Bitcoin je digitální měna vytvořená v lednu roku 2009. 

Vývoj bitcoinu se řídí základními myšlenkami a pravidly stanoveny v takzvaném whitepaperu od tajemného a anonymního Satoshi Nakamoto. Identita osoby, která vytvořila tuto technologii ale zůstává tajemstvím. Bitcoin nabízí nižší transakční poplatky než tradiční online platební systémy, a odlišně od klasických státních měn, operuje skrz decentralizovanou síť, na které se podílí komunita.

Neexistuje nic jako fyzický Bitcoin, pouze bilance držená ve “veřejné knihovně” která je plně transparentní a dostupná všem. Všechny bitcoinové transakce jsou ověřovány masivním množstvím výpočetní síly. Bitcoin není vydaný nebo krytý žádnou z bank či vlád. I když bitcoin není ve většině zemí zákonným platidlem, získal si v posledních letech obrovskou popularitu a způsobil spuštění tisíců dalších kryptoměn, kolektivně nazývané altcoiny (alternativní mince). Pro bitcoin obecně platí zkratka “BTC”.

Klíčové poznatky

  • Bitcoin, který byl uveden na trh v roce 2009, je největší kryptoměnou na světě dle tržní kapitalizace. 
  • Na rozdíl od fiat měny se bitcoin těží, distribuuje, obchoduje a ukládá pomocí decentralizovaného systému účetní knihy, známého jako blockchain.
  • Historie bitcoinu jako uchovatele hodnoty byla bouřlivá; během své relativně krátké existence prošel několika cykly rozmachu a propadu.
  • Jako první virtuální měna, která se setkala s širokou popularitou a úspěchem, inspiroval bitcoin ve svém důsledku řadu dalších kryptoměn.

Jak na Bitcoin pohlížet?

Síť bitcoinu je soubor počítačů(těžařů), které všechny používají stejný kód bitcoinu a tvoří tak nezávislou síť, která potvrzuje jednotlivé transakce do jednotlivých bloků. Ti jsou pak velice zjednodušeně odměňováni za množství výpočetní síly, kterou jsou schopni poskytnout.

Protože všechny počítače, na kterých běží bitcoin blockchain, mají stejný seznam bloků a transakcí a mohou transparentně vidět, jak se tyto bloky plní novými bitcoinovými transakcemi.

Kdokoliv, ať už provozují takzvaný “node” nebo ne – může vidět tyto transakce v reálném čase. Pro dosažení neféroveho činu, by daný “podvodník” musel disponovat alespoň 51 % výpočetní síly celé bitcoinové sítě. Avšak tato možnost je nereálná, k dosažení takového výkonu by bylo zapotřebí kvantového počítače, který by takovou výpočetní silou mohl disponovat. V tento moment ale existence počítače s takovou výpočetní silou není známa.

Peer-to-Peer technologie

Bitcoin je jednou z prvních digitálních měn, která využívá technologii peer-to-peer k umožnění okamžitých plateb. Nezávislí jednotlivci a společnosti, kteří poskytují výpočetní výkon a podílejí se na bitcoinové síti – bitcoinoví “těžaři” – mají na starosti potvrzování transakcí v blockchainu a jsou motivováni odměnami ( takzvaným uvolňováním bitcoinů) a transakčními poplatky placenými v bitcoinech.

Tyto těžaře si lze představit jako decentralizovanou síť, která zajišťuje důvěryhodnost bitcoinové sítě. Nové bitcoiny jsou těžařům uvolňovány pevnou, ale pravidelně klesající sazbou. Celkem lze vytěžit pouze 21 milionů bitcoinů. V říjnu 2021 existuje více než 18.8 milionů bitcoinů a k vytěžení tedy zbývá méně než 3 miliony.

Bitcoin a další kryptoměny fungují jinak než fiat měny; v centralizovaných bankovních systémech se měna vytváří na základě nově otevřených úvěru, ve většině případů tedy nové peníze vznikají jako dluh (hypotéky, úvěry).

Decentralizovaný systém, jako je bitcoin, stanovuje tempo uvolňování předem a podle daného algoritmu. Jeho výhodou je omezené množství právě zmiňovaných 21 milionů. A po dosažení tohoto počtu se další bitcoin nedá přitisknout. Tím pádem je bitcoin odolný vůči inflaci a z dlouhodobého hlediska na něj lze pohlážet jako na deflační mechanizmus.

Kdo je Satoshi Nakamoto?

Nikdo neví kdo bitcoin vytvořil, nebo alespoň ne s naprostou jistotou. Satoshi Nakamoto je jméno spojené s osobou nebo skupinou osob, které v roce 2008 vydaly původní whitepaper o bitcoinu a pracovali na původním softwaru, který byl vydán v roce 2009.

V průběhu let, která od té doby uplynula, se za skutečné osoby, které se za tímto pseudonymem skrývají, vydávala nebo byla navrhována řada osob, ale skutečná identita Satoshiho zůstává stále tajemstvím.

 

 Ačkoliv je lákavé uvěřit, že Satoshi je osamělý génius který vytvořil bitcoin z ničeho, podobné inovace a technologické objevy se obvykle ale nedějí ve vzduchoprázdnu. Všechny významné vědecké objevy, bez ohledu na to, jak originálně se tváří, byly postaveny na již dříve existujícím výzkumu.

Existuje několik možných motivů, proč se vynálezce bitcoinu rozhodl utajit svou identitu. Jedním z nich je ochrana soukromí: Vzhledem k tomu, že bitcoin získal na popularitě – bylo zdřejmé že se o něj budou zajímat média i vláda.

Dále by mohl potenciál bitcoinu způsobit zásadní narušení současného bankovního a měnového systému. Pokud by bitcoin získal masové přijetí, mohl by teoreticky překonat suverénní fiat měny států. Tato hrozba pro stávající měny by mohla motivovat vlády k tomu, aby chtěly podniknout právní kroky proti jeho tvůrci.

Dalším důvodem je bezpečnost. Během roku 2009 bylo vytěženo 32 489 bloků; při odměně 50 bitcoinů za blok činila celková odměna v roce 2009 – 1 624 500 bitcoinů. Z toho lze usuzovat, že celý rok 2009 těžil pouze Satoshi a možná několik dalších lidí, kteří vlastní většinu této zásoby bitcoinů.

Na závěr někdo, kdo vlastní takové množství bitcoinů, by se mohl lehce stát terčem zločinců. Zejména proto, že se bitcoin podobá méně akciím a více hotovnosti, kde by soukromé klíče potřebné k autorizaci a přístupu k uloženým kryptoměnám mohly být vytištěny a doslova uloženy pod matrací. I když je pravděpodobné, že by vynálezce bitcoinu přijal patřičná opatření, k tomu aby byly případné převody vyvolané vydíráním dohledatelné, zachování anonymity je pro Satoshiho tedy skvělý způsob jak omezit tyto rizika.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x