahrnuje období, kdy se člověku daří tak i období, kdy se nedaří) zvládat a za nějakou dobu si člověk na období, kdy se zrovna nedaří zvykne a neuchyluje se k nesmyslným rozhodnutím právě na základě emocí.

Uvedená tabulka naprosto neúprosně ukazuje, že vyhrabávat se ze ztrát nemůže být nikdy radostnou záležitostí, nejen proto, že z psychologického hlediska je jakákoliv sebemenší byť i jen dočasná a tedy doposud nerealizovaná ztráta obvykle až dvakrát emočně nepříjemnější a náročnější na zvládnutí, než sebelepší úspěšný obchod, nýbrž i z hlediska jasně dané matematiky.


Ztráta 

5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
40%
45%
50%
55%
60%
65%
70%
75%
80%
85%
90%
95%

Zisk nutný k vyrovnání ztrát

5,3%
11,1%
17,6%
25,0%
33,3%
42,9%
53,8%
66,7%
81,8%
100,0%
122,2%
150,0%
185,7%
233,3%
300,0%
400,0%
566,7%
900,0%
1900,0%

Jestliže se vrátíme k výše uvedeným příkladům, je velice snadné si spočítat nejen jakou šanci mám dlouhodobě uspět, pokud riskuji jen 1 – 2% celkového účtu oproti tomu, když riskuju například pětinu (20%) účtu na jeden obchod – níže uvedené srovnání bere v potaz toliko hypotetické (avšak v praxi velice reálné a časté) tři špatné obchody v řadě za sebou ihned na začátku obchodování – rozdíl je neoddiskutovatelný:

Riskuji 20% účtu / obchod:

Riskuji 2% účtu / obchod:

Rozdíl je propastný, více než osminásobný a co by se dělo dál v případě, že by tento “losing streak” z výše uvedeného případu pokračoval, si můžete spočítat a srovnat sami.

Je jasné, že extrémně důležitá je disciplína, jednak co se obchodování týče obecně (trpělivost, dodržování svých vlastních pravidel vstupů do/výstupů z obchodů apod.), jednak zejména se zaměřením na dodržování pravidel řízení rizika a přinejmenším pro Váš první půl rok či rok obchodování je nutno silně doporučit a klást významný důraz na omezení rizika na jeden obchod ve výši 1 – 2% z celkového účtu.

Na závěr toliko podotknu, že míru rizika na jeden obchod má nakonec každý zkušený a profitabilní obchodník trochu jinou, ovšem typicky se zejména u opravdu zkušených a úspěšných borců pohybuje někde mezi 1 – 5% s tím, že pokud takový tržní veterán riskuje víc, než 1 – 2%, obvykle tím vyjadřuje své přesvědčení o tom, že daná tržní situace se následně bude vyvíjet jeho směrem – “čím více jsem přesvědčen, že tohle je dobrý set up, tím větší míru rizika jsem ochoten akceptovat”. 

Obecně toto jsou situace, které obvykle nenastávají často a je třeba mít za sebou jednak již určitou dávku zkušeností a nejideálněji i historické statistiky z vlastního obchodování, jež konkrétní set up ukazují jako pravděpodobnostně výhodný.

“Bottom line”: Zejména, pokud s obchodováním právě začínáte, alternativně pokud jste na trzích méně než řekněme alespoň rok či dva, je důrazně doporučováno, aby jste na žádný jeden obchod nikdy za žádných okolností neriskovali víc, než 1 – 2% svého celkového kapitálu, resp. svého obchodního účtu.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x