Ethereum je technologie, která je domovem pro digitální peníze, světové platby a decentralizované aplikace. Komunita vybudovala rychle rostoucí digitální ekonomiku, nové odvážné způsoby pro vydělávání online a mnoho dalšího. Je otevřená všem, ať jste kdekoliv na světě – potřebujete jen internet.

Ethereum je decentralizovaná, open-source (tzn. kód etherea je volně dostupný, tedy lze vidět k čemu je určen a jak pracuje) platforma, na kterou lze napojit takzvané smart kontrakty – decentralizované aplikace (počítačový program nebo transakční protokol, který je určen k automatickému provádění, kontrole nebo dokumentování právně relevantních událostí a činností podle podmínek daného smart kontraktu).

Ethereum jako finanční systém – decentralizované finance (DeFi)

Miliardy lidí i v dnešní pokročilé době stále nemá možnost založení bankovního účtu, další mají zablokované platby.

Decentralizovaný finanční systém Ethereum (DeFi) nikdy nespí a nediskriminuje. Stačí připojení k internetu a můžete posílat, přijímat, získávat úroky a dokonce i dostat zaplaceno kdekoliv na světě. 

Otevřený internet (WEB3)

Dnes získáváme přístup k „bezplatným“ internetovým službám tím, že se vzdáváme kontroly nad svými osobními údaji. Služby Etherea jsou ve výchozím nastavení otevřené – stačí mít peněženku jako je třeba Metamask. 

Ethereum jako Internet majetku (NFT)

Ethereum nejsou pouze digitální peníze. Cokoliv co můžete vlastnit, může být reprezentováno, obchodováno a využito jako digitální tokeny (NFT). Své umělecké dílo můžete “tokenizovat” a při každém dalším prodeji automaticky získávat licenční poplatky.  Nebo si pomocí tokenu za něco, co vlastníte, můžete vzít půjčku. Možnosti se stále rozšiřují.

Nová dimenze pro rozvoj

Ethereum a jeho aplikace jsou transparentní a mají otevřený zdrojový kód. Můžete zkopírovat kód a znovu použít funkce, které již vytvořili jiní. Pokud se nechcete učit nový programovací jazyk, můžete jednoduše komunikovat s otevřeným kódem pomocí JavaScriptu a dalších existujících jazyků.

Porovnání Etherea s Bitcoinem

Bitcoin je primárně určen k ukládání hodnoty a jako digitální měna. Ether lze také používat jako digitální měnu a úložiště hodnoty, ale síť Etherea umožňuje také vytvářet a provozovat decentralizované aplikace a chytré smlouvy.

Další odlišností je rychlost vytváření bloků (blockchain technologie) v síti Etherea je to přibližně 12 sekund, zatímco u Bitcoinu je to zhruba každých 10 minut. Bitcoin má navíc pevně stanovený počet mincí a to 21 milionů, momentálně je “vytěženo” zhruba 18.8 milionů. U Etherea je tomu jinak, kde Ethereum nemá limit v počtu mincí pevně stanovený.

Vitalik Buterin (narozen 1994)

Je rusko-kanadský programátor a spisovatel, který se stal ikonou díky založení a vytvoření Etherea spolu s Gavinem Woodem v roce 2014. 

Buterin prohlási, že ho k vytvoření decentralizované platformy přiměla skutečnost, že jeho postava ve hře World of Warcraft byla znehodnocena.

V letech 2007-2010 jsem spokojeně hrál World of Warcraft, ale jednoho dne Blizzard odstranil kouzlo mého milovaného warlocka. Rozbrečel jsem se a toho dne si uvědomil, jaké hrůzy mohou přinést centralizované služby. Brzy jsem se rozhodl skončit.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x