Centralizované vs decentralizované finance

Tradiční finanční služby jako platby, půjčky a výpůjčky byly do nedávna zřizovány pouze skrz už vybudované finanční instituce či banky.

Dnes už je tomu ale jinak a to díky vzniku blockchain technologii, na které začal koncept kryptoměn vzkvétat jako houby po dešti. Tímto zásadně změnil tvář finančních služeb jak jsme je znali doposud. Novou formou financování je takzvané DeFi neboli decentralizované finance.

CeFi – co jsou to centralizované finance?

Před zavedením DeFi byly standardem pro obchodování a finanční služby s kryptoměnami centralizované platformy. Ty držely pevnou ruku nad kryptoměnovým průmyslem. V centralizovaném financování (CeFi) se všechny příkazy k obchodování vyřizují prostřednictvím centrální entity. Finanční prostředky spravuje konkrétní provoz centrální burzy. To znamená, že nevlastníte privátní klíče, které zajišťují přímé vlastnictví Vašich kryptoměn.

Burza navíc určuje, které mince uvádí k obchodování nebo kolik poplatků musíte za obchodování na její burze zaplatit.

Závěrem ke konceptu centralizované burzy: Při nákupu či prodeji prostřednictvím centralizované burzy nevlastníte své kryptoměny. Navíc podléháte pravidlům, které Vám centralizovaná burza ukládá. 

DeFi – co jsou to decentralizované finance?

Decentralizované finance nejsou spojeny s žádnou centralizovanou entitou, jako jsou banky, či burzy typu (Coinbase, Binance, atd.), veškeré operace jsou prováděny pomocí automatizovaných aplikací (tzv. Smart kontraktů). Decentralizované finance přináší férový a transparentní finanční systém, kterého se může zúčastnit každý, i ten komu byl odepřen vstup ke klasickým bankovním účtům.

Cílem DeFi je vybudovat všem dostupný, transparentní ekosystém finančních služeb bez oprávnění kde si můžete půjčit, pěstovat výnosy, uložit svá aktiva atd.

Výhody DeFi oproti CeFi je taková, že máte plnou kontrolu nad svými aktivy a jste vlastníkem svých privátních klíčů. 

K používání DeFi se budete muset obeznámit s decentralizovanými aplikacemi takzvanými dApps. Tyto aplikace jsou vybudovány na blockchainových platformách a umožňují přístup ke službám DeFi.

Jaké jsou rozdíly mezi CeFi a Defi?

Ačkoliv byste mezi DeFi a CeFi našli mnoho rozdílů, otázkou zůstává, zda by uživatelé měli důvěřovat technologii nebo lidem.

V případě DeFi uživatelé důvěřují, že technologie bude fungovat tak, jak je navržena a bude vykonávat nabízené služby podle předprogramovaného kódu. Na druhou stranu při používání CeFi lidé důvěřují lidem, kteří daný podnik provozují. 

DeFi a CeFi poskytují širokou škálu finančních služeb souvisejících s kryptoměnami. Probereme si některé vlastnosti a funkce obou ekosystémů, a co je odlišuje.

Vlastnosti CeFi

Centralizované burzy (CEX)

Při použití tradiční kryptoměnové burzy, například Binance, Kraken nebo Coinbase, uživatelé posílají své prostředky na burzu, která je spravuje v rámci interního účtu. Ačkoli jsou prostředky uloženy na burze, jsou uchovávány mimo péči uživatelů a jsou zranitelné vůči hrozbám v případě, že bezpečnostní opatření zavedená burzou selžou.

Z toho důvodu se centralizované burzy staly terčem různých bezpečnostních útoků. Zákazníci na centralizované burze souhlasí se sdílením osobních údajů, potvrzení totožnosti a vkládáním finančních prostředků do úschovy těchto společností, považují tedy tyto centrální burzy za důvěryhodné.

Velké burzy mají navíc kompletní oddělení s týmy zákaznického servisu, které zákazníkům nabízejí pomoc. Vysoká úroveň zákaznické podpory poskytuje zákazníkům komfort a posiluje pocit, že jejich prostředky jsou v dobrých rukou.

Flexibilita konverze mezi fiat měnou a kryptem

Výhoda centralizovaných služeb spočívá ve větší flexibilitě při směňování mezi kryptoměnou a fiatem(bežné měny) a naopak. Ke směně mezi fiat měnou a kryptem budete ale na většině centralizovaných burz potřebovat ověřit svou identitu.

Z hlediska zákaznické zkušenosti je CeFi poměrně pohodlný a může nabídnou lepší zákaznickou zkušenost i podporu.

Vlastnosti DeFi

Decentralizované burzy (DEX)

Není třeba oprávnění – „Permissionless“

Uživatelé nepotřebují k používání DeFi žádná oprávnění, tedy nemusí projít procesem KYC, což vychází z anglického Know Your Customer, tedy, že před použitím služeb budete muset ověřit svou totožnost. 

V DeFi uživatelé získávají přístup ke službám přímo pomocí krypto peněženky a bez nutnosti ověření totožnosti. Může tedy vkládat peníze či obchodovat jak se mu zlíbí. DeFi je přístupné bez jakýchkoliv bariér nebo diskriminace.

Navíc také jednotlivci, kteří plánují stavět na decentralizovaných platformách, tak mohou činit svobodně. Tyto platformy poskytují vysokou míru přístupnosti a podporují spolupráci v rámci komunit na daných platformách (nejznámější platformou k budování aplikací decentralizovaných financí je momentálně Ethereum).

Není třeba důvěry v lidský faktor – „Trustless“

Tato „vlastnost“ je nejvýznamnější, výhodou DeFi je, že nemusíte nikomu věřit, že služba bude fungovat tak jak je propagováno. Kdokoliv si může ověřit, že DeFi služby fungují jak mají, díky auditu svého kódu, který je open-source a externích nástrojů, jako je Etherscan, aby tak zjistili, že transakce byla provedena správně.

Rychlá inovace

Další významnou výhodou DeFi je rychlé tempo inovací a rozvoje. Decentralizovaný finanční ekosystém neustále buduje nové možnosti a různé DeFi projekty si navzájem konkurují, což také podporuje rychlost vývoje. DeFi se proměnilo v bohatý ekosystém osazený průkopnickými finančními službami, které se snaží přinášet alternativní způsoby řešení. 

DeFi také umožňuje aby se bitcoin – kryptoměna která funguje na odlišném blockchainu dala použít na jiném dalším, samostatném blockchainu ku příkladu si můžeme uvést Ethereum.

Jak? Tady se věci trochu komplikují.

Bitcoin jako takový nelze používat na platformě Ethereum – jak již bylo zmíněno, blockchainy jsou odlišné(problém interoperability). Abyste tak mohli učinit, je třeba bitcoin převést na měnu, která představuje bitcoin, ale ve skutečnosti je token založený na Ethereu a je tím pádem kompatibilní.

Poté je Bitcoin v podstatě uzamčen ve smart kontraktu (kód, který provádí předprogramované dohody) a může být použitý v síti.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x