NFTs

ByDaniel Kovalovský | 5 min čtení

Říj 6, 2021

Co je to NFT, ptáte se?

Non-fungible tokens

Děkuji, tímto to ale není o moc jasnější, říkáte si.

Máte pravdu, “Non-fungible” více méně znamená, že se jedná o jedinečnost, něco co nelze nahradit něčím jiným.

Například bitcoin je zaměnitelný – směňte jeden za jiný a budete mít úplně stejnou věc. Jedinečné NFT v podobě třeba sběratelské karty je však nezaměnitelné. Pokud ji zaměníte za jinou sběratelskou kartu, budete mít úplně něco jiného. Vzdali jste se Charizarda (jedna z nejznámějších Pokémon karet) a směnou za to získali Pikachu s trofejí (další z nejvzácnějších karet, v oběhu naleznete pouze 4 originální kusy). Princip je tady tedy stejný.

Jak NFT fungují?

Díky blockchain technologii, je NFT ve své podstatě digitalní majetek. Může se jednat o umění jako jsou obrazy, hudba, video ale i nemovitosti, předměty ve hrách a tak dále. Kupují se online a reprezentují digitální důkaz o vlastnictví. Když vlastníte NFT máte v “rukou” vlastně osvědčení o pravosti a jedinečnosti daného předmětu.

Význam NFT

To hlavně záleží, zdali jste umělec – tvůrce nebo ten co NFT kupuje a sbírá, popřípadě nakupuje a pak prodává za profit.

Umělec

Můžete se zajímat o NFT, protože vám umožňuje prodat vaše díla, o které by nebyl až tak velký zájem. Když přijdete s opravdu skvělým nápadem na sběratelské digitální karty, legrační digitální nálepky nebo třeba 3D sochy ve virtuálním světě. Můžete je všechny prodat na některé z NFT obchodních platformem.

Navíc NFTéčka mají možnost nastavení, kde při každém prodeji vašeho NFT dostanete předem určená procenta z ceny. Pokaždé když NFT změní vlastníka, pokud tedy vaše dílo získává na popularitě a cena se nafoukne můžete z toho stále profitovat díky autorským právům.

 

Sběratel

Můžete třeba podpořit umělce který se vám líbí. Zakoupením NFT obvykle získáte také základní práva k použití, například možnost zveřejnit obrázek na internetu nebo jej nastavit jako profilový obrázek. Kromě toho se samozřejmě můžete chlubit tím, že jste vlastníkem uměleckého díla, a to i se záznamem v blockchainu.

Obchodník / Spekulátor

NFT také může fungovat jako jiné spekulativní aktivum, které koupíte a doufáte, že jeho hodnota jednoho dne vzroste, abyste ho posléze mohli prodat se ziskem.

Takže každé NFT je unikátní?

V technickém smyslu je každý NFT token unikátní. Ale zatímco by dílo mohlo být jako van Gogh, kde existuje pouze jedno originální dílo a to je definitivní, mohou být i jako sběratelská edice karet, kde existuje 50 nebo i stovky číslovaných kopií stejného uměleckého díla.

Využití NFT

Digitální umění 

Digitální umění bylo jedním z prvních využití NFT,  díky schopnosti technologie blockchain zajistit jedinečnost a vlastnictví NFT. Digitální dílo s názvem “Everydays – The First 5000 Days” od umělce Mikea Winkelmanna, známého také jako Beeple, se v roce 2021 prodalo za astronomických 69,3 milionu dolarů.

Sběratelství 

NFT mohou představovat digitální sběratelské předměty jako fyzické sbírky karet, avšak ve zcela digitální formě. Pro příklad si můžeme uvést kartu NFT LeBron James slam dunk která se v únoru 2021 prodala za 208 tisíc dolarů.

Vstupenky

Další možností jak využít NFT, jsou vstupenky na jakoukoliv událost. Kde umělci mohou získávat autorské honoráře z dalšího prodeje. 

Hry 

NFT lze využít i ve hrách, jako jsou pro příklad digitální pozemky či vzácné předměty( zbraně, postavy atd.) díky NFT je ale ovládá uživatel a tato technologie umožňuje obchodovat tyto předměty na tržištích třetích stran bez souhlasu vývojáře hry.

Virtuální světy

Virtuální světy označované jako Metaverse, jako jsou Decentraland, Sandbox, CryptoVoxels a Somnium Space, umožňují uživatelům vytvářet galerie, kde mohou vystavovat NFT umění, oblečení, nemovitosti a účastnit se živých akcí s přáteli online.

Pomocí NFT se draží počtem omezené objekty, například virtuální pozemky. Otevřené standardy způsobují, že uživatelé mohou bezproblémově provádět transakce a přinášet na zakoupené pozemky externí NFT objekty. V červnu 2021 byl na Decentralandu prodán pozemek virtuální půdy o velikosti 16 akrů za něco málo přes 900 tisíc dolarů.

Hudba

Blockchain a NFT technologie daly hudebníkům příležitost tokenizovat a zveřejnit svou tvorbu jako NFT. Tím se rozšiřuje seznam možností, jak mohou hudebníci a umělci obecně zpeněžit a profitovat ze své hudby i dalšího obsahu. 

Filmy

V březnu 2021 se dokumentární film Adama Benzina Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah z roku 2015 stal prvním filmem, který byl vydražen jako NFT prostřednictvím platformy Rarible.

Další využití:

Meme, sporty, móda, pornografie a akademická půda – v podobě diplomů, certfikátu.

Na závěr můžeme dodat, že díky dnešním technologiím, můžeme očekávat další růst o zájem NFTéček a s nimi spojených projektů a to hlavně z řad mladších uživatelů, kteří používají počítače, mobily už od malička. Je pro ně tedy snadné se v tomto sektoru pohybovat a rychle se učit. V budoucnu se tedy zřejmě můžeme těšit ještě větší popularizaci.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x